סיקור מקיף

פרסי רפפורט לשנת 2012 למצוינות במחקר הביו-רפואי: לפרופ' דוד ולך ולפרופ' נעם סובל ממכון וייצמן

פרופ' ולך זכה בפרס עבור תרומתו בחקר מנגנוני איתות דלקתיים והנחת היסודות לפיתוחם של טיפולים ותרופות למחלות דלקתיות כרוניות ופרופ' סובל זכה כאות הוקרה למחקר בתחום המערכות המוחיות של חוש הריח האנושי, ותרגום ידע זה ליישומים שימושיים בתחום הרפואה והשיקום

פרופ' נועם סובל, רפי חדד ופרופ' דוד הראל. ערוגות הבושם. צילום: מכון ויצמן
פרופ' נועם סובל, רפי חדד ופרופ' דוד הראל. ערוגות הבושם. צילום: מכון ויצמן

פרסי רפפורט למצויינות בתחום המחקר הביו-רפואי לשנת 2012 יוענקו השנה ע"י מכון רפפורט וקרן משפחת רפפורט, לפרופ' דוד ולך ולפרופ' נעם סובל, שניהם ממכון ויצמן למדע. הפרסים יוענקו לחוקרים בטקס שייערך במוזיאון תל אביב לאמנות, ב-14 במרץ 2012, ערב פתיחת ועידת P4H – הוועידה הבינלאומית הראשונה לבריאות מותאמת אישית – ע"ש ברוך רפפורט.

פרופ' ולך זוכה בפרס בקטגוריית החוקר הבכיר עבור תרומתו פורצת הדרך בחקר מנגנוני האיתות של TNF (גורם גידול נמקתי) ולהנחת היסודות לפיתוחם של טיפולים ותרופות למחלות דלקתיות כרוניות. גובה הפרס 60 אלף דולר. מחקריו של פרופ' ולך, שנמשכו כמעט שלושים שנה, שפכו אור על המנגנונים להרס של תאים ולדלקות של רקמות. המחקרים, במהלכם אף זוהו מולקולות ספציפיות המעורבות במנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף, סיפקו את הבסיס לפיתוח תרופה הנמצאת בשימוש נרחב בטיפול בפסוריאזיס, דלקת מפרקים פסוריאטית ודלקת פרקים שגרונית. המחקר אף תרם לפיתוחם של נוגדנים המשמשים כתרופות המעכבות פעילות TNF לטיפול במחלות שהוזכרו, ואף למחלות קרוהן וקוליטיס כיבית.

בנוסף, הצלחת יישומן של תרופות המעכבות את פעילותו של TNF סללה את הדרך לשטח מחקר חדש של פיתוח תרופות ביולוגיות, הפועלות על ידי חסימת פעולתם של ציטוקינים (חלבונים קטנים עם פעילויות כשל הורמונים שתפקידם לאתחל את המערכת האימונית, אך גם יכולים לגרום לנזק אוטואימוני) נוספים. תרופות אלה מקלות את הסימפטומים של מחלות דלקתיות כרוניות שונות.

פרופ' סובל מקבל את הפרס בקטגוריית פרס הביכורים לחוקר צעיר, כאות הוקרה למחקרו בתחום המערכות המוחיות של חוש הריח האנושי, ותרגום ידע זה ליישומים שימושיים בתחום הרפואה והשיקום. גובה הפרס 40 אלף דולר. פרופסור סובל זיהה את מבני המוח המפקחים על התנהגות הרחרוח באף האנושי. הוא גם מצא שחלק מהפגיעה בחוש הריח הנובעת ממחלת פרקינסונס היא בעצם פגיעה במנגנון הרחרוח. המחקרים היוו בסיס ליישומים קליניים שונים. יישום אחד הוא בהפרעת שינה (אפניה), המאופיינת על ידי הפסקות נשימה בזמן השינה. צוות המחקר של פרופ' סובל מצא שתגובת הרחרוח קיימת גם בזמן שישנים ושתגובה זו יכולה להניע מחדש את מערכת הנשימה ובכך למנוע את הפסקות הנשימה המאפיינות את האפניה. צוות המחקר פיתח מכשיר שמחולל ריחות בצורה מבוקרת ומכשיר זה נמצא כיום בשלבי ניסוי בבתיהם של חולי אפניה.

פרופ' סובל אף המציא מכשיר הממיר את הרחרוח לפקודות חשמליות. על ידי שימוש בבקר רחרוח, אנשים משותקים בגפיהם יכולים לנוע באופן עצמאי על כיסא גלגלים חשמלי וחולים המשותקים בכל גופם יכולים להשתמש במחשב. אנשים שלא יכולים לתקשר עם העולם, יהיו מסוגלים בעזרת המכשיר לכתוב ולתקשר. המכשיר נמצא כבר בשימוש אצל אנשים משותקים בישראל ובאירופה, ופרופ' סובל מביע תקווה שהשימוש במכשיר זה יהיה זמין בעולם כולו בקרוב.

פרס רפפורט המוענק על ידי מכון רפפורט וקרן משפחת רפפורט, יוענק לשני החוקרים בטקס חגיגי שייערך במוזיאון תל אביב לאמנות, ב-14 במרץ 2012, ערב פתיחת ועידת P4H – הוועידה הבינלאומית הראשונה לבריאות מותאמת אישית – ע"ש ברוך (ברוס) רפפורט. הפרס למצויינות בתחום המחקר הביו-רפואי נוסד במטרה לקדם "מחקר מוביל חזון, פורץ דרך וחדשני, בעל השלכות טיפוליות ייחודיות ומשמעותיות לקידום בריאותו של האדם" והוא יציין השנה את יום הולדתו ה-90 של ברוך רפפורט ז"ל.

הפרס מוענק במקביל להענקת פרס רפפורט לאמנות המוענק מזה השנים ע"י קרן משפחת רפפורט בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות.

פרס רפפורט בתחום המחקר הביו-רפואי הוענק לראשונה בשנת 2010 לפרופ' סמדר כהן, מאוני' בן גוריון, על פיתוח מוצר חדשני בתחום הטיפול במחלות לב.

בוועדת הפרס חברים בין השאר פרופ' אהרון צ'חנובר, פרופסור מחקר בטכניון, חתן פרס נובל לכימיה 2004, פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' קרל סקורצקי, מנהל מכון רפפורט, פרופ' אריאל מילר, מהמרכז הרפואי כרמל והפקולטה לרפואה ומכון רפפורט למחקר רפואי, הטכניון, ופרופ' אמיר לרמן מ'מיו קליניק', מיניסוטה ארה"ב.

קרן רפפורט תורמת מזה שנים למוסדות תרבות ומחקר ישראלים, ביניהם הפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט ומכון רפפורט למדע בטכניון בחיפה, לארגון ויצ"ו, למוזיאון תל אביב לאמנות, לתזמורת הפילהרמונית הישראלית ולמוסדות וארגונים רבים נוספים.

ועידת P4H – הוועידה הבינלאומית הראשונה לבריאות מותאמת אישית – ע"ש ברוך (ברוס) רפפורט, תיערך ב-15 במרץ במלון דן תל אביב.
הוועידה תיערך בשיתוף מרכז הרפואי "מיו קליניק" (Mayo Clinic) ובחסות מכון רפפורט, הפקולטה לרפואה של הטכניון והמרכז הרפואי רמב"ם, ותעסוק במגוון תחומים מחקריים וקליניים. באירוע יקחו חלק חוקרים מהארץ ומהעולם, אנשי מקצוע בתחומי הבריאות והרפואה, מדענים וחוקרים בתחום מדעי החיים והביו-רפואה, ספקי שירותי בריאות, אנשי קרנות הון סיכון ונציגי תעשיית הביוטק.

אתר הועידה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן