סיקור מקיף

דרישת שלום מפלורנס

טלסקופ במכון ויצמן תיעד את מסלולו של אסטרואיד שחלף סמוך לכדור הארץ

האסטרואיד פלורנס ושתי ירחוניו הקטנים, בצילום אחר ומפורט שבוצע על ידי רדאר של מצפה ארסיבו. מקור: NAICObservatory/NASA.
האסטרואיד פלורנס ושני ירחוניו הקטנים, בצילום אחר ומפורט שבוצע על ידי מצפה הכוכבים ארסיבו (צילום מכ”ם). מקור: NAICObservatory/NASA.

ב-1 בספטמבר חלף על פני כדור הארץ אסטרואיד גדול למדי המכונה פלורנס. במרחק של 7 מיליון קילומטר, האסטרואיד אמנם לא היה קרוב מספיק כדי להיקלט בעין בלתי מזוינת (או כדי לחולל נזק), אך הטלסקופ במצפה הכוכבים על-שם קראאר, המוצב על גג המאיץ על-שם קופלר במכון ויצמן, עקב אחריו בעניין.

האסטרונום אילן מנוליס, מנהל המצפה הרובוטי, ערך תצפיות מרחוק במשך שני לילות רצופים – האחד כאשר האסטרואיד התקרב לכדור הארץ, והשני כאשר התרחק ממנו – והפיק את הסרטון שלעיל. מנוליס מספר כי חומרים אלה ישמשו את המורים המשתתפים בתוכנית רוטשילד-ויצמן לתואר שני עבור עבודות המחקר שלהם.

פלורנס, הקרוי על שם האחות הרחמנייה פלורנס נייטינגייל – מי שנחשבת למייסדת מקצוע הסיעוד המודרני –  הוא בגודל של 4.5 קילומטרים לערך והתגלה לראשונה בשנת 1981 באוסטרליה. בעת המעבר הנוכחי, המרחק של האסטרואיד מכדור הארץ היה המרחק הקרוב ביותר שלו מאז שנת 1890, והפעם הבאה שבה יחלוף כה קרוב אלינו תהיה רק אחרי שנת 2500.

הסרטון מתעד 18 דקות ממסלולו של פלורנס, אך תנועת האסטרואיד הואצה בעת הכנתו, כך שהוא נראה חוצה בתוך שניות את שדה הראייה של הטלסקופ.

צפו בתיעוד ממצפה הכוכבים על-שם קראאר במכון ויצמן:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן