סיקור מקיף

הצעה לארגון מחדש של הסוג זבוב הפירות – דרוזופילה עשוי להוציא ממנו את החבר המפורסם ביותר

אם משנים את השם של הסלב, יחד איתו משתנים עוד 350 שמות. אם מתעקשים לשמור על השם ישתנו 1,100 שמות… בעיה.

דרוזופילה מלנוגסטר - אמור מעתה: סופופורה מלנוגסטר. צילום: André Karwath aka
דרוזופילה מלנוגסטר - אמור מעתה: סופופורה מלנוגסטר. צילום: André Karwath aka
עולם הגנטיקה נעזר בחיות מודל לצורך המחקר. אחת מהחיות הנפוצות יותר בשימוש הוא זבוב הפירות דרוזופילה מלנוגסטר. טקסונומים, אנשים שעיסוקם הוא סידור הקשרים שבין מינים שונים של יצורים חיים, הבחינו כי לאור מידע חדש, יש לערוך ארגון מחדש בקרב זבובי הפירות. קרה שדווקא הסלבריטאי שבחבורה ייאלץ לשנות את שמו – והמעריצים לא נשארו בשקט. התארגנה מחאה רשמית, הצעות הוגשו, דיונים נערכו ואז… בתחילת אפריל 2010 התקבלה ההחלטה הגורלית בועידה העולמית לשמות זאולוגיים הממוקמת בלונדון. הועידה הקדישה יותר משנתיים בדיון בהצעה הקוראת לשמירת שמו של הזבוב הסלבריטאי בזמן ארגון מחדש של הסוג דרוזופילה המכיל לפחות 1,450 מינים.

כפי שפורסם בחדשות האתר של המגזין Nature ב7 באפריל, הועידה דחתה את ההצעה לשמור על שמו של הסלב, ובכך הכשירה את הקרקע לקביעת שם חדש עבור זבוב הפירות המפורסם ומאות מינים הקשורים אליו. זוהי החלטה כבדת משקל עבור החוקרים בתחום. תארו לעצמכם מצב בו תתקבל החלטה לכתוב מחדש את ההיסטוריה כך שאנשים ייקראו רק בשם המקורי שלהם – שמות כמו בוב דילן, ג'ורג' אורוול ובן גוריון ייעלמו ואנחנו נאלץ להתרגל לשמות החדשים.

העניין הוא כזה, אם משנים את השם של הסלב, יחד איתו משתנים עוד 350 שמות. אם מתעקשים לשמור על השם ישתנו 1,100 שמות… בעיה. השם החדש יהיה כנראה סופופורה מלנוגסטר Sophophora melanogaster אבל זה עוד לא סופי.

מה יעשו המדענים? לפחות בהתחלה הזבוב יהנה משני שמות, הישן והחדש יהיו תקפים בו זמנית מבחינת שימוש אך רק החדש יהיה נכון טקסונומית. בעתיד יגיע דור חדש של מדענים שכבר יתרגל לשם החדש והשם הישן יידחק אל דפי ההיסטוריה.

התמונה צולמה בידי André Karwath aka Aka

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן