סיקור מקיף

התגלה העצם המרוחק ביותר במערכת השמש (כשהוא עוקף את סדנה בחלק ממסלולו) * החוקרים: יתכן שישנם בקצה מערכת השמש עצמים גדולים מכדה"א

"הגילוי של 2012 VP113 הראה לנו כי האיזורים החיצוניים של מערכת השמש אינם ערבות ריקות כפי שחשבנו עד כה" אמר צ'אדוויק טרוחילו ממצפה ג'מיני בהוואי, אחד השותפים לגילוי

2012 VP113, העצם המרוחק ביותר במערכת השמש, נכון למארס 2014, כפי שנראה בתצפיות עוקבות בהפרש של שעתיים כל אחת, ב-5 בנובמבר 2012. הממצאים פורסמו ב-27 בארס 2014 בנייצ'ר
2012 VP113, העצם המרוחק ביותר במערכת השמש, נכון למארס 2014, כפי שנראה בתצפיות עוקבות בהפרש של שעתיים כל אחת, ב-5 בנובמבר 2012. הממצאים פורסמו ב-27 בארס 2014 בנייצ'ר

מערכת השמש זוכה היום לחבר חדש, המרוחק ביותר עד כה.
מדענים שהשתמשו בנתוני תצפיות קרקעיות מאמינים כי גילו את העצם המרוחק ביותר בקצה מערכת השמש. התצפיות על 2012 VP113, ככל הנראה כוכב לכת ננסי, מומנו במענק של נאס"א. כוכב לכת הוא עצם הנמצא במסלול סביב השמש שהוא גדול מספיק כי שכוח הכבידה העצמית שלו יגרום לו להיות כדורי או לפחות קרוב לכך.
הממצאים המפורטים מתפרסמים היום (27/3) בכתב העת נייצ'ר.

"תגלית זו מוסיפה את הכתובת הרחוקה ביותר עד כה במפה הדינמית של מערכת השמש" אומרת קלי פאסט, מתוכנית האסטרונומיה הפלנטרית במטה נאס"א בוושינגטון. "בעוד עצם קיומו של ענן אורט הפנימי הוא עניין של השערה, הממצא יכול לסייע במתן תשוב כיצד הוא עשוי היה להיווצר.

בראש צוות התצפית עמדו צ'אדוויק טרוחילו ממצפה ג'מיני בהוואי וסקוט שפרד ממכון קרנגי בוושינגטון. הם השתמשו בטלסקופים בצ'ילה (בקוטר 4 ו-6.5 מטרים בהתאמה). המופעל במשותף על ידי הקרן הלאומית למדע של ארה"ב, סוכנות החלל האירופית ושותפים נוספים ומצפה מגלן של מכון קרנגי, אף הוא בצ'ילה. התצפיות איפשרו להם לקבוע את מסלולו של 2012 VP113 ולהשיג מידע מפורט על תכונות פני השטח שלו.

"הגילוי של 2012 VP113 הראה לנו כי האיזורים החיצוניים של מערכת השמש אינם ערבות ריקות כפי שחשבנו עד כה" אמר טרוחילו, החוקר הראשי במאמר. "במקום זאת, אנו מגלים רק את קצה הקרחון שרומז לנו שישנו הרבי עצמים בענן אורט הפנימי המחכים לגילויים. הדבר גם ממחיש כמה מעט אנו יודעים על החלקים המרוחקים ביותר של מערכת השמש וכמה נותר עוד לגלות".

במערכת השמש ישנם כוכבי לכת סלעיים כמו כדור הארץ, הקרובים לשמש, ישנם ענקי הגז המרוחקים יותר וכן עצמים קפואםי בחגורת קויפר, המשתרעת מעבר למסלולו של נפטון-רהב. מעבר לכך נראה כי העצם המרוחק ביותר הוא עצם הקטן מעט מפלוטו, המכונה סדנה, המאכלס את כל המסלול שלו, אך ל-2012 VP113 יש מסלול שגורם לו להתרחק בחלק מהזמן אפילו מסדנה, דבר ההופך אותו לעצם המרוחק ביותר במערכת השמש.

סדנה , אחד הגופים הראשונים שהוכנסו לקטגורית כוכבי הלכת הננסיים ואשר גרר איתו גם את פלוטו למרות מחאות הציבור, התגלה בשנת 2003 ולא היה ברור אם הוא ייחודי כפי שפלוטו היה העצם המוכר היחיד בחגורת קיפר כשזו התגלתה בשנת 1992. עם גילויו של 2012 VP113, סדנה כבר אינו ייחודי, ו-2012 VP113 הוא החבר השני בענן אורט ההיפוטתי. ענן אורט החיצוני הוא ככל הנראה המקור לכמה שביטים.

"החיפוש אחר עצמים מרוחקים בענן אורט הפנימי מעבר לסדנה ו2012 VP113 צריכים להמשיך מכיוון שהם מספרים לנו כיצד מערכת השמש נוצרה והתפתחה" אמר שפרד.

שפרד וטרוחילו מעריכים כי ישנם 900 עצמים כמו סדנה ו-2012 VP113 בעלי קוטר של לפחות אלף קילומטרים. 2012 VP113 הוא ככל הנראה אחד ממאות אלפי עצמים המאכלסים את האיזור במערכת השמש שלנו באיזור המיוחס לענן אורט הפניי. גודלה של אוכלוסיית ענן אורט הפנימי גדולה קרוב לוודאי מזו של חגורת קויפר וחגורת האסטרואידים הראשית.

"כמה מהעצמים הללו יכולים להתחרות בגודלו של מאדים או אף כדור הארץ" אמר שפרד. זאת מכיוון שרבים מעצמים אלה כה מרוחקים שאפילו עצמים גדולים יהיו חוורים מכדי להתגלות בטכנולוגיה הנוכחית."

מרחקו של 2012 VP113 מהשמש הוא בערך 80 יחידות אסטרונומיות (יחידה אסטרונומית אחת היא המרחק הממוצע בין כדור הארץ לשמש – 150 מיליון קילומטרים). מדובר במרחק גדול מזה של רוב העצמים המוכרים במערכת השמש המפוזרים עד למרחק של כ-50 יחידות אסטרונומיות למעט סדנה שמרחקו 76 יחידות אסטרונומיות.

הן סדנה והן 2012 VP113 התגלו בקרבת הנקודה הקרובה ביותר לשמש, אך לשניהם יש מסלולים שמביאים אותם למרחקים של מאות יחידות אסטרונומיות – מרחקים שבהם יהיו חוורים מכדי להתגלות. הדמיון במסלולים של שני העצמים הללו ושל כמה כוכבי לכת ננסיים הנמצאים ליד קצה חגורת קויפר, הביא את המדענים להעריך כי העצם החדש עשוי להיות מושפע מקיומו של כוכב לכת גדול שטרם נתגלה – אולי פי 10 מכדור הארץ. החיפושים בעומק החלל יימשכו.

 

לידיעה באתר נאס"א

5 תגובות

 1. עמית,
  השאלה שלך יותר מורכבת ממה שאתה חושב… יש המון גורמים שחסרים לנו כדי שנוכל לענות על השאלה הזאת כראוי.
  השאלה קודם כל היא אם חיים בכוכב ההוא דומים לחיים בכוכב שלנו- ככל שאנחנו "מנחשים" (לא יודעים, מכיוון שאין לנו דוגמה אחרת), חיים בכוכב אחר יהיו כמו שלנו, מבוססי פחמן, על כוכב לכת במרחק מתאים מהשמש לאפשר מים נוזליים…
  בהנחה שהם כמונו, אז כדור הארץ ימשוך את תשומת ליבם, אבל גם נוגה ומאדים, שגם הם נמצאים ב"איזור החיים" מהשמש.
  השאלה היא גם כמה הם מתקדמים והאם יש להם טכנולוגיה וידע שלנו עדיין אין כדי לאסוף מידע על כדור הארץ, כגון טלסקופי חלל ענקיים.
  אבל כבר היום הצלחנו לראות מרכיבים באטמוספירה של כוכב לכת במערכת אחרת (דרך האור של השמש שעובר דרך האטמוספירה, ואז ניתוח ספקטוגרפי של האור), וניתן לחשב את הצפיפות של הכוכב, ולפיו לדעת שיש אפשרות שהוא ברובו מים וסלעי (כפי שאנחנו חושדים בכוכבי לכת מסויימים מחוץ למערכת השמש)…

 2. שאלה – לפעמים אני קורא על פלנטה סלעית או עשויה מקרח שהתגלתה עשרות/מאות/אלפי שנות אור מאיתנו..
  נגיד שכתבה מסוג "התגלה פלנטה שעלולה להכיל חיים" מתפרסמת בעולם אחר ומתייחסת לגילוי של כדור הארץ שלנו.. איך הכתבה תיראה – כלומר, מה יהיה כתוב? התגלתה מערכת שמש ובה הכוכב השלישי ממנה יכול להכיל חיים.. הוא עשוי רובו ממים? איך כדור הארץ יראה לתושבי עולם הרחוק כ"כ מאיתנו?

 3. עוד הקורא
  אלה עצמים יחסית מאוד רחוקים ולכן מאוד חשוכים. כש"רואים" פלנטות רחוקות, מה שרואים זה את השפעתם על השמש שלהם – ולא את הפלנטות עצמם.

 4. "..הביא את המדענים להעריך כי העצם החדש עשוי להיות מושפע מקיומו של כוכב לכת גדול שטרם נתגלה.."
  סליחה על הבורות- אך, איך ייתכן שעצם שגודלו אולי פי 10 מכדור הארץ אינו התגלה עד כה?

 5. אבי הייתה עוד תגלית גילו אסטרואיד שיש לו טבעות …האסטרואיד ממקום בים שבתאי לאורנוס .. כמה תגליות 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן