סיקור מקיף

סופר המדע הבדיוני ריי ברדבורי שנפטר שלשום ביקש להיות האדם הראשון שיקבר במאדים

כמקום הקבורה לאפרו, אם וכאשר יוסע למאדים בקופסת מרק, הוא מציע את האיזור הקטן במאדים המכונה על שמו בעקבות ספרו "רשימות מן המאדים"

הסופר ריי ברדבורי, מתוך ויקישיתוף
הסופר ריי ברדבורי, מתוך ויקישיתוף

הסופר ריי ברדבורי – ששלח דורות של קוראים למסע בעולמות עתידניים פטנסטיים מת אתמול בגיל 91 בלוס אנגל'ס. ברדבורי כתב למעלה מ-27 ספרים ואוספי סיפורים. בין ספריו המפורסמים "רשימות מן המאדים", "פרנהייט 451: "יין שן הארי, ורבים אחרים וכן למעלה מ-600 סיפורים קטנים. הוא הביא יוקרה למדע הבדיוני וסייע לתחום להפוך מענף שולי לספרות אמיתית.
בראיון לפודקאסט 365 Days of Astronomy אמר ברדבורי כי היה רוצה להיקבר על מאדים.
"אינני רוצה להיות האסטרונאוט הראשון שיגיע לשם" אמר. "עבורי זה מאוחר מדי, אך הייתי רוצה להיות האדם המת הראשון שיגיע לשם. אני רוצה להגיע בפחית מרק של קמפבל. קברו אותי באיזור המכונה Bradbury Abyss. קראו למקום במאדים על שמי ואני מברך על כך". ואכן אם היה מישהו שראוי להנצחה במאדים היה זה ברדבורי.
ברדבורי כתב את העצה הבאה ב"פרנהייט 451" "מלאו את עיניכם בפלא, חיו כאילו אתם עומדים למות בתוך עשר שניות. תראו את העולם הוא הרבה יותר מופלא מאשר אנו חולמים".
ריי ברדבורי נולד ב-22 באוגוסט 1920 בווקיגן, אילינוי, דבר שהשפיע על כתיבתו."כאשר נולדתי ב-1920" אמר בראיון לניו יורק טיימס בשנת 2000, "המכונית היתה בת 20 שנה, הרדיו לא התקיים, הטלוויזיה עוד לא הומצאה. נולדתי בדיוק בזמן הנכון כדי לכתוב על הדברים הללו."
ברדבורי יחסר לכולנו.

פרנהייט 451 ספרו המוערך ביותר תיאר עתיד עגום שבו כבאים שורפים ספרים שלאחר מכן הודה כי התכוון בכך להזהיר מפני הטלוויזיה שתהרוס את העניין בספרות. הכותרת מתייחסת לטמפרטורה שבה הנייר מתחיל לבעור.
הספר, אותו כתב ברדבורי על מכונת כתיבה שכורה בספרית אוניברסיטת UCLA מתאר עולם שעשוי להיות מוכר לקוראים במאה ה-21 – טלוויזיות אינטראקטיביות גדולות, מערכות תקשורת באוזניות, פרסום חודרני ותקינות פוליטית.

על המדע הבדיוני כתב ברדבורי: "מדע בדיוני הוא דרך מצויינת להעמיד פנים שאתה כותב על העתיד כאשר במציאות אתה מתכוון לתקוף את העבר הקרוב ואת ההווה".
"במדע הבדיוני אנו חולמים". אמר לניו יורק טיימס.
"כדי שנוכל לישב את החלל, לבנות מחדש את ערינו, להתמודד עם כל מספר של ביות, אנו חייבים לדמיין את העתיד, לרבות את הטכנולוגיות החדשות שיידרשו."

לידיעה ביוניברס טודיי

לכתבתו של ד"ר רועי צזנה על ריי ברדבורי והקשר לביטול החינוך לאבולוציה בקוריאה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. פרנהייט זה אחד הספרים. וקבורהה בחלל נשמע מדהים והצעד הבא. האמת שאפילו בארץ (!) עלי שלכת עושים קבורות סופרים וקבורה אזרחית ושריפת גופות וכו'..ואני זוכר שהם היו עושים גם קבורה בחלל!

  2. מתכנת עשה כל הזמן נסיונות במשך הערב והלילה כדי לראות איך אפשר להקל על טעינת דפים באתר. יכול להיות שניסת לכתוב תגובה בדיוק כשהוא בחן את מנגנון התגובות. ואגב מעתה – כתבות עם מאות תגובות מציגות רק את 20 התגובות האחרונות ומי שרוצה יכול לדפדף אחורנית.

  3. איפה שכתוב "ביות" כנראה הכוונה לבעיות?

    חוץ מזה אם בקשתו לא תבוצע אני מחרים את מאדים ויושביו מחוסרי המודעות ההיסטורית והבלתי רומנטיים בעליל, חוצפנים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן