סיקור מקיף

גובשה תוכנית הבראה לאוניברסיטה העברית

ות"ת, משרד האוצר והאוניברסיטה העברית גיבשו תכנית להבראת המוסד. האוניברסיטה העברית התחייבה לתכנית התייעלות רב שנתית (לאורך עשור) בהיקף של 2.7 מיליארד שקלים.

האוניברסיטה העברית. מקור: Milan.sk / Wikimedia Commons.
האוניברסיטה העברית. מקור: Milan.sk / Wikimedia Commons.

עיקרי התוכנית:

 • האוניברסיטה העברית תכסה את גרעונה הצבור, בסך של כ-1.8 מיליארד ש"ח: הגרעון יכוסה ממקורות מימון עצמיים שאינם משמשים לפעילות אקדמית ובהם: מכירת נכסים (400 מלש"ח) והעמדת בטוחות ומקורות נוספים (600 מלש"ח). כמו כן, באמצעים ניהוליים וכלכליים אחרים.
 • האוניברסיטה העברית תאזן את תקציבה השוטף באמצעות צעדי התייעלות פנים מוסדיים, בהיקף של כ-900 מלש"ח (90 מלש"ח בממוצע בשנה): צמצום משרות והפחתת רכיבי שכר (26 מלש"ח בשנה), הגדלת תקורות (15 מלש"ח בשנה), הכנסות נוספות לתקציב השוטף (49 מלש"ח בשנה).  כמו כן, המוסד מתחייב להתייעלות ניהולית.
 • יישום תכנית ההבראה יאפשר לאוניברסיטה העברית לשמר ואף לחזק את המוניטין האקדמי והבינלאומי שצברה לאורך שנים.
 • אל מול צעדים אלו, המדינה תקצה תוספות תקציביות, מעבר לתקציב הקיים של האוניברסיטה, בסך כ- 700 מיליון שקלים (70 מלש"ח בממוצע בשנה) במשך עשור.

האוניברסיטה העברית היא מוסד מוערך ולאורך השנים נבחרה באופן קבוע בדירוג 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם. עם זאת, בשני העשורים האחרונים נקלעה האוניברסיטה לקשיים כלכליים משמעותיים שמעיבים על התנהלותה התקינה, מסכנים את יציבותה הכלכלית ועלולים לפגוע במעמדה האקדמי. תרומתה הכלכלית והחברתית של האוניברסיטה העברית למדינת ישראל ולעיר ירושלים משמעותית וזוכה להערכה רבה מצד גורמי הממשל. המחקר המדעי של האוניברסיטה העברית תורם משמעותית למעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל ומעמיד זוכי פרס נובל וחברות טכנולוגיות משנות עולם כמו מובילאיי.

לאור זאת, ובתום משא ומתן אינטנסיבי שנמשך כמעט שנתיים, ות"ת, משרד האוצר והאוניברסיטה העברית גיבשו תכנית הבראה רב שנתית, שתתפרס על פני עשור. התכנית נועדה להבטיח איזון תקציבי שיוביל לחיזוק המצוינות האקדמית והמנהלית של המוסד.

התכנית כוללת שורה של צעדים שיחייבו את האוניברסיטה לממש נכסים, להתייעל ולערוך רה-ארגון פנימי, אקדמי ומנהלי, בהיקף של כ-2.7 מיליארד שקלים.

שר האוצר משה כחלון אמר בתגובה לפרסום התוכנית: "האוניברסיטה העברית היא חלק בלתי נפרד מהחוסן הכלכלי של המשק הישראלי.  ההסכם אליו הגענו יאפשר לאוניברסיטה להמשיך ולתרום לצמיחה של כלכלת ישראל באמצעות השקעה במחקר ופיתוח וטיפוח ההון האנושי. מטרת כלל הגורמים שנרתמו והביאו לחתימת ההסכם היא שהאוניברסיטה תהיה לא רק מוסד אקדמי מוביל ופורץ דרך, אלא גם גוף עם איתנות ועצמאות פיננסית".

שר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט אמר: "האוניברסיטה העברית הייתה ועודנה אחת האוניברסיטאות הטובות בעולם, מקור גאווה למדינת ישראל ובעיקר מוסד אקדמי מפואר שגידל לאורך עשרות שנים אלפי חוקרים מהוללים שתרומתם למחקר ולמדינה היא אדירה. תכנית ההבראה מעמידה  אתגרים רבים בפני האוניברסיטה והמדינה, אך יישומה יבטיח שגם בעתיד האוניברסיטה תדורג בצמרת האוניברסיטאות בעולם".

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ: "האוניברסיטה העברית היא סמל ומותג של מדינת ישראל בכלל והקטר של מערכת ההשכלה הגבוהה בפרט. מיד עם כניסתי לתפקיד, התבהרה לי התמונה העגומה על מצבה הפיננסי הקשה והחלטתי יחד עם שר החינוך ומשרד האוצר לעשות כל מאמץ כדי למצוא את האיזונים הנכונים שיאפשרו איתנות פיננסית, תוך הקפדה על צעדי התייעלות קשים ומאתגרים. ות"ת תעקוב מקרוב אחר יישום תכנית ההבראה ותוודא שהמוסד עומד בכל אחת מאבני הדרך הניצבת בפניו, ובסיוע המדינה ממשיך לדהור על הפסים האקדמיים בגאון, ומתוך חתירה למצוינות מחקרית וניהולית".

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן: "האוניברסיטה העברית מובילה מזה שנות דור את האקדמיה בישראל.  בשנים האחרונות נקלענו למצב תקציבי בעייתי שיצר קשיים רבים וסיכן את יכולתנו להמשיך להוביל את האקדמיה הישראלית.  אני שמח לומר כי היום האוניברסיטה העברית יוצאת לדרך חדשה ומאתגרת. בנינו תכנית ארוכת טווח אשר מחייבת את המוסד לתהליכים משמעותיים ומציבה אתגרים רבים, ותאפשר צמיחה והתחדשות אקדמית, מחקרית והוראתית. צעדים אלו  יאפשרו לאוניברסיטה העברית להמשיך להוביל את ההשכלה הגבוהה בישראל ולהצעיד אותה להישגים בינלאומיים נוספים. אנחנו שמחים גם להשתלב בכל יעדי המדינה הכוללים הרחבת תחומי הלימוד – ההנדסה ומדעי המחשב והנגשת האקדמיה למגזרים ייחודיים כמו חרדים וערבים.  אנו מודים לפרופ' יפה זילברשץ, לצוות ות"ת ולאוצר על התמיכה שקיבלנו מהם בעת בניית התכנית ועל הסכמתם לספק את הסיוע הנדרש ליישום התכנית".

2 תגובות

 1. תוכנית ההבראה הינה פועל יוצא של היתנהלות בזבזנית של חברי הסגל האקדמי ,שאינם נושאים כלל בנטל ההבראה .חברי הסגל האקדמי בנו לעצמם לשכות מפוארות ,ורשת של הטבות כלכליות וביזבוזים מושחתים כגון נסיעות לחו"ל וקבלת עוזרים אישיים ללא בקרה וללא ריסון דרישותיהם . התוצאה לתוכנית ההבראה הינה , קיצוצים בכח אדם ובתנאי הפנסיה התקציבית , תוך מעבר לקבלנים פרטיים שמעסיקים ללא זכויות ,כח אדם זול .
  לכן אין משיכה לכח אדם איכותי לעבוד שם
  ונאמנות והתמדה להישאר שם . כך שברגע שעובד כזה מוצא מקום טוב יותר ,יעזוב מיידית ויפנה מקום לעובד זמני אחר וכך הלאה ללא סיכוי שעובד מיומן ישאר שם . התוצאה : ירידה דראסטית באיכות וביצוע מטלות בסיסיות ,כך
  שכולם יוצאים ניזוקים מהיתנהלות כושלת שכזו.

 2. משלם המסים הישראלי מממן כרגע את הפנסיה התקציבית השערורייתית של עובדי הסגל הותיקים. ועד העובדים של ה"עברית " טירפד רפורמה שיכלה להציל את האוניברסיטה מגרעון . כל השאר מכבסות מילים מכוערות . מי שרוצה להבין בהרחבה שיחפש מאמרים של פרופסור עומר מואב בנושא .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן