סיקור מקיף

הניסויים על קולומביה הראו את השפעת העשן על העננים, יהויכין יוסף: הניסוי הצליח

צילומים ממצלמת הוידאו של הניסוי הישראלי MEIDEX על סיפון המעבורת קולומביה, מספקים מידע נדיר על השפעת שריפות בברזיל על האקלים הגלובלי.

בתמונה רואים את רגליו של מפקד המעבורת, ריק האסבנד, וכן את האסטרונאוטים קאלפנה צ'אוולה ואילן רמון מרחפים במעבדת המחקר של קולומביה
בתמונה רואים את רגליו של מפקד המעבורת, ריק האסבנד, וכן את האסטרונאוטים קאלפנה צ'אוולה ואילן רמון מרחפים במעבדת המחקר של קולומביה

צילומים ממצלמת הוידאו של הניסוי הישראלי MEIDEX על סיפון המעבורת קולומביה, מספקים מידע נדיר על השפעת שריפות בברזיל על האקלים הגלובלי.

התמונות מראות פלומות עשן עולות מעל שריפות ביער הגשם ביום מעונן באגן האמזונס. המדען הישראלי יהויכין יוסף, אמר כי התמונות מדגימות את התאוריה לפיה העשן גורם להתפזרות עננים הנקרים בדרכו ומאפשר ליותר אור שמש לחדור.
“בסך הכל ביצענו מעבר אחד מעל הג'ונגל והצלחנו להשיג אישור לתאוריות המופיעות בספרי הלימוד” אמר יוסף בריאיונות לסוכנויות הידיעות.
התמונה היא אחת מכמה מאות שצולמו בידי המצלמות הישראליות במהלך טיסתה בת 16 הימים של המעבורת קולומביה, טיסה המוקדשת כולה למדע. הטיסה אמורה להסתיים בשבת.
למעלה משמונים ניסויים עומדים כעת בפני סיומם בידי הצוות בן שבעת החברים, הכולל את האסטרונאוט הישראלי הראשון, אל”מ אילן רמון.
יוסף אומר כי התמונות מיער הגשם יאפשרו לסייע למחקר הנערך בידי ממשלת ברזיל ונאס”א אדוות השפעת שריפות יער על האטסמוספירה. “שריפות מתרחשות כל הזמן במקום כלשהו על פני כדור הארץ – וברפט בקווי רוחב נמוכים ואם העננים סופגים עשן כל הזמן, חייבים להתחשב בגורם זה כאשר מנסים לבנות מודל אקלימי וכן לחשב את השפעת אפקט החממה על האטמוספירה ביתר דיוק, אמר יוסף.
יוסף ושאר המדענים המשתתפים בניסויים הנערכים על המעבורת הגדירו את המשימה כמוצלחת. לדוגמא, ניסוי שבו ניסו לראות כיצד ניתן להפחית את פליטות המכוניות הצליח להביר שיא עולמי ביצירת להבות בחוסר כוח משיכה. גם ניסוי בסרטן הערמונית הצליח לייצר גידול עצום בגדלו (מחוץ לגוף כמובן) כך שהמדענים יוכלו ללמוד על גידולו ולנסות להוציאו מתא הגידול שלו כך שניתן יהיה להוציא גידול כזה בלי לפרקו.
המצלמות הישראליות גם הצליחו לפוס את התמונות הראשונות מהחלל של תופעות אטמוספיריות הידועות כשדונים.
המעבורת אמורה לנחות ביום שבת בשעה 9:15 בבוקר שעון החוף המזרחי בפלורידה, 16:15 שעון ישראל.
מזג האוויר באיזור מרכז החלל “קנדי” בפלורידה, שם עתידה “קולומביה” לנחות, צפוי להיות טוב. רק שינוי פתאומי לרעה עלול לדחות את הנחיתה. בנאס”א נערכו לאפשרות כזו – המעבורת מצויידת בדלק, חמצן ואספקה ליומיים נוספים בחלל וגם אז ישנם אתרי נחיתה חלופיים בקליפורניה ובספרד.

שלשום בערב ערכו כל שבעת חברי הצוות ראיון ארוך עם התקשורת, בשידור ישיר מן המעבורת. על הקיר מאחוריהם נתגלו דגלי ארצות הברית וישראל והאסטרונאוטים סיפרו מה היה הרגע המרגש ביותר עבור כל אחד מהם במהלך טיסת החלל.

“היו לי שני רגעים של התרגשות גדולה”, ענה רמון. “האחד – כאשר טסנו מעל ירושלים, זה היה נהדר. מן החלל נראתה ישראל כמו שהיא, קטנה מאד ויפה מאד. השקט ששורר כאן בחלל רק הגביר את העוצמה הזו, ואני מקווה שיום אחד השקט הזה יגיע מכאן אל המדינה שלי. ורגע ההתרגשות השני הוא הרגע הזה ממש, בשעה שאתה מראיין אותי, האסטרונאוט הישראלי הראשון בחלל, כאשר כאן מאחורי תלוי דגל גדול של המדינה שלי”.

“שמעת את תוצאות הבחירות בישראל?” נשאל רמון. “כן, דאגו להעביר אלי את התוצאות”, ענה. “אני מאחל הצלחה לראש הממשלה שרון וכל טוב לכל המפלגות. המדינה שלנו, כמו שלכם, היא דמוקרטיה. פעם מנצחים ופעם מפסידים”.

אחד העיתונאים שאל את רמון אם הצליח לעשות קידוש בחלל ביום שישי. רמון הנבוך השיב: “בחלל מאבדים את מניין הימים. אולי מחר (היום – שישי) אעשה משהו”. רמון סיפר כי דאג לאכול בכל יום מאכל כשר. “החברים שלי כאן הצטרפו אלי – ובקשו עוד”.

לאחר הנחיתה יעברו האסטרונאוטים בדיקות גופניות ארוכות. תשע שעות אחרי הגיעת לכדור הארץ ייפגש שוב רמון עם העיתונאים, הפעם על קרקע מוצקה.

המהדורה המודפסת >> כל חדשות היום


רמון: “החוויה של החלל שווה את הוויתור על הזכות הדמוקרטית”

מאת נתן גוטמן, כתב “הארץ” בארה”ב

ואשינגטון. האסטרונאוט הישראלי הראשון, אל”מ אילן רמון, הביע אתמול צער על שלא זכה להצביע בבחירות בישראל, אך ציין כי “החוויה של להיות בחלל שווה את הוויתור על הזכות הדמוקרטית”.
בראיון לחדשות ערוץ 10 בארה”ב, אמר רמון כי עודכן בתוצאות הבחירות בישראל מפי הרופא האישי המלווה אותו ממרכז החלל ביוסטון.

רמון, אשר אמור לנחות בבסיס החלל קנדי בפלורידה בסוף השבוע הקרוב, אמר כי הוא חושב כבר על טיסת החלל הבאה שלו והביע תקווה כי לא יהיו עיכובים בנחיתה. “אני מאוד מאוד מתגעגע לאהובתי ולילדים”, הוא אמר והוסיף, כי במהלך טיסתו בחלל שוחח פעמיים עם בני משפחתו באמצעות שיחת וידיאו מהמעבורת. הוא אמר עוד: “אני מתגעגע למקלחת בריאה, אבל יותר מזה אני מתגעגע למגע עם אנשים”.

שלשום ציינו שבעת חברי צוות המעבורת קולומביה בדקת דומייה את יום השנה להתרסקות מעבורת החלל צ'לנג'ר. לאחר שבוע בו לא הצליחו רמון ועמיתיו לאתר סופות אבק לצורך ביצוע הניסוי הישראלי “מידקס”, נמצאה השבוע סופת אבק מעל האוקיינוס האטלנטי, כך שהניסוי הישראלי בוצע במלואו. רמון הביע שביעות רצון מכך שאפשר היה לקיים את הניסוי וקורת רוח מכך שגילוי סופת האבק אירע במהלך המשמרת שלו.

בראיון ציין אילן רמון כי הצליח לראות את ישראל מן החלל ואמר כי “היא נראית מלמעלה כל כך שלווה ורוגעת”. הוא סיפר כי שוב לא הצליח לציין את כניסת השבת, עקב הקושי במעקב אחר הימים החולפים והביע תקווה כי יעשה כן בערב שבת הקרוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן