סיקור מקיף

יישום תספק רישיון ל-TheraCell האמריקנית למסחור טכנולוגיות תאי גזע לשיקום עמוד השדרה

במסגרת ההסכם תקבל יישום, החברה לפיתוח טכנולוגיות של האוני' העברית דמי רישיון, מענק מחקר ותמלוגים ממכירות עתידיות של מוצרי החברה

יישום, החברה לפיתוח מחקר של האוניברסיטה העברית, הודיעה היום כי חתמה על הסכם רישיון לפיתוח ושיווק של סדרת טכנולוגיות המבוססות על תאי גזע, עם חברת TheraCell שבקליפורניה, ארה"ב. חברת TheraCell תפעל ליישם את הטכנולוגיות בתחום חדשני ברפואה הקרוי רפואה משחזרת (Regenerative Medicine). ,אחת המטרות העיקריות של החברה הנה איחוי חוליות בעמוד השדרה באמצעות תאי גזע. הטכנולוגיות הנן פרי מחקרם של צוות מדענים בראשותו של פרופסור דן גזית מהפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית.

הטכנולוגיות כוללות ג'ל ייחודי המועשר בחמצן, שמטרתו לשמר את חיות תאי הגזע המושתלים ולהגביר את ייצור רקמת העצם. שיטה חדשה זו תשמש, בד בבד עם טכנולוגיה קיימת של TheraCell, לבניית "פיגומים" ביולוגיים המיועדים להגביר את יעילות ניתוחי איחוי חוליות בעמוד השדרה. המוצר המשולב מוכר כמכשיר רפואי (medical device), ולכן יכול לעבור תהליכי אישור מואצים.

"הטכנולוגיות החדשניות שפותחו על ידי פרופ' גזית וקבוצתו הן דוגמה נוספת למחקר פורץ הדרך והיצירתי שמתבצע באוניברסיטה העברית בירושלים," אמר יהודה ירמות, משנה למנכ"ל יישום. "היכולת להבטיח אספקת חמצן נאותה לתאים עשויה לעזור לא רק בריפוי שברים מסובכים וגדילת תאי גזע המייצרים עצם, אלא גם בטיפולים העושים שימוש בתאי גזע מסוגים נוספים, כמו גם בהישרדות של רקמות מהונדסות ואיברים מושתלים."

איחוי חוליות בעמוד השדרה הוא הליך ניתוחי המשמש לקיבוע שתי חוליות או יותר, לרוב כדי למנוע את הכאב הנגרם על ידי תנועה בלתי תקינה של החוליות. ההליך מסתמך על השתלת רקמת עצם וכן על יכולתו הטבעית של הגוף לגדל רקמת עצם חדשה. הטיפול הקיים כיום דורש שימוש בכמויות ניכרות של עצם מן המטופל עצמו, בעוד שהג'ל המועשר בחמצן יקטין בצורה משמעותית את כמות שתל העצם הנדרשת, וכן יאיץ וישפר את אחוזי הצלחת האיחוי.

המצאתו של פרופ' גזית כוללת פיגום מיוחד בעל קיבולת גבוהה במיוחד לחמצן, שמטרתו להגביר את יעילות האיחוי על ידי הגדלת כמות החמצן באזור המנותח. פיגומים שמקורם בטכנולוגיה זו ישפרו את רמת החמצון ויעודדו פעילות של תאי גזע ושל תאים בוני עצם, המכונים אוסטיאובלסטים. בניסויים פרה-קליניים במכרסמים, הואץ קצב האיחוי של החוליות ושל שברים בעצם ושופרה רמת ההישרדות של תאי גזע באופן משמעותי.

ריץ' גרנט, נשיא ומנכ"ל TheraCell, ציין, "אנו נרגשים ביותר לקראת הפתוח של טכנולוגיה ייחודית זו והאפשרויות הטמונות בה. שוק ניתוחי עמוד השדרה בארה"ב עומד כיום על מעל ל – 6 מיליארד דולר מדי שנה ,וכולל מעל ל – 500,000 ניתוחים. בעזרת טכנולוגיה זו אנו צופים שנוכל לספק מוצרים אטרקטיביים במיוחד לחולים ולחברות הביטוח, משום שהם ישפרו באופן משמעותי את תוצאות הניתוחים היקרים לאיחוי החוליות וכן את זמני האשפוז, ובכך יוזילו באופן ניכר את עלות הטיפול."

בנוסף, ההסכם כולל שיטות חדשניות ויעילות למיצוי וטיפול בתאי גזע שמקורם בחולים עצמם. חברת TheraCell תמשיך לפתח שיטות אלו להפקת תאי גזע עצמיים, שגם הן פותחו על ידי קבוצתו של פרופ' גזית, ובעתיד תשתמש בהן בשילוב גרסה הניתנת להזרקה או להשתלה של הפיגום המחומצן. בצורה זו ניתן יהיה לפתח טיפול הניתן בהזרקה לשיקום עמוד השדרה. יתר על כן, TheraCell מתכוונת לפתח מכשיר מהפכני שישמש מרפאות ובתי חולים לבידוד ועיבוד תאי גזע מן המטופלים עצמם, בהתבסס על המצאותיו של פרופ' גזית. "מעבדה ניידת" זו תאפשר שימוש נרחב בג'ל המחומצן שיכלול תאי גזע ויוחדר לגוף כשתל או על ידי הזרקה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן