הפנטגון מחפש דרך להצמיח מחדש שרירים פגועים ובעתיד אולי גם גפיים

DARPA, יחידת המחקר של הפנטגון מממנת מחקר בתאי גזע במכון הטכנולוגי וורצ'סטר שנועד למצוא דרכים להצמיח מחדש אברים גדולים לפצועי מלחמה

גפיים. איור מתוך אתר של חברת צעצועים. האם בעתיד ניתן יהיה לשחזר גפיים אנושיות?
גפיים. איור מתוך אתר של חברת צעצועים. האם בעתיד ניתן יהיה לשחזר גפיים אנושיות?

חיילים הנפצעים בשדה הקרב יוכלו יום אחד להצמיח מחדש את הגפיים שלהם – אם אכן הפנטגון ימשיך להשקיע במחקר בכיוון.

סוכנות המחקר של משרד ההגנה האמריקני (DARPA) העניק לאחרונה מענק מחקר בסך 570 אלף דולרים למכון הפוליטכני וורצ'סטר במסצ'וסטס (WPI), בחוזה לשנה אחת, כדי להביא לכך שיונק, רצוי אדם, יוכל לשחזר חלקי גוף גדולים כגון אצבע או אפילו זרוע או רגל.

מדובר בשלב שני של פרויקט "תיקון פציעה משקם" ("Restorative Injury Repair") של דרפ"א, שלפי אתר הסוכנות יאפשר להגיע לשחזור של מבנה רב רקמתי מתפקד ביונקים", כאשר לפי ההודעה לעיתונות של האוניברסיטה הכוונה היא בשלב זה לשיקום שרירים.

יחידת CellThera של WPI שהיא חברת היישום של האוניברסיטה כבר זכתה בעבר בשלב הראשון, אשר בו לפי ההודעה לעיתונות של המכון, "הצליחו החוקרים להשיג התקדמות בתכנות מחדש של תאי עור מעכברים ומבני אדם לפעול יותר כמו תאי גזע שיוכלו ליצור את השלבים המוקדמים הנדרשים להתחיל עם תהליך הגידול מחדש של רקמות אבודות."

"המטרה היא להחליף שריר אמיתי שאבד" אמר ריימונד פייג', חוקר בתחום ההנדסה הביולוגית ב-WPI. "אני מעריך שמדובר במטרה שאפתנית למדי".

חלק מסוגי הסלמנדרות יכולים להצמיח מחדש גפיים שאבדו, וכמה לטאות יכולות להחזיר לעצמן את הזנב. ואולם בני אדם יכולים להצמיח מחדש רק את הכבד וגם אז, הם צריכים שלפחות רבע מהכבד המקורי יהיה בלתי פגוע כדי שהדבר יתרחש."

"המטרה ארוכת הטווח של תוכנית דרפ"א היא למצוא דרכים לנצל את יכולות התיקון הטבעיות של הגוף כדי לרפא פצעים הכוללים פגיעות בעצמות, בשרירים, בעצבים וברקמות רכות. התמריץ לתוכנית נועד לפתח טיפולים חדשים לחיילים שחזרו הביתה פצועים מהמלחמה. אם הדבר יצליח, יוכל התהליך לסייע גם ביישומים אזרחיים. "לפיכך יושבים מיטב המומחים מ – CellThera, מ-WPI עצמה ובית הספר לרפואה באוניברסיטת מסצ'וסטס וכדי לקדם את התוכנית" אמר מנהל הפרויקט, ד"ר גראנט מקגימפסי.

להודעה באתר WPI

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. רענן ויריב:
  לדעתי הגבלת הסכום והגבלת משך הזמן קשורות זו לזו.
  הם מקציבים 570 אלף כדי לראות לאן ניתן יהיה להגיע תוך שנה אחת ואם התוצאות של שנה זו תראינה מבטיחות הם בטח יהיו מוכנים להשקיע עוד.
  אני מניח שבשלב הנוכחי אין מי שיכול לומר להם מה בדיוק הוא רוצה לעשות גם עם 570 אלף דולר.
  אחרי שנה יתברר לאן הלכו הכספים ותהיה גם תמונה ברורה יותר לאן רוצים להוליך אותם הלאה ומהם הסכומים הנחוצים באמת.

 2. המתקצבים לא חשבו שידרש סכום גבוה יותר כדי להצליח לגדל איברים של אנשים בעלי צבע עור כהה

 3. מצתרף למגיב הראשון, הסכום נראה קצת מגוכך, ורוצה להוסיף – מקציבים שנה אחת בלבד עבור פרוייקט כל כך שאפתני? הרי מחקרים כאלו לוקחים שנים ארוכות, איך הגיעו לשנה אחת? נשמע להם באמת הגיוני?

 4. 570 אלף דולרים זה נחשב הרבה?, לפרוייקט שאפתני ויומרני שכזה ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן