סיקור מקיף

תקציב מרכזי המחקר והפיתוח האזוריים של משרד המדע והטכנולוגיה יגדל ב-9 מיליון ₪

משרד המדע והטכנולוגיה הקים במהלך השנים שמונה מרכזי מחקר ופיתוח אזוריים מקריית שמונה והגולן בצפון ועד לחבל אילות בדרום

פרופ' דניאל הרשקוביץ, שר המדע והטכנולוגיה
פרופ' דניאל הרשקוביץ, שר המדע והטכנולוגיה

תקציב מרכזי המחקר והפיתוח האזוריים של משרד המדע והטכנולוגיה יגדל ב-9 מיליון ₪, כך אושר היום, 15 ביולי 2012, בישיבת הממשלה. משמעות ההחלטה היא כי תקציב המרכזים יגדל פי שלושה

משרד המדע והטכנולוגיה הקים במהלך השנים שמונה מרכזי מחקר ופיתוח אזוריים מקריית שמונה והגולן בצפון ועד לחבל אילות בדרום. במסגרת המרכזים מבוצעים מחקרים בתחומים יישומיים הייחודיים לאזור שבו הם יושבים במטרה לתרום לרווחתו הכלכלית והחברתית ולפתור בעיות ייחודיות לו.

ביולי 2011 הוגשו לשר המדע והטכנולוגיה פרופ' דניאל הרשקוביץ המלצות הוועדה לבחינת מרכזי המחקר והפיתוח האזוריים. מטרת הוועדה, שבראשה עמדה פרופ' חגית מסר-ירון נשיאת האוניברסיטה הפתוחה, הייתה לבחון את מידת שיתוף הפעולה של המרכזים עם האקדמיה, התעשייה, מרכזי הפיתוח החקלאיים, השפעתם הכלכלית חברתית של המרכזים על האזור שבו הם נמצאים ומידת מסחור הידע הנוצר בהם.

בישיבת הממשלה שהתקיימה היום הוחלט לאמץ את מסקנות הדו"ח הקובעות כי משרד המדע והטכנולוגיה ישנה את מודל התמיכה שבו הוא תומך במרכזים – המודל החדש יתמרץ מחקר יישומי, שיתוף פעולה עם התעשייה ומחקר מוכוון אזור.

במסגרת ההחלטה, יוגדל תקציב התמיכה של מרכזי המו"פ החל משנת 2013 על פי החלוקה התקציבית הבאה: 6 מיליון ₪ ממשרד המדע והטכנולוגיה, מיליון וחצי ₪ מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל ו מיליון וחצי ₪ מהמשרד לשיתוף פעולה אזורי.

את התקציב המוגדל ישקיע משרד המדע והטכנולוגיה בהגדלת היקף ואיכות המחקרים המבוצעים בכל אחד משמונת המרכזים, בהרחבת פעילות המרכזים בתחומי מדע וקהילה, ובגיוס חוקרים נוספים למרכזים ובשיפור תשתיות המחקר במרכזים.

שר המדע והטכנולוגיה פרופ' דניאל הרשקוביץ בירך היום על החלטת הממשלה, "מרכזי המחקר והפיתוח האזוריים הם היהלומים בכתר העשייה של המשרד בפריפריה. הרעיון של המרכזים לבצע מחקר למען האזור ובאזור מהווה מודל לחיקוי בעולם כולו ובאחרונה אף פנו אלינו מאונסק"ו כדי ללמוד על המרכזים ולהעתיק את המודל למדינות מתפתחות".

פרופ' חגית מסר-ירון, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה בירכה גם היא על קבלת ההמלצות, "מרכזי המו"פ האזוריים הם אמצעי לקידום הפריפריה באמצעות שילובם במרחב המחקר והפיתוח הלאומיים. כולי תקווה כי ההחלטה תוביל לתוצאות המקוות".

תגובה אחת

  1. באונסקו מעוניינים להעתיק את המודל שלנו למדינות מתפתחות… זה אומר הכל, לא?
    מדינת ישראל 2012 נראת כמו מדינה מתפתחת. אחרי כל התמיכה העולמית, פרסי הנובל, האקדמיות המפוארות (NOT) ועוד ועוד – אנחנו עדין מדינה מתפתחת בתחום המו"פ. אז זה לא פלא שכל הממציאים שלנו בארה"ב, כן? מדינה מפותחת. אולי עדיף ככה… נקנה מהעולם את מה שבעצם היינו אמורים למכור לו. נכון, זה מחליש אותנו – אבל זה בא מתוך בחירה. מילולית – בחירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן