סיקור מקיף

יומנו של אילן רמון נחשף לראשונה בסרט בערוץ 2

סרט בבימויו של נפתלי גליקסברג, יחשוף הערב, בערוץ 2 לראשונה קטעים מיומנו האישי של אילן רמון ששרדו באסון

יומנו של אילן רמון ייחשף הערב לראשונה בסרט בערוץ 2

אבי בליזובסקי

סרט בבימויו של נפתלי גליקסברג, יחשוף הערב, בערוץ 2 לראשונה קטעים מיומנו האישי של אילן רמון ששרדו באסון.

אתר החדשות לענייני חלל, ספייס.קום מדווח כי קטעים מהיומן נמצאו בין השברים בטקסס וכי היומן הועבר למשטרת ישראל לסייע בפיענוח הכתוב, מכיוון שהדפים הו כתובים בעברית וכמה מהם היו מלאים חורים.
דובר מרכז החלל ג'ונסון, ג'יימס הרצפלילד אישר כי כל החפצים האישיים שנמצאו בין השברים הוחזרו למשפחות האסטרונאוטים ומטעמי פרטיות אין נאס”א מוסרת על כך פרטים.
הסרט ישודר הערב, יום ג', 27 בינואר בשעה 20:45.
  
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/columbia138.html
אנחנו נגיע בזמן, 20:45, ערוץ 2 – לא חומרים של מיתוס


רונה רמון בסרט “אנחנו נגיע בזמן”. המוצר הסופי הוא סרט זיכרון

רוגל אפלרט אף אחד משלושת הרכיבים העיקריים בסרטו של נפתלי גליקסברג אינו יכול להחזיק סרט לבדו. הקטעים מיומנו של אילן רמון, ששרידיו שרדו את ההתרסקות, והציטוטים מהדואר האלקטרוני ששיגר לבני משפחתו, הם בחלקם יפים ומרגשים, בחלקם בנאליים, אך באופן כללי אין הם מספיק מעניינים. גם הראיונות עם בני המשפחה – על תחושותיהם לפני ואחרי – לא יכולים לשאת סרט תעודה. ואילו השיחות עם אנשי נאס”א ומומחי תעופה בחלל הניבו תחקיר חלקי מאוד, שאינו ממצה את השתלשלות המחדל. “אנחנו נגיע בזמן” התיימר להיות הסרט על אילן רמון, במלאת שנה לאסון מעבורת החלל “קולומביה”. הוא ניסה קצת לרגש, קצת לתחקר, קצת לשרטט דיוקן של רמון, קצת להזכיר. המוצר הסופי הוא סרט זיכרון.

חבל. גם אם מתקבלת ההנחה שרמון הוא גיבור לאומי ישראלי, וראוי לסרט זיכרון, הוא בכל זאת איננו דמות מרתקת במיוחד. הוא מצטייר כאבא מקסים, בעל אוהב, אדם טוב ואיש מוכשר. אלה לא חומרים של מיתוס. מותו היה טראגי, טיסתו לחלל סימלה מאוויים אנושיים נאצלים, וגם גאווה ישראלית, אך חסרונו מורגש בעיקר על ידי בני משפחתו. נאס”א, לעומת זאת, הוא גוף מסקרן ומרתק, שמייצג ומיישם בתעוזה ובשאפתנות חלום אנושי אוניוורסלי, והקטעים שעסקו בתחקיר על המחדל שאירע לו יצרו רצון לסרט שהיה בודק לעומק את התנהלותו הפגומה. בתום “אנחנו נגיע בזמן” המשיכה לאפוף את האסון עננת מסתורין, גדושה בשאלות פתוחות, והשורה התחתונה נוכח הסרט הזה היא תסכול.

ועוד אתמול:
אלמנת רמון קיבלה בשמו את פרס בגין

רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט אילן רמון, קיבלה אמש בשם בעלה את פרס בגין לשנת תשס”ד. הפרס הוענק לרמון, טייס החלל הראשון של ישראל, על ידי “מרכז מורשת מנחם בגין”. ההחלטה נומקה בכך ש”טיסתו ההירואית היה מעשה מיוחד והתנהלותו כאדם צנוע, יהודי גאה ולוחם אוויר ישראלי, הביאו לקידוש שם שמיים וישראל בעולם כולו”.כן צוין כי רמון השתתף בתקיפת הכור הגרעיני בעיראק ב-1981. בטקס דיברו מפקד חיל האוויר דן חלוץ ורונה רמון, שניהם בתצלום (צחר רותם, הארץ)

 

 

לידיעה בספייס.קום
 
 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן