סיקור מקיף

מהנדסי חלל התריעו: הקיצוץ בנאס”א פוגע בבטיחות

“וושינגטון פוסט”: המומחים הזהירו בעבר כי לאחר קיצוץ של 40 אחוז מתקציבה, נאס”א לא יכולה להבטיח ביצוע מושלם; שרידי גופות, קסדה וסמל המעבורת קולומביה התגלו באזור ההתרסקות

אבי בליזובסקי

קסדת אחד האסטרונאוטים שנמצאה בטקסס
קסדת אחד האסטרונאוטים שנמצאה בטקסס

התרסקות מעבורת החלל קולומביה אתמול בכניסה לאטמוספירה של כדור הארץ, לא הפתיעה כמה מומחי חלל ממשלתיים בארה”ב. ה”וושינגטון פוסט” פירסם היום כי מומחי החלל הביעו בעבר דאגה מדחיית העבודות לשיפור בטיחות צי מעבורות החלל המתיישן של נאס”א. למרות שבטיחות היתה תמיד מילת המפתח בסוכנות החלל האמריקאית, מהנדסי חלל התלוננו בעבר מספר פעמים על כך שקיצוצים תקציביים גרמו לכך שקולומביה ושלוש מעבורות חלל נוספות לא זכו לשיפורים שנדרשו בהן.

באפריל האחרון הזהיר יו”ר הגוף המייעץ לבטיחות בחלל, ריצ'ארד בלומברג, את הקונגרס האמריקאי, כי אופן ניהול פרויקט החלל של נאס”א גורם ל”דאגה חמורה ביותר בנושאים בטיחותיים. מעולם לא הייתי כה מודאג מנושא הבטיחות במעבורות החלל”.

אף שאיש מהמדענים שהזהירו מפני תקלות בטיחותיות בנאס”א לא הצביע על מפגע בטיחותי קונקרטי שיכול היה לגרום להתרסקות המעבורת אתמול, לאורך תקופה ארוכה הם הזהירו מהסכנה שבהדחת נושא הבטיחות מראש סדר העדיפויות של סוכנות החלל האמריקאית. לטענתם, לאחר קיצוץ של 40 אחוז בתקציב תוכנית החלל בעשור האחרון, נאס”א כבר לא יכולה להבטיח ביצוע מושלם ונקי מתקלות.


החיפושים התחדשו עם אור ראשון

מתרבים הדיווחים על מציאת חלקי גופות בין שרידי המעבורת קולומביה. רשת סי.אן.אן דיווחה הבוקר כי בהמפהיל שבמזרח טקסס נמצאו לצד שרידי הגופות גם סמל המעבורת וקסדת אסטרונאוט. איש משבעת חברי צוות המעבורת, ובהם האסטרונאוט הישראלי אילן רמון, לא ניצל.

עובד בית החולים המקומי, מיק גיבס, דיווח על מציאת חלק גוף חרוך, עצם ירך וגולגולת. בילי סמית, מתאם פעולות החירום בשלושה מחוזות בטקסס, ששרידי המעבורת שהתרסקה אתמול נמצאו בשטחם, אישר את הממצא. משרד השריף של מחוז במזרח טקסס אישר הבוקר כי גם במחוזו נצאו שרידי גופות של אנשי צוות המעבורת. חלק גדול משרידי המעבורת נפל לאגם מלאכותי בגבול טקסס-לואיזיאנה, והמאמצים למשותם התחדשו עם אור ראשון בארה”ב.

במזרח טקסס פזורים עדיין מאות שברים של המעבורת בשטח של כ-200 קמ”ר בצפון מרכז טקסס. לצורך החקירה מנסה נאס”א לאסוף את כל חלקי המעבורת שנפלו לקרקע. אחד השברים פגע בסניף בנק, והסב נזק. שוטרים, עובדי מדינה ורשויות מקומיות נשלחו לעמוד ליד השברים, עד להגעת נציגי נאס”א וסוכני אף.בי.איי. נאס”א ביקשה מהתושבים להתרחק מהשברים, שכן חלקם עשויים להיות רעילים.

הנשיא בוש הודיע על מצב חירום בטקסס ובלואיזיאנה, הכרזה המאפשרת לרשויות הפדרליות לסייע לרשויות המקומיות באיסוף השברים. שני אסטרונאוטים נשלחו לאזור לזהות את השברים.

בעקבות התרסקות קולומביה השעתה ארה”ב את כל הטיסות לחלל. מנאס”א נמסר כי לארבעת האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית יש אספקה עד חודש יוני. הארבעה, שני אמריקאים ושני רוסים, היו אמורים לשוב לכדור הארץ במעבורת החלל האמריקאית “אטלנטיס” בעוד כחודש.


נציג הרבנות הצבאית ייצא לטקסס לזהות גופת רמון

אם לא יימצאו חלקי גופה יוגדר רמון כחלל שמקום קבורתו לא נודע; שרון: אסטרונאוטים ישראלים נוספים ישוגרו לחלל; קרובי רמון הגיעו ליוסטון לתמוך במשפחה; ערפאת שלח תנחומים

מאת: נתן גוטמן, צחר רותם והסוכנויות, וואלה חדשות!

צה”ל עומד לשגר נציג של הרבנות הצבאית לטקסס, כדי לסייע בזיהוי חלקי גופות האסטרונאוטים מהמעבורת קולומביה. החלטה סופית בעניין תתקבל הערב. ככל הנראה ישוגר קצין בכיר יחסית, המתמחה בסוגיות זיהוי לחללים וקבורתם. בצה”ל טרם הכריזו על האסטרונאוט הישראלי, אל”מ אילן רמון, כחלל צה”ל. אם לא יימצאו חלקי גופה, מוסמך הרב הצבאי הראשי להגדיר את רמון כחלל שמקום קבורתו לא נודע.

הבוקר נפתחה ישיבת הממשלה בטקס קצר לציון אסון התרסקות המעבורת “קולמביה”. ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי שיתוף הפעולה בין ישראל לארה”ב בתחום החלל יימשך, וכי עוד אסטרונאוטים ישראלים יישלחו למשימות חקר בחלל. שרון ציין כי לא זכה להכיר את האסטרונאוט אילן רמון, אך ידע על עברו כטייס נועז וכמפקד מצטיין.

פרסומת

שגריר ארה”ב בישראל, דן קרצר, השתתף בישיבת הממשלה ואמר: ארה”ב וישראל חולקות לא רק ניצחונות אלא גם ביש מזל”. לדבריו, האמריקאים והישראלים הם אחים בארץ ובחלל. בישיבה השתתף גם מפקד חיל האוויר, אלוף דן חלוץ. דגלי ישראל וארה”ב הורדו הבוקר לחצי התורן בשל האבל על שבעת האסטרונאוטים.

ישראל שיגרה תנחומים למשפחות האסטרונאוטים, לנשיא ארה”ב ולעם האמריקאי. הנשיא בוש שוחח אמש עם ראש הממשלה שרון וביקש ממנו להעביר את ניחומיו למשפחת רמון ולעם בישראל.

באר שבע: רחוב על שם רמון

במרכז החלל על שם ג'ונסון ביוסטון הוקם בשעות הלילה גל-עד מאולתר ובו פרחים, נרות וכתובות לזכרם של שבעת האסטרונאוטים. גם דגל ישראל הונף במקום. נאס”א מתכוונת לקיים טקס זיכרון רשמי ביום שלישי הקרוב, בהשתתפות המשפחות וחבריהם של האסטרונאוטים.

רונה רמון, רעייתו של האסטרונאוט אילן רמון, שבה ליוסטון שעות אחדות אחרי היוודע דבר האסון. כמה מבני משפחתה הגיעו הבוקר מישראל כדי לתמוך בה ובארבעת ילדיה. כל אחת ממשפחות האסטרונאוטים הובאה במטוס נפרד ליוסטון וכל משפחה זוכה לליווי צמוד של פסיכולוג ושל צוות התמיכה של נאס”א. את משפחת רמון ליווה האסטרונאוט סטיב מקלין, אשר טס בקולומביה לפני 11 שנים. מקלין היה ה”אסטרונאוט המלווה” של רמון משך כל שנות הכשרתו והפך לידיד קרוב של המשפחה.

שגריר ישראל בארה”ב, דני איילון, נפגש הלילה עם רונה רמון ואמר אחר כך כי התרשם שהיא חזקה מאוד. היא סיפרה לו על שיחתה האחרונה עם בעלה, ביום רביעי, אז סיפר לה כמה יפה היקום ועד כמה הוא חש חלק ממנו. “עכשיו הוא יהיה חלק מהיקום הזה”, אמרה רמון.

ראש הממשלה שוחח אמש בטלפון עם אביו של רמון, אליעזר וולפרמן. לדברי וולפרמן, שרון אמר לו כי הוא משתתף בצערו. וולפרמן השיב לו: “לזה לא ציפינו, עד הרגע האחרון קיווינו שזה יעבור חלק, וזהו, עכשיו אין לנו אילן, קרה לנו אסון גדול”. עם וולפרמן שוחחו אמש גם נשיא המדינה, ומפקד חיל האוויר. אל ביתו של וולפרמן בעומר באו שכנים ומכרים רבים.

בישראל יפעלו להנצחת זיכרו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון. בבאר שבע, שבה גדל רמון ועזב אותה לאחר גיוסו, מתכוונים להנציחו על ידי קריאת רחוב על שמו. ראש העיר, יעקב טרנר, אמר ל”הארץ”, בתום טקס בבית הספר מקיף ג' בו למד רמון, כי ההנצחה תתבצע “על ידי קריאת רחוב, כיכר, או מוסד בעיר על שמו של רמון”.


“אנחנו מאושרים שהיא התרסקה”

ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, שלח אתמול את תנחומיו למשפחות שבעת האסטרונאוטים. דובר הרשות והשר לשלטון מקומי, סאיב עריקאת, אמר כי ערפאת העביר גם מסר של תנחומים לנשיא ארה”ב, ג'ורג' בוש.

בבגדד היתה התגובה העממית הראשונה להתרסקות המעבורת שונה לגמרי: זו נקמת האלוהים באמריקאים, אמרו שם. “אנחנו מאושרים שהיא התרסקה”, אמר עבד אל-ג'אבר אל-קוריישי, עובד מדינה. “אלוהים רוצה להראות כי כוחו רב יותר מכוחם של האמריקאים. הם פולשים לארצנו ואלוהים נוקם את נקמתנו”.

ראש ממשלת רוסיה מיכאיל קסיאנוב, נשיא צרפת ז'אק שיראק וראש ממשלת בריטניה טוני בלייר שלחו תנחומים לנשיא בוש. בלייר שלח את תנחומיו גם לישראל. ובהודו – שם ביכו את אובדן האסטרונאוטית, ילידת המקום, קלפנה צ'אולה – אמר שר המדע, מורלי מאנוהאר ג'ושי: “זו אבידה שאין לה תחליף. אני שותף לצערם של כל בני ארצי”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן