סיקור מקיף

יו"ר וועדת מעקב אחר נאס"א: הסוכנות מתקדמת היטב בהכנות לחזרה לטיסה אך לא תספיק עד ספטמבר 2004

נאס"א השיגה התקדמות טובה לעבר חזרת המעבורות לחלל, אך היא כנראה תחמיץ את המטרה שלה- לשגר את המעבורת הבאה באמצע אוקטובר. כך מסר יו"ר וועדת ייעוץ עצמאית ביום רביעי

 

הכנות לשיגור המעבורת אטלנטיס, אם וכאשר….

נאס"א השיגה התקדמות טובה לעבר חזרת המעבורות לחלל, אך היא כנראה תחמיץ את המטרה שלה- לשגר את המעבורת הבאה באמצע אוקטובר. כך מסר יו"ר וועדת ייעוץ עצמאית ביום רביעי.
ריצ'ארד קוווי, מנהל שותף בצוות החזרה לטיסה, שיבח את סוכנות החלל על העבודה שהשקיעה עד כה בעמידה בתנאים שנדרשו כדי למנוע אסון מעבורת נוסף, אך יש לה עוד דרך ארוכה לעבור.
"הסוכנות ביצעה התקדמות מוצקה במענה לכל אחד מהדרישות לחזרה לטיסה, ואולם יש עדיין עבודה רבה לעשות". אמר יום לאחר שהוועדה הגישה דו"ח על התקדמות נאס"א.
נאס"א נאלצה לשנות את מועדי החזרה לטיסה כמה פעמים, אך כעת היא הציבה חלון בין 12 בספטמבר ל-10 באוקטובר 2004. המועד יכול להידחות שוב, אם נאס"א לא תעמוד בדרישות שהוצבו על ידי וועדת החקירה לאסון קולומביה ואשר נועדו להפוך את טיסות המעבורות לבטוחות יותר, אומר קווי, שהפנל שלו הוקם כדי לנטר אחר התקדמותה של נאס"א.
"נכון לעכשיו, ממה שראינו, ישנם כמה דברים שאינם מבטיחים שיגור במועד ונאס"א דיווחה לנו על כך, אך הם עדיין עובדים עליהם." אמר.
דו"ח הוועדה, שנמסר לנאס"א ביום שלישי סקר התקדמויות ברבות מדרישות וועדת החקירה, אך אמר שההתקדמות לא היתה מאוזנת וכי נאס"א לא עמדה בלוח הזמנים של דרישות התגובה של הוועדה. ואולם קווי אמר כי נאס"א ניסתה להשתנות, ושההתקדמות במקרים הללו הואטה בשל מורכבות המשימה.

כזכור, בדוח וועדת החקירה שפורסם באוגוסט הואשמה נאס"א באבדן המיקוד על הבטיחות במירוץ להכין את המעבורות לשיגור בזמן. במסגרת תוכניתו של הנשיא בוש שהוצגה לפני כשבוע, טיסות המעבורת יופסקו ב-2010 לטובת שיגור אסטרונאוטים לירח ולמאדים.
קוביי שיבח את הצעדים שבהם נקטה נאס"א כדי להפחית את הסיכון של נפילת קצף מחומר הבידוד של מכל הדלק החיצוני אך אמר כי ההצעות להפיכת התרבות של נאס"א ערנית יותר לבטיחות ומציאת דרכים לתיקון המעבורות בחלל, עדיין דורשות זמן.
הכנת חומרים ושיטות לתיקוני המעבורת בחלל הוכחו כקשות דיים עד כדי כך שקוביי אמר שוועדת המשימה שלו תתחיל להעריך האם ניתן להשתמש בתחנת החלל הבינלאומית כמקלט למעבורת ולצוותה עד שתגיע משימת החילוץ. "אם פתרון זה ייתברר כאפשרי הוא יכול לשמש כפתרון ביניים עד שנאס"א תוכל לענות על כל הדרישות. אמר. לדבריו, צוות המשימה שלו יפרסם דוחות התקדמות נוספים בחודשים הקרובים.
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן