סיקור מקיף

אדום מושך נשים

צרות עם בחורות? קשה לכם למצוא דייט להערב? עכשיו יש פיתרון: ללבוש אדום

דובי של קוקה קולה עם חולצה אדומה
דובי של קוקה קולה עם חולצה אדומה

צרות עם בחורות? קשה לכם למצוא דייט להערב? עכשיו יש פיתרון: ללבוש אדום.

זה אולי נשמע הזוי, אבל סידרה של מחקרים ממספר מוסדות אקדמיים מראה שלבוש אדום הופך את הגבר למושך וסקסי יותר בעיני נשים. ולמרבה המזל, נשים אינן מודעות כלל לאפקט המעורר הזה.

לפי הכותב הראשי של המחקר, פרופסור אנדרו אליוט מהפקולטה לפסיכולוגיה באוניברסיטת רוצ'סטר, קסמו של צבע הדובדבן טמון בכך שהוא גורם לגברים להיראות עוצמתיים יותר. "גילינו שנשים רואות תופסות גברים באדום כבעלי סטטוס גבוה יותר, ומאמינות יותר ביכולתם להרוויח כסף ולטפס במעלה הסולם החברתי. השיפוט הזה על הסטטוס הגבוה הוא שגורם למשיכה," אומר אליוט.

מי שעקב אחר תרבויות מסביב לעולם, יודע שאין כאן הפתעה גדולה. הצבע האדום נחשב מאז ומתמיד כחלק מסמלי הסטאטוס של העשירים ובעלי הכוח והשררה. בסין הקדומה, ביפן ובחלק ממדינות אפריקה, נהגו בעלי המעמד הגבוה לצבוע את בגדיהם באדום כדי ליידע את כלל הציבור אודות מעמדם ועושרם. אזרחיה החשובים ביותר של רומא העתיקה נקראו, מילולית, "אלו הלובשים אדום." לפי דעה זו, הצבע האדום התקבע בתודעתנו כמאפיין לבוש של יחידי סגולה.

אלא שדעה זו שנויה במחלוקת, וייתכן שהגלגל עובד במהופך: איננו נמשכים לאדום בגלל שאצילים לבשו אותו, אלא מתוך נטייה טבעית וביולוגית הטבועה במוחותינו להמשך לאדום. זו גם הסיבה לכך שהוא הפך להיות נפוץ בקרב בני האצולה שיכלו להרשות לעצמם את צביעת הבגדים היקרה והיוקרתית. לסברה זו קיימים רמזים בקרב חלק מהקופים, כגון המנדילים ובבוני גלדה, בהם הזכרים הבכירים מתהדרים בטלאי פרווה אדמוני על חזם. נקבות ממינים אלו נוטות להזדווג לעתים קרובות יותר עם הזכרים הבכירים, שמחצינים את ג'ינג'יותם, ובתמורה מקבלות הגנה ומזון.

המיתוס המקובל, לפיו פרים מתעצבנים כאשר הם רואים אדום, הופרך זה מכבר. אבל עכשיו יש לצבע האדום השפעה על מין חדש: נשים. "כאשר נשים רואות אדום, הצבע מפעיל משהו עמוק, ממקור ביולוגי כנראה," מסביר אליוט. "בתרבות שלנו אנו נוהגים לומר שגברים מתנהגים כחיות כשזה מגיע למין. נראה שגם נשים עשויות להתנהג כחיות בדרך דומה."

כדי לכמת את אפקט הארגמן, בחנו החוקרים תגובות שהתקבלו מ- 288 סטודנטיות לתואר ראשון לתמונות של גברים בשבעה ניסויים שונים. כל הנבדקות היו הטרוסקסואליות או ביסקסואליות. כלומר, כולן היו בעלות הנטייה להימשך מינית לגברים. בחלק מהניסויים הן התבקשו להשוות בין תמונה של אותו גבר, כאשר חולצתו בעלת צבע אדום או צבע אחר כלשהו. בניסויים אחרים עוטרה התמונה בשוליים אדומים או לבנים. בהירותם ועוצמתם של כל הצבעים הושוו בין הניסויים השונים, כדי שלא יהיה הבדל מלבד בגוון. הנבדקות התבקשו לדרג את הסטאטוס והמשיכה המינית של כל אחד מהגברים שבתמונות, ודיווחו גם על נכונותן לצאת עמו לדייט, לנשק ולקחת חלק בפעילות מינית עם אותו אדם. הן דירגו גם עד כמה אותו אדם חביב, אדיב ומוחצן.

התוצאות הראו שהשפעתו של הצבע האדום היתה מוגבלת לסטאטוס ולעניינים שבינו ובינה: האדום גרם לגברים להיראות עוצמתיים יותר, מושכים יותר ונחשקים יותר מינית. מצד שני, לצבע האדום לא היתה השפעה על דירוג החביבות, האדיבות או החברתיות של הגבר. השפעה זו היתה אחידה בתרבויות השונות שנבדקו: סטודנטיות מארה"ב, אנגליה, גרמניה וסין – כולן מצאו את הגברים מושכים יותר כאשר לבשו או הוקפו באדום.

בניסוי השתתפו גם עשרים וחמישה סטודנטים ממין זכר, שהתבקשו לדרג גם הם את תמונותיהם של זכרים אחרים. לפי תוצאות הניסוי, הצבע האדום לא השפיע על הדירוגים שלהם, אך קשה להגיע למסקנה משמעותית כשמדובר במספר קטן כל-כך של נבדקים זכרים.

אליוט מעורב בשנים האחרונות במגוון של ניסויים הממחישים את השפעת הצבעים על הדרך בה אנו תופסים את עצמנו ואחרים. בניסויים קודמים הוא הראה שגברים נמשכים יותר לנשים באדום, אך רק בהקשרים מסוימים. אליוט ואחרים הראו גם שאנשים הרואים אדום במצבים תחרותיים, כמבחני איי-קיו או אירועי ספורט, סובלים מליקויים בביצועים.

עד כמה מדובר במדע, ועד כמה בפסאודו-מדע? כמו כל מחקר שמערב סוציולוגיה ופסיכולוגיה, לא קל להחליט עד כמה אפשר להאמין לתוצאות. זהו מחקר מדעי ללא ספק, אבל לפני שאתם יוצאים לרחוב בחליפת עגבנייה, מומלץ להמתין למחקרים נוספים שיאששו או יפריכו את המסקנות המובאות כאן.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

13 תגובות

 1. לדעתי, זה מאוד עוזר כאשר לזכר יש תווים עדינים, אך זה ממש לא עוזר/יעזור לגבר עם תווים גסים ובהמתיים
  ובכל מקרה, זוהי תחושה אשלייתית ועד מהרה/עם הזמן הזכר יראה לה פחות ופחות מושך בגלל ריח/מאפיינים אחרים/אופי

 2. אולי זה עוזר, אבל האופי שלך זה הדבר הכי חשוב בשביל להשיג בנות
  רוצה בנות? תעבוד על עצמך, לך לטיפול, תפטור את הבעיות האישיות שלך שמונעות ממך להיות יותר שמח ויותר חברתי. בנות רוצות רק את זה- רק את הגבר שמוקף בחברים, מצחיק אותם, כולם מדברים אותו. את זה הן מחפשות, לא רק יופי- תהיה יפה ושחצן- הם ירקו עלייך. הם רוצות את הגבר שמרגיע את כל מי שמסביבו וגורם לתחושות טובות מסביב, זה מוטבע בהן. וגם לי כגבר מושך- אני נמשך רק לבנות מסוימות מאוד, אותן בנות שמזכירות לי את עצמי.

 3. אפשר להסביר את התופעה ע"י "עיקרון ההכבדה" של אמוץ זהבי.

  בני אדם קדמונים מקושטים באדום חשופים יותר לאויבים בני מינים
  ולשאר הטורפים.
  אם שרדת למרות ההכבדה כנראה שהגנים שלך משובחים יותר

 4. קחו נייר תרשמו עליו "אדום" "נגר"
  עכשיו תקלפו ושימו בכיס או משהו
  אז תתפסו מישהו ותגידו לו שיגיד "3, 33, 333" ככה דקה בערך ולא לעבור ל3,333 אלא לחזור על שלושת המספרים האלה מליון פעם ומהר
  חשוב מאוד שהוא יהיה מרוכז ולא יפסיק באמצע או משהו כזה
  קיצר אחרי שאתם רואים שהוא חזק בעניין ומרוכז כשהוא אומר את זה
  תפסיקו אותו מהר ותגידו לו מהר "תגיד מהר שם של צבע"
  תפסיקו אותו שוב ותגידו לו מהר "תגיד מהר שם של מקצוע" (מקצוע כאילו עבודה)

  ותראו ש99% מהאנשים אומרים "אדום ונגר"

 5. אהה כעת ברור לי באופן 'רועי-מדעי' כיצד לבושי מושך תמימים אוהבי צבע החיים והפנטזיות:)

 6. עכשיו אני מבין למה כל פעם שאני הולך עם חולצה של מנצסטר יוניטד בחורות אומרות "אבא שלי גנן" "אבא שלי גנן"

  האם נבדקו צבעים אחרים? האם אדום מחמיא לכל הגברים באותו אופן? האם היתה מובהקות סטיטיסטית? האם מישהו חזר על הניסוי? האם יש כאן מועמד רציני לאיגנובל?

  נראה לי שהתשובה לשאלה האחרונה חיובית

 7. גם עשו איזה כתבה על זה שסטטיסטית קבוצות כדורגל או כדורסל עם מדים אדומים מנצחות יותר, וגם מתאגרפים עם בגד ים אדום

 8. עכשיו אני יודע שאני צריך ללבוש שריון אדום כדי שהאלפית (ELF) עם השיער הסגול תסכים לצאת איתי לטברנה בעיר הגמדים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן