חסרונות ההפקה של נפט מפצלי-שמן

ריסוק הידראולי, שהוא התהליך באמצעותו מפיקים דלק מפצלי-שמן, מחייב שימוש במיליוני ליטרים של מים, חול ותערובת כימיקלים על-מנת לפרק את הסלע העשיר בחומרים אורגנייםולהפיק ממנו גז טבעי

פצלי-שמן בוערים. (באדיבות משרד האנרגיה של ארה"ב).
פצלי-שמן בוערים. (באדיבות משרד האנרגיה של ארה"ב).

לאור הויכוח על שאלת כריית פצלי השמן בחבל עדולם, כדאי לקרוא את הידיעה הבאה שהגיעה מאוניברסיטת סינסינטי. המהומות המתחוללות במדינות מפיקות נפט מעוררות דאגה גם במדינות אחרות בשל עליית מחירי הדלק הנובעת מהן. בינתיים, קיימת תעשייה ההולכת ומתפתחת המבטיחה לספק מקומות עבודה חדשים ונגישות למקורות אנרגיה זולים יותר על אדמת ארה"ב – אולם, בתעשייה זו כרוכה גם מחלוקת רצינית.

דבורה קיטנר, דוקטורנטית לגיאוגרפיה מאוניברסיטת סינסינטי, מציגה בהרצאה חדשה שלה בכנס השנתי של האגודה האמריקאית של הגיאוגרפים את הנושא של "התנהלותה המזניחה של תעשיית הנפט בפנסילבניה".

ריסוק הידראולי, שהוא התהליך באמצעותו מפיקים דלק מפצלי-שמן, מחייב שימוש במיליוני ליטרים של מים, חול ותערובת כימיקלים על-מנת לפרק את הסלע העשיר בחומרים אורגניים (הידוע גם בשמות " פִּצְלֵי-שֶׁמֶן", "פִּצְלֵי-נֵפְט" ו"חַרְסִית צִפְחָתִית") ולהפיק ממנו גז טבעי. המחקר שלה התמקד בתעשיית הזיקוק במדינת פנסילבניה לאור שפע הגז הטבעי המצוי בה. העיר פיטסבורג הוציאה עתה מחוץ לחוק את שיטת הריסוק ההידראולי בגבולותיה, כפי שעשו זאת הערים בופאלו וניו-יורק, זאת כתוצאה מהחשש בדבר כימיקלים שידלפו ויזהמו את מי-התהום, את הבארות ואת שאר מקורות המים.

המשרד לאיכות הסביבה בארה"ב עורך כעת מחקר נוסף אודות הקשר שבין ריסוק הידראולי לבין מי-שתייה ומי-תהום לאחר שהקונגרס הביע חשש לגביי ההשפעה השלילית האפשרית של השיטה על איכות המים ובריאות הציבור. החוקרת השתתפה בשימוע שניהל המשרד לאיכות הסביבה בארה"ב וכן היא ראיינה אנשי-מקצוע בתעשיית הריסוק ההידראולי. היא מציינת כי מיליארדי דולרים, שמקורם מהמגזר המקומי והבינלאומי, כבר הושקעו בתעשייה זו.

התערובת הכימית המשמשת בתהליך זה היא, למעשה, יחסית קטנה. התערובת מורכבת מתשעים וחמישה אחוזים של מים, כמעט חמישה אחוזים של חול והיתר כימיקלים, שלדבריה של החוקרת חלק מהם ידועים כרעילים ומסרטנים. כתוצאה מכך נולדה הרתיעה של קהילות תושבים המוכרת כ"לא בחצר האחורית שלי", העלולות להיתקל בתעשייה זו בשטחן. המים המתקבלים לאחר הקידוח מליחים ביותר והם נוטים להוות כר עשיר להתפתחות חיידקים, ויש חשש אפשרי לזיהומם במתכות כבדות, מציינת החוקרת. בנוסף, קיימת השאלה כיצד להיפטר באופן ראוי ממיליוני ליטרים של מים מזוהמים, וכן גם חשש בנוגע להובלתם בכבישים צדדיים כפריים ופתלתלים.

על סמך המחקר שלה, מציינת המדענית כי רבים בתעשייה זו "מתאמצים להיות אחראיים מבחינה סביבתית, תוך שהם מתוסכלים מחברות שאינן עושות כן." מוסיפה ואומרת החוקרת: "אני סבורה כי המחקר המתבצע ע"י המשרד לאיכות הסביבה בארה"ב יהיה מועיל באמת והתעשייה – שלא מתלהבת במיוחד מתקינה וחקיקה חדשה – פועלת יחד עם המשרד בנוגע לסוגיה." המחקר שלה הוביל אותה להשתתף בשימוע פומבי שבו ניתנה ההזדמנות לכמאה איש המייצגים את הציבור להביע את עמדתם בנוגע לנושאים שהמשרד צריך לבדוק בסוגיה זו. הבדיקה של המשרד מתוכננת להסתיים בשנת 2012 ותכלול את השאלה כיצד יש לטפל במיליוני ליטרים של מים מזוהמים המתקבלים בתהליך.

הידיעה על המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. לקמילה.
  תודה רבה על הקישורים.

  אני חושב שזה ממש חובה לראות את הסירטון.

  עד עכשיו לא ממש התנגדתי לכורים גרעיניים.
  אבל רק עכשיו אני "מבין" את הכמות העצומה של הפסולת שכנראה לא תעלם לעולם.

  אישית אני תומך האנרגיה סולארית.
  ורק עכשיו מבין עד כמה טיפשות יש בטענה האבסורדית שהפקת אנרגיה גרעינית היא חסכונית.
  רק לראות את הכמות העצומה של המשאבים והניסיונות "להפטר" מהפסולת………

 2. נילס (8)
  "הרתיעה חסרת ההגיון…מכורים גרעיניים" כדבריך, אינה חסרת הגיון כלל וכלל. האמת היא שדי מדהים אותי כיצד אתה מסתמך בכזו החלטיות על תרחישים עתידיים שאפילו ההסתברות להתרחשותם כלל אינה ברורה ובאותה מידה של בטחון מתעלם מבעיות קשות ביותר שידועות עובדתית כבר כיום לגבי שימוש בכורים גרעיניים, וזאת לאחר נסיון של כמה עשורים שכוללים סדר גודל של עשרת אלפי שנות נסיון של הפעלת כורים במצטבר, בעיות שכולם מודים שאין להם פתרון ממשי (ויש כאלה שבלי למצמץ מחשיבים התעלמות כפתרון קביל). הנסיונות המעטים של כמה מדינות להתמודד עם שורה של בעיות כאלה ברצינות התגלו ככרוכים בעלויות כל כך גבוהות שהופכות את הטענה שאנרגיה גרעינית היא זולה בהרבה לטענה מטומטמת ומרושעת במיוחד. חמור מכך, אפילו הפעלה של פתרונות כנ"ל מתבררת כרחוקה מאוד מלהיות בטוחה למין האנושי. כדי שהקורא יקבל קצת מושג על הבעייתיות האדירה של שימוש בכורים גרעיניים כמקור אנרגיה כדאי לקרוא את הדו"ח הזה:
  http://www.boell.de/downloads/hebrew.pdf

  ולצפות בסרט הבא:
  http://news.walla.co.il/?w=/7802/1770916

  לא תמצא כאן שום דבר שניתן לכנותו רתיעה חסרת הגיון. ה"התקשקשות" על ניצול מקורות אנרגיה חלופיים היא הדבר הנבון והמוסרי שעל בני האדם להשקיע בו למען הדורות הבאים.

 3. לנילס בוהר
  כעקרון אתה צודק. אבל !!!
  באמצעות שיפור היעילות של ניצול אנרגיית השמש וניצול האנרגיה בבתים הפרטיים, במיוחד בתחום קרור האויר שמהווה כ-70% מהצריכה.
  יכול להקטין את הצורך בכורים גרעיניים.

 4. כל ההתקשקשות עם פצלי השמן נובעת מהרתיעה חסרת ההגיון ממקור האנרגיה העתידי הברור: כורים גרעיניים.
  למרות פוקושימה וצ'רנוביל, לא תהיה שום ברירה אחרת.
  צריכים לשפר את הטכנולוגיה והבטיחות שלה אבל זה מקור האנרגיה של העתיד.
  בכל מקרה זה יקרה כי הסינים עומדים להקים מאות כורים גרעיניים עם כל האורניום שהם כורים באפריקה.
  לשאר העולם לא תהיה ברירה אלא לעקוב אחריהם או להישאר מאחור
  נראה אותם מדברים כשהאוקיאנוסים יתחילו להציף את המישורים ויהיה צורך לספק מי שתיה למאות מליוני בני אדם.
  מעניין כמה מכל יפי נפש המטופשים שמתנגדים לכורים הגרעיניים יהיו מוכנים לאמץ משפחות של פליטים מבנגלדש שחצי ממנה יוצף.

 5. כמובן שהתכוונתי לכתוב "…מרבצי פצלי שמן נפוצים הרבה יותר מנפט…..".

 6. לחיים (4). אם זה היה כל כך פשוט, כולם היו משתמשים באותה שיטה,
  שהרי פצלי שמן נפוצים הרבה יותר מנפט ומכילים הרבה יותר אנרגיה.

  נראה לי שתושבי עדולם עלולים להיפגע מסוג חדש של תקרת פל-קל
  תוצאה ישירה של "תרבות הסמוך" והרצון ל"הביא את המכה"
  (משפט שהועתק ישירות ולא במקרה מעולמם של פורצים וגנבים)
  מהר ככל האפשר ולא משנה מי ישלם את המחיר וכמה זה יעלה לנו.

 7. למה לא מספיק חימום פצלי השמן כדי להפיק מהם דלק?
  החברה שמתכננת את ניצול פצלי השמן בעמק איילון, מתכוונת לחמם אותם ל-300מעלות צלזיוס במשך 3 שנים וכך להפיק דלק.

 8. גם כן פצלי שמן ..צריך לדחות כל אנרגיה "חילופית" שכוללת זיהום גדול בחובה…אז מצפות לנו כמה שנים קשות..אין מה לעשות ..עד שהפרופסור הזה כבר יריץ קדימה לתיעוש את ההיתוך הקר הזה שגילה לפני שנה וחצי

 9. איכשהו, נראה שלאנשי משרד התשתיות לא איכפת להרוס את המדינה, כשהם שומעים מצלצלין ירוקים, אבל לא נראה לי שיש מה לדאוג, שהרי האזור כולו "מאוכלס" בקברים עתיקים, ובכלל נראה שתחת האדמה במקום יש די הרבה עתיקות.

 10. חשבתי שנראה פה הצעה חדשנית להפקת הנפט מהפצלים האלו…. מאכזב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן