יבמ פיתחה שיטה להפיכת אשפה טכנולוגית לחשמל סולארי

יבמ פיתחה תהליך למחזור סיליקון של שבבי אלקטרוניקה ישנים, והסבתו לשימוש בפאנלים סולאריים – לוחות ייעודיים בקולטי שמש המייצרים אנרגיה חשמלית נקיה

 

בתמונה:תהליך ייחודי חדש של יבמ הופך פרוסת סיליקון בלתי-תקינה (משמאל) ללוח סולארי המאפשר הפקת חשמל מקרני השמש (מימין).

יבמ פיתחה תהליך למחזור סיליקון של שבבי אלקטרוניקה ישנים, והסבתו לשימוש בפאנלים סולאריים – לוחות ייעודיים בקולטי שמש המייצרים אנרגיה חשמלית נקיה.
פרוסות הסיליקון בהם משתמשת יבמ לייצור שבבים לתעשיית המחשבים והטלפונים הסלולאריים, מוצאות חיים חדשים בדמות תאים סולאריים. צוות מפתחים באתר הייצור של יבמ בברלינגטון, ארה"ב, פיתח תהליך חדשני המשתמש בשיירים של פרוסות סיליקון לייצור לוחות סולאריים – תוך חיסכון בכסף, צמצום כמויות הפסולת, הגנה על הסביבה, וסיוע להרחבת תעשיית האנרגיה הסולארית.
ביבמ מעריכים כי כשלושה מיליון פרוסות סיליקון נזרקות לאשפה מדי שנה במפעלי תעשיית המיקרואלקטרוניקה, לאחר שתהליכי הייצור שלהן לא היו מדוייקים מספיק. שלושה מיליון הפרוסות האלה מסוגלות לכסות שטח קרקע של כ- 80 דונם – שהפיכתם לקולטים סולאריים עשוייה לייצר 13.5 מגה-ואט חשמל (57 מיליון קילו-ואט/שעה של פנלים סולאריים, לפי 12 שעות אור בממוצע ביממה, 365 ימים בשנה). כמות האנרגיה הזאת, מכסה את הצריכה הממוצעת של  כ-6,000 בתים לשנה.
יבמ עושה שימוש בפרוסות הסיליקון, בעובי של פחות ממילימטר ובקוטר של 24 עד 30 ס"מ, לייצור שבבים במפעלי המיקרואלקטרוניקה שלה בברלינגטון ובאיסט פישקיל. תהליך הייצור כולל הטבעה באמצעות אור של חיווט במימדים זעירים, ההופך כל פרוסה למספר גדול של שבבים ליעדים שונים: מטלפונים סלולאריים ומכשירי צריכה אלקטרוניים ועד לשרתי-על.
תהליך הייצור של שבבי סיליקון דורש שימוש במספר פרוסות חלקות כאלה כ"מוניטור": רכיבי בקרה לצורך ביצוע בדיקות ופיקוח על התהליך. השימוש בכל פרוסת-בקרה כזאת מוגבל למספר מצומצם של פעמים – לפני שהפרוסה שוב אינה מסוגלת למלא את הייעוד הזה. עכשיו, מציעה יבמ את הפרוסות האלה למכירה ליצרנים בתעשיית הלוחות הסולאריים, הזקוקים לאותם חומרי סילקון על מנת לייצר תאים פוטו-אלקטריים.
התזמון בו מגיעה יבמ לשוק האנרגיה הסולארית טוב במיוחד, לנוכח העליה המסתמנת בביקוש לפנלים סולאריים – בעוד אספקת חומרי הגלם מפגרת בשיעורי הצמיחה שלה.
צוות הפיתוח של יבמ הרחיב והגדיל עוד יותר את החיסכון בחומרי הגלם, באמצעות פיתוח תהליך ייחודי וידידותי לסביבה, שבו הופכות פרוסות סיליקון בהן מתגלות תקלות בתהליכי הייצור – לפרוסות בקרה. הפרוסות האלה מלוטשות בעזרת מים וכרית סופגת, כדי להסיר את שכבת המוליך שהוטבעה עליהן, חוזרות לקו הייצור כפרוסות בקרה, ויוצאות ממנו בפעם האחרונה על מנת להישלח ליצרני לוחות סולאריים.פיתוח התהליך נעשה במסגרת המחוייבות הסביבתית הכוללת של יבמ, החותרת להקטנת הזיהום, שימוש חוזר ומחזור בתהליכי הייצור שלה. בדרך, הוא חוסך רכישה של סיליקון לפרוסות בקרה ייעודיות – ומספק חומרי גלם לתעשיית האנרגיה הסולארית, המסייעת גם היא לשימור ולשיפור איכות הסביבה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. בילי:
  יש לך טעות בפקטור של 10 כי יוצא 13.3333 אבל האמת היא שגם זה לא אמור להספיק לצריכת חשמל של יחידת דיור.

 2. לפי חישוב של 80 דונם ל6000 יחידות דיור סה"כ 1.3 מטר מרובע ליחידת דיור נכון ? שמישהו יתקן אותי

 3. גם אם זו כמות זניחה, אני שמח שמישהו מהשחקנים הגדולים בעולם הטכנולוגיה מקדיש לזה מחשבה. הנפט עשוי להגמר בעוד שנים לא רבות, ואנרגיה סולארית
  היא האופציה השניה הטובה (יחד עם אנרגיה גרעינית).
  רן

  האזינו לתוכניתי 'עושים הסטוריה', פודקאסט
  דו-שבועי על ההיסטוריה של המדע והטכנולוגיה.
  התוכנית זכתה לדרוג של חמישה כוכבים באתר
  icast.co.il ולמעלה מאלף האזנות.
  אתר הבית של התוכנית
  http://www.ranlevi.blogspot.com

 4. 80 דונם לשנה במידה וכל פרוסות הסיליקון ינוצלו. מדובר באחוז זניח מסכ"ה תעשיית התאים הסולארים.
  המצאה נחמדה אבל טובה בעיקר ליחסי ציבור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן