סיקור מקיף

הירח מימס מביט מקרוב על שבתאי.

מימס, שקוטרו 397 ק”מ הוא הנקודה האפורה הקטנה הנמצאת בחלקה התחתון מימין התמונהמשמאל: התמונה החדשה של מימאס ושבתאי. מימין: תמונה קודמת ומעובדת צילום:נאסא

תמונה מרשימה שנשלחה אלינו מהחללית קאסיני מראה את הירח הזעיר מימס מביט אל שליטו כוכב הלכת שבתאי. מימס, שקוטרו 397 ק”מ הוא הנקודה האפורה הקטנה הנמצאת בחלקה התחתון מימין התמונה. קאסיני צילמה את התמונה ב- 11 לחודש מאי השנה, ממרחק של 720 אלף ק”מ מכוכב הלכת שבתאי. מבט זה על שבתאי הוא מזוית של 14 מעלות מתחת למישור הטבעות. צילו של שבתאי מאפיל על מישור הטבעות ממש מחוץ לשפתו. הרזולוציה של התמונה – 43 קילומטרים לפיקסל.

הוספת המתרגם: ירח מימס התגלה לראשונה ע”י האסטרונום והמלחין הבריטי ויליאם הרשל בשנת 1789. הצפיפות הממוצעת נמוכה (1.17 גרםסמ”ק) ומצביעה על כך שהירח קפוא ברובו, אך ישנם כמה שטחים קטנים סלעיים. אחד המאפיינים הבולטים במימס הוא מכתש ענק המשתרע ל- 130 ק”מ רוחב ונקרא על שמו של מגליהו, וויליאם הרשל. מימס ידוע במכתשיו ובקיעיו הרבים אך מכתש הרשל הוא הגדול ביותר. צורתו האליפטית של הירח נראה ברור היום בזכות התמונות שנשלחות אלינו מהחללית קאסיני. ירח מימס גם אחראי על הגנת החללית מפגיעות חומרים שבין שתי הטבעות הגדולות, טבעת A וטבעת B.

תרגום והוספה: יריב זרביב
מקור:NASA/JPL/SSI News Release

2 תגובות

  1. תודה על התגובה. בשבוע שעבר ביצעתי שידרוג לוורדפרס 2.2 אבל משום מה העורך הגרפי לא פועל היטב, ולכן אני משתמש בעורך קוד. כדי שלא לזכור בעל פה את תגי הHTML אני פשוט משתמש בכתבה קודמת כתבנית. אני מקווה שהבעיה תיפתר במהרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן