סיקור מקיף

ידלין: רמון היה הטייס הצעיר בתקיפת הכור

מפקד המכללות הצבאיות, טייס חיל האוויר האלוף עמוס ידלין, השתתף עם אל"מ אילן רמון במבצע "אופרה" – תקיפת הכור הגרעיני בעיראק ב-.1981

אילן רמון בקיץ 1981
רמון מתראיין לאחר ששב מהפצצת הכור העיראקי ב-1981

תצלום טלוויזיה: ערוץ 10

מפקד המכללות הצבאיות, טייס חיל האוויר האלוף עמוס ידלין, השתתף עם אל"מ אילן רמון במבצע "אופרה" – תקיפת הכור הגרעיני בעיראק ב-.1981 בראיון לעיתונים הבריטיים "דיילי טלגרף" וה"טיימס", אתמול, סיפר ידלין כי רמון היה הצעיר מבין טייסי שמונת המטוסים שנטלו חלק בתקיפה. "קראנו לו 'הילד'", אמר.

רמון, אז בן ,27 נבחר למשימה בעיראק חרף העובדה שלא השתתף קודם לכן בתקיפות מבצעיות. הוא התגייס לחיל האוויר ב-1972.

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים עדיין היה בקורס טיס ולכן לא נטל חלק פעיל בקרבות. ידלין סיפר כי רמון השתתף בתכנון המשימה. הוא היה אחראי לבחירת המסלול לתקיפה, לניווט ולחישוב הדלק הדרוש לה (סוגיה קריטית בגלל המרחק הרב שעברו המטוסים). רמון ביקש, וקיבל, את העמדה מספר 8 במבנה: האחרון מבין הטייסים. עמדה זו נחשבה למסוכנת במיוחד, משום שהיתה פגיעה יותר לניסיונות תקיפה בדרכו של המבנה חזרה לארץ.

רמון התנדב לטוס בעמדה זו, בנימוק שהוא היחיד מבין הטייסים שעדיין לא היו לו ילדים. גם בהכנות לתקיפה בעיראק, כמו לקראת הטיסה לחלל, הזכיר את העובדה שהוריו היו ניצולי שואה. "אם אני יכול למנוע שואה שנייה, אני מוכן להקריב את חיי לשם כך", ציטט ידלין את דברי רמון אז. הוא הוסיף כי אלה לא היו מלים ריקות. "הערכנו, בהכנות לתקיפה, כי אחד או שניים מהמטוסים ייפגעו. היינו באמת מודאגים כשהמראנו", סיפר.

ידלין אמר כי רמון היה אחד משלושה מועמדים בחיל האוויר לתפקיד האסטרונאוט הישראלי הראשון. "כשנבחר למשימה, היה קונסנזוס מוחלט בינינו שהוא האיש הנכון". כשנשאל מדוע לא הפך רמון לאחד מבכירי החיל, השיב ידלין: "אילן היה נחמד מכדי להפוך לגנרל. כדי להגיע לשם צריכים מרפקים".
שרידים של המעבורת הוצעו למכירה באינטרנט

מאת יובל דרור

שעות לאחר התרסקותה של מעבורת החלל קולומביה על אדמת טקסס החלו להופיע באתר האינטרנט האמריקאי למכירות פומביות, ,eBay הצעות מצד גולשים למכירת שברי המעבורת שלכאורה נמצאו באתרי ההתרסקות.

מחירי השברים האמירו תוך שעות ספורות ואולם הנהלת eBay מיהרה למחוק את ההצעות, לאחר שהתובע של דרום מדינת טקסס הבהיר כי מכירתם מנוגדת לחוק.

מכירת מזכרות מאתרי אסונות אינה חדשה, גם לא ב-.eBay שעות אחדות לאחר קריסת מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר ,2001 הופיעו ב-eBay הצעות למכירת פריטים שנמצאו באתר הקריסה. בשבת בערב החלו להופיע ב-eBay הפריטים הראשונים למכירה ועד אתמול בבוקר נאספו כאלף הצעות שונות, רובן למכירת מזכרות מהמעבורת דוגמת מודלים להרכבה, תג המשימה של טיסת STS-107 שהתרסקה, או מטבעות למזכרות שהוצאו לרגל המאורע.

כמה שעות אחר כך הופיעו הצעות למכירת שברים מהמעבורת, חלקם במחיר של כעשרת אלפים דולר. אבזם של חגורה שנמצא באזור ההתרסקות הוצע למכירה במחיר של 9.99 דולר ומחירו קפץ תוך דקות עד ליותר מ-300 דולר.

נאס"א פירסמה הודעה בה היא קוראת לאזרחי טקסס שלא לגעת בשברים שנפלו על הקרקע, בשל החשש שהם נגועים בכימיקלים רעילים.
התובע של דרום מדינת טקסס, מייקל שלבי, אמר במסיבת עיתונאים שהתקיימה במרכז החלל שביוסטון שכל מי שייגע בשברים צפוי לעונשים כבדים: "מדובר בעבירה פדרלית שעונשה עד 10 שנות מאסר בפועל. שלא יהיה ספק, אני אגיש תביעות בעניין", הבהיר.
דובר ,eBay קווין פורסגלוב, אמר לסוכנויות הידיעות כי הנהלת האתר ציפתה כי הצעות למכירת שברים יופיעו באתר: "אנחנו יודעים שבכל פעם שיש אירוע גדול ממדים ישנם אנשים שמנסים למכור פריטים הקשורים באותו אירוע. אבל מהניסיון שלנו עולה שרוב הפריטים המוצעים למכירה הם פריטים שאינם קשורים לאירוע".
לדבריו, לאחר אירועי הטרור של ה-11 בספטמבר הציע אחד הגולשים באתר למכור לבנים מבנייני התאומים ומבניין הפנטגון שנפגע בהתקפה.

"שאלתי את עצמי למה כל אחד רוצה אולי למות?"

כך אמר אילן רמון זמן קצר לאחר ששב מהפצצת הכור בעיראק
"אתה הולך ברחוב ונתקל בישראלים שדוחפים וצועקים, והרבה פעמים שואל את עצמך: אתה הרי יודע למה אתה הולך, אתה מוכן לתת את כל מה שיש לך בשביל האנשים
האלה? בסופו של דבר אתה נותן את זה בשביל כל האנשים הקרובים לך".

כך סיפר אילן רמון מיד עם שובו ממבצע אופרה של חיל האוויר, בו הופצץ הכור הגרעיני באוסיראק שבעיראק, בשנת .'81 רמון היה הטייס הצעיר ביותר שהשתתף במבצע, ותפקידו היה קצין ניווט. הראיון המלא שנערך על-ידי העיתונאי מנשה רז, שודר אתמול לראשונה בחדשות .10 להלן עיקריו:

"כל אחד רצה לטוס, כי זו משימה שעושים פעם בחיים. אני לא יודע אם כל אחד שאל את עצמו, אבל לפחות אני שאלתי את עצמי, למה כל אחד רוצה אולי למות? זה לא מובן. אתה מתאמן בצבא הרבה שנים ובסופו של דבר אולי אתה מתוכנת באיזשהו מקום לתת את מה שהשקיעו בך.

"ברגע שאתה בתוך המבצע אז אתה לא חושב הרבה על חברים או על החבר'ה. אתה חושב על המשימה. אתה מבצע. אתה מסתכל על הנוף, עובר כל מיני שיירות של משאיות, רואה בדואים, רואה אנשים.

"מה שאני ראיתי זה משיכה. אפשר היה לראות במשיכה את הכור בצורה ברורה לגמרי. אתה רואה עוד שניים-של ושה חבר'ה מתקפלים למעלה ונכנסים. למעשה, כשאני הורדתי את האף כבר התחיל להיות עשן מעל המטרה. ביציאה שלי רואים כבר פיצוץ רציני מאוד של הכור. אתה לא רואה ממש שהדברים שמה נופלים וקורסים, אבל אתה רואה שבעצם יוצא פיצוץ רציני עם אש ואתה מבין: פגעת במטרה. פגענו במטרה.

"מהרגע הזה של ניתוק המגע, ובמיוחד קצת אחרי זה כשאתה מתחיל לטפס, אז יש תחושה של ריקנות גדולה מאוד. כאילו הכל נגמר ובעצם לא קרה כלום. כשאתה מתאושש מהיציאה החריפה ומזה שעברת את שתי הדקות המסוכנות והקריטיות האלה, אתה מתחיל לתפוס שהכל עבר בשלום, ולמעשה, מין תחושה שזה נגמר עכשיו. אתה יודע שזה נגמר בדרך הטובה. שהמשימה בוצעה. שום דבר לא קרה לאף אחד. וכל החששות שהיו לך, אם היו לך – והם לא היו במשך הטיסה – התבדו. אתה מרגיש שלמעשה זה היה הרבה יותר ממה שבעצם קרה".
בית הספר אורט קרית מוצקין יקרא על שמו של רמון

באורט קרית מוצקין ציינו אתמול את אסון מעבורת החלל קולומביה בהקמת פינת הנצחה ובהתכנסות 36 מתלמידי השכבה הגבוהה שהיו שותפים לניסוי "צמיחת מוצקים בתמיסה" שנלקח למעבורת.

את הרעיון לניסוי יזמו בבית הספר ובטכניון.אתמול החליטו ראש העיר קרית מוצקין, חיים צורי, ומנכ"ל אורט לקרוא לחטיבה העליונה של בית הספר על שמו של אילן רמון.

לפני ארבע שנים, כאשר תלמידי י"א היו בכיתה ח' נהגה הניסוי. אורט מוצקין ניצח בתחרות על שיגור הניסוי לחלל מספר בתי ספר בישראל והצטרף לפרוייקט "סטארס" של נאס"א שבמסגרתו שישה בתי ספר מארצות שונות שלחו ניסויים על סיפון המעבורת.במסדרון הראשי של בית הספר נפרש בד שחור ועליו כתובת לזכרו של אלוף-משנה אילן רמון. נערים ונערות עם חולצות שניתנו להם בנאס"א ובידיהם תמונת המעבורת הדליקו נרות זיכרון והונצחו על-ידי עשרות צלמים וכתבים מכלי תקשורת ישראלים וזרים.

אילנה זיבנברג, תלמידת כיתת המדעים הייתה חברה בקבוצה של חמישה תלמידים שטסו לפני שנה לארה"ב לבצע סימולציה של הניסוי ביוסטון. אדר מוריץ, גם הוא מכיתת המדעים, היה בקבוצה השנייה שנשלחה לפני שבועיים לפגוש ברמון ולצפות בשיגור המעבורת.

אתמול ישבו שניהם, אוחזים יד ביד, "הייתי מאוד גאה כאשר המעבורת המריאה וחשנו בהדף העצום שלה", אומר מוריץ, "רמון היה מודל חיקוי בשבילי. הוא היה פתוח ודיבר איתנו בגובה העיניים. היה לי חלום להיות טייס ואסטרונאוט מאז שהייתי ילד קטן, עכשיו החלום קצת התערער".

התלמידים סיפרו על האושר הגדול שחשו כאשר הניסוי המריא אחרי כל כך הרבה דחיות. "פחדנו שנסיים את בית ספר לפני שהמעבורת תמריא", סיפר מוריץ, "תלמידים בבתי הספר שהתחרו בנו התגייסו מזמן".

זיבנברג מסבירה שהתלמידים עקבו אחרי טיסת המעבורת וקיבלו מידע על התקדמות הניסוי בדואר אלקטרוני מהמעבורת. "אפשר לומר שהניסוי אבד", אמרה זיבנברג, "הנתונים שקיבלנו מהמעבורת היו חלקיים. הכוונה הייתה לקבל בחזרה את הניסוי ולבחון את צמיחת הגבישים במיקרוסקופ אלקטרוני". זיבנברג אומרת שהחלום שלה לעסוק באסטרו-פיסיקה כשתהיה גדולה לא התערער בעקבות האסון.

"הרכב הצוות שנספה מייצג אותנו", אמרו אמריקאים בגאווה
דגלים בחצי התורן מעל לבית הלבן ובניינים פדרליים ברחבי ארה"ב ובני אדם כורעים בכנסיות ומקדישים את תפילות יום ראשון לזכרם של 7 הרוגי אסון מעבורת החלל קולומביה היו אתמול הגילויים הבולטים לאבל הלאומי שירד על ארה"ב.
ההרכב האנושי של מעבורת החלל קולומביה העלה באופן אירוני תגובות של גאווה בקרב אמריקאים. שוב ושוב חזרו השידורים והזכירו כי עם הצוות נמנו שתי נשים, אחת ממוצא הודי, שחור אחד וטייס ישראלי. "זה מה שאמריקה מייצגת", אמרו אנשים.

האסון גם חשף את הפן הדתי החבוי בלבם של אמריקאים שרבים מהם אוהבים להתרפק עליו בעתות מצוקה לאומית. אזרחי ארה"ב גדשו אתמול את הכנסיות, בתי הכנסת ובתי תפילה ברחבי המדינה והביעו את צערם על אובדן צוות המעבורת.

בעיר טיטוסוויל, שבפלורידה, בה חיים רבים מעובדי מרכז החלל קנדי כינה הכומר דיוויד וולר את שובלי העשן של המעבורת, "דימעה נוצצת לאורך פני גן העדן". בכנסיית סט-ברתלמו, שבניו יורק, הוקראו שמות אנשי צוות המעבורת בזמן תפילות אבל. "אותו יוצר שנתן את השם לכוכבים יודע את שמן של שבע נשמות שאנו אבלים עליהם", אמר הנשיא ג'ורג' בוש כמה שעות לאחר התפרקות המעבורת.

ביוסטון טקסס, היתה הידיעה על אובדן חיי שבעת אנשי צוות המעבורת, יותר מאשר טרגדיה לאומית – היתה זו ידיעה על מוות במשפחה. במסעדת "פרנצ'יס", שנמצאת על כביש מספר 1 של נאס"א, תמונות של שבעת האסטרונאטים נתלו על הקופה הרושמת, בהן תמונה שצולמה לפני כמה שבועות במסיבת יום הולדת של ויליאם סי.מקול, טייס בצי האמריקאי וטייס המעבורת.

פרנקי קאמרה, בעל המסעדה, הירהר כמה עצוב זה שאנשי הצוות הגיעו עד החלל ומתו מעל שמי טקסס – דקות ספורות בלבד לפני הנחיתה המתוכננת בפלורידה. "כה קרוב לבית", אמר בצער.

מעבר לרחוב, בתוך צריפי הצבא המתפוררים ממלחמת העולם השנייה, שהוסבו לבר מקום בו דורות של אסטרונאטים שתו בירות ודיברו על סיורים בחלל – כבר הוקם קיר זיכרון. אחד מקירות המקום הוקדש לזכר אנשי צוות הצ'לנג'ר, שהתרסקו .1986"נאלץ להקים עוד קיר זיכרון לילדים האלו. נפנה מקום בשבילם", אמר בעל הבר, סטאן עדן.

ובטקס אבל דומה לזה שהתנהל לראשונה לאחר אובדן הצ'לנג'ר, החל לצמוח קיר של פרחים למרגלות שלט הכניסה הראשית למרכז החלל ג'ונסון, שבדרום מזרח יוסטון. במקום חיה קהילה בה אנשיה נהנים לומר כי הם חיים באותו רחוב של האסטרונאטים.

בפני האנשים החיים בקהילות המקיפות את מרכז החלל, ניכרה התדהמה ואי האמון. במקום שבו נאס"א אינה רק מקום עבודה, אלא מקום בו המכבסה נקראת "מנקי החלל" ואנשיה נוסעים ברחובות הנקראים צדק ונגה.
אנדריה סמית' לחשה לאוזן בנה בן ה-4 שעה שהניחה זר פרחים בסמוך לשלט. הילד צפה שלשום בדיווחים על התרסקות המעבורת ושאל את אמו:"לאן הם הלכו?". "לדעתי חשוב שיבין, שהם מתו וכמה זה היה קרוב אלינו", אמרה סמית'.

בכניסה למרכז החלל הצטרפה ג'יין פלטשר בת ה-50 למצעד האנשים, שהגיעו במשך כל היום להניח זרים, פתקים ומזכרות אחרות בבסיס השלט. היא נזכרה כי עשתה דבר דומה לאחר אובדן הצ'לנג'ר והבוקר היא הביאה איתה של שלושת בנותיה. היו לה ולמשפחתה תוכניות נחמדות לסוף השבוע. היא ובעלה, מהנדס של נאס"א, תיכננו לקחת את הבנות שלהן לטקס לכבוד חזרת האסטרונאטים, שהיה אמור להתקיים אתמול במרכז החלל.

שרון: מותם של האסטרונאוטים לא היה לשוואמאת גדעון אלון

"יבוא יום וישוגרו עוד אסטרונאוטים ישראלים לחלל", אמר אתמול ראש הממשלה אריאל שרון בישיבת הממשלה שייחדה כמה דקות לאסון התרסקות מעבורת החלל קולומביה ולמותם של האסטרונאוטים על סיפונה ובהם אלוף-משנה אילן רמון.

שרון הוסיף כי האסטרונאוטים שניספו הם חלק מהמחיר הכבד שמשלם המין האנושי בכמיהתו לידע ובמסעות לחקר עולמות אחרים. לדבריו, "מותם לא היה לשווא. מסע האדם אל החלל יימשך. שיתוף הפעולה בין ארה"ב וישראל בתחום זה ימשך גם הוא". שרון הביע את ביטחונו שכל אחד מן האסטרונאוטים שישוגרו בעתיד ישא על לוח לבו את זכרו של רמון, חלוץ המסע הישראלי אל החלל.

ראש הממשלה סיפר כי לא זכה להכיר את רמון באופן אישי, אבל ידע על עברו כטייס קרב נועז ומפקד מצטיין. "דיברתי עם אילן לפני שהמריא למשימתו האחרונה ושוחחתי גם במהלכה. בשיחותי עם אילן מדתי להכיר אדם ערכי, אדם עם אהבה עצומה לעם הזה ולארץ הזו. אדם שאין ראוי ממנו לקחת בצרור אחד, את התקווה, החלומות, ההיסטוריה והעתיד של כולנו למקום הרבה מעבר למה שאי פעם שיערנו".

שרון סיפר כי שוחח שלשום עם אביו של אילן ועם רעייתו רונה רמון ושיגר תנחומים וחיזוקים למשפחה "הנפלאה הזו, משפחה שכולנו גאים בה". הוא גם שיגר תנחומים למשפחות האסטרונאוטים האמריקאים, לנשיא ג'ורג' בוש ולעם בארה"ב. "שעה זו מחזקת את תחושת שותפות הגורל, זהות הערכים והחזון המשותף של כולנו שהתגשמו במסעו של אל"מ רמון אל החלל", אמר שרון.

שגריר ארה"ב בישראל דן קרצר שהוזמן לחלקה הראשון של הישיבה אמר כי לפני 17 יום נשאו האמריקאים והישראלים את עיניהם לשמים בתקווה ובגאווה בשעה שהמעבורת קולומביה עשתה את דרכה למשימתה בחלל. לדבריו, שתי האומות היו שותפות באותו מעמד לשמחה ולהערכה לגבורתם של חברי צוות הצעבורת וכן לתקווה ולחלום כי משימתם תקדם את טובת האנושות.
השגריר האמריקאי אמר כי מילותיו של רמון הזכירו את מילותיו של ארצ'יבלד מקליש שאמר לאחר אחת הטיסות המוקדמות של אפולו כי "לראות את כדור הארץ כפי שאנו רואים אותו, קטן, כחול ויפה מרחף בדממה הנצחית, זה לראות את עצמנו יושבים ביחד עם פני האדמה, אחים הרואים כי הם באמת אחים". בסיום דבריו ציין כי "האמריקאים והישראלים הם אחים, על פני האדמה ובחלל".

ראש העיר באר שבע הבטיח להנציח את רמוןמאת צחר רותם

רמון / חברו ללימודים סיפר כי אופיו של האסטורנאוט הישראלי היה אנטי-תזה לטייס טיפוסי

תלמידי תיכון בבאר שבע, אתמול. ראש העיר באר שבע, יעקב טרנר, סיפר שרמון לקח למעברות החלל גם סמלים של העיר באר שבע ושל מוזיאון חיל האוויר בחצרים

תצלום: אלברטו דנקברג, כתב "הארץ" בדרום

שובל הרסיסים הארוך והמתוקשר שהותירה מעבורת החלל קולמוביה נתן את אותותיו גם בבאר שבע, עיר נעוריו של אלוף-משנה אילן רמון. "פגשתי היום הרבה עצב, המון אנשים עצובים", סיפר אתמול ראש העיר, יעקב טרנר, שדילג בין טקס זיכרון אחד למשנהו. "זה לא פשוט. רמון היה בכותרות זמן רב. הכירו אותו ואת משפחתו, חיכו שישוב כגיבור, ופתאום זה קרה. הרגשתי כאב כמעט פיסי אצל חלק מהאנשים". טרנר הוסיף כי בימים הקרובים "תמצא באר שבע דרך"

להנצחת רמון: רחוב, כיכר או מוסד צפויים להיקרא על שמו. טרנר סיפר אתמול כי הכיר את רמון בימיו כמפקד בית הספר לטיסה בזמן שרמון היה שם פרח טיס. טרנר סיפר שרמון לקח איתו לחלל סמלים של העיר באר שבע ושל מוזיאון חיל האוויר בחצרים.

בשעות אחר הצהריים התייחדו עם זכרו של רמון גם במוזיאון חיל האוויר בחצרים. רמון, זה שלכולם היה ברור תמיד כי "יסתדר בחיים", הונצח בפינה מיוחדת לו.

יחד עם תלמידי מקיף ד', השתתף לקראת צהריים ראש העיר בטקס זיכרון בבית הספר, שרמון היה אחד מבוגריו. התלמידים ישבו בדממה והאזינו לקטעים לזכר רמון ובביצוע קצת אחר ל"התשמע קולי". חלקם מחו דמעה.

היו שם גם מורים וחברים לכיתה של האסטרונאוט הישראלי הראשון. חלק מהם באו מצויידים בתמונות הווי ותמונות מחזור של רמון. אחד החברים, פרופ' ראובן שגב, כיום מרצה להנדסת מכוניות באוניברסיטת בן גוריון, אמר לתלמידים שאז, בימי בית הספר, היתה "אווירה שמחה" במדינה. הוא סיפר להם על תקופת זוהר חברתית, עם מסיבות ריקודים כמעט בכל יום שישי וקטנועים בחצר בית הספר. "זו היתה אווירה הפוכה לגמרי מזו שם היום. היינו באותה תקופה אחרי מלחמת ששת הימים, תקופה של אופוריה. הרגשנו שיצאנו מצרה גדולה לאור גדול. הפכנו לאימפריה וחשבנו שזה יימשך לעד. חיל האוויר היה גיבור הניצחון, וכולם רצו להגיע לשם", הסביר מאוחר יותר.

בת כתה אחרת, ליאורה עציון, הוסיפה: "הוא היה בחור רציני מאוד. כולם בכיתה העתיקו, רק הוא לא. חלק מההלם של כולנו נובע כנראה מזה שהיה ברור לכולם שאילן יסתדר בחיים. אין מה לדאוג לו. המסלול שלו היה מאוד טבעי, כי הסביבה הבינה שהוא איכותי בצורה נדירה. הוא לא היה צריך להתמקח או להתווכח כדי לקבל דברים. לא חלה עליו חובת ההוכחה. אי אפשר היה להתעלם מהאיכות שלו".

כל אלה, אמרו אתמול החברים, לא הפריעו לרמון להיות תמיד אחד משלהם. זמן קצר לפני שנבחר להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון, בא למפגש מחזור של חברי הכיתה, וגם אחר כך שמר על קשר, שיכול היה. במארס אשתקד ביקר אותו פרופ' שגב בנאס"א, ורמון הדגים לו איך מנחיתים חללית, בעזרת הסימולטור. היה מי שאמר אתמול כי "למרות שבחיל האוויר בטח לא יאהבו את זה, אילן היה בעצם אנטי-תזה של טייס טיפוסי, ובכך היתה גדולתו. הוא לא היה הדמות הבטוחה בעצמה, היהירה. אילן היה בדיוק ההיפך".

צה"ל שלח נציג הרבנות הראשית ליוסטוןמאת עמוס הראל

תושבי ברונסון טקסס שלשום ליד סוליה, שהיתה כנראה חלק מהחליפה של אחד האסטרונאוטים

תצלום:אי-פי

צה"ל שלח אמש נציג של הרבנות הצבאית ליוסטון טקסס, כדי לסייע בזיהוי חלקי הגופות של האסטרונאוטים מהמעבורת קולומביה. הקצין, בדרגת סא"ל, מתמחה בזיהוי חללים וקבורה.

אם לא יאותרו חלקים מגופתו של אל"מ אילן רמון, צפוי הצבא להכריז עליו כעל חלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. הגורם המוסמך לקבל החלטה כזו הוא הרב הצבאי הראשי, תא"ל ישראל וייס. הרבצ"ר יכול לעשות כן על סמך הכרזה של גורם רשמי על מותו של רמון, ולשם כך אפשר להסתייע בהכרזות של נאס"א ושל נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. במקרה כזה לא תתקיים הלוויה לרמון, אבל נראה שצפוי טקס רשמי כלשהו – כמו חנוכת אנדרטה (אך לא מצבה) לזכרו, כפי שנעשה בעבר באשר לחללי הצוללת "דקר".

עם היוודע דבר התרסקות המעבורת פירסם הרב הראשי, ישראל לאו, הודעת אבל, בה הדגיש את "מורשת האבות שנשא עמו בגאווה אילן רמון". הרב לאו ציין כי העדויות הנסיבתיות מספיקות כדי להכריז על רמון כחלל ולהתיר את אשתו, רמונה, מעגינותה, גם אם לא תהיה גופה ומקום קבורה.

בצבא עדיין מעכבים את ההחלטה כיצד לציין את מותם של אנשי הצוות של קולומביה, עד שייקבע מעמדו של רמון כחלל. בשלב זה גם לא הושלמו הדיונים על האפשרות שרמון יועלה, לאחר מותו, לדרגת תא"ל. מבחינת גילו (48), הוותק שלו בחיל האוויר והשליחות שבה נהרג, נראה שקיים בסיס למתן הדרגה.

נציגי צה"ל – הנספח הצבאי בוואשינגטון האלוף משה עברי-סוקניק והנספח האווירי, תא"ל רני פאלק – נמצאים ביוסטון, יחד עם שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, והם מסייעים לבני משפחתו של האסטרונאוט.

שר הביטחון, שאול מופז, אמר אתמול כי רמון היה "טייס אמיץ". לדבריו, "כך יישאר חרות בזכרוננו: (ישראלי) ראשון במימוש חזון המסע לחלל".

נמצאו חלקי גופת אדם באזור התרסקות המעבורת במזרח טקסס
סוכנות החלל נאס"א הסכימה לשתף מומחה מישראל לזיהוי גופות; שברים וחלקים של המעבורת נמצאו פזורים בשטח של מאות קילומטרים רבועים

בצעד לא שגרתי הסכימה נאס"א אתמול לשתף מומחה ישראלי לזיהוי גופות בתהליך הבדיקה והזיהוי של חלקי הגופות אשר נמצאו ביומיים האחרונים באזור התרסקות המעברות קולומביה בטקסס. נספח צה"ל בארה"ב, האלוף משה עברי-סוקניק, ציין כי הדגיש בפני נציגי נאס"א את החשיבות שרואה ישראל והדת היהודית בזיהוי חלקי גופתו של אל"מ אילן רמון ובהבאת המנוח לקבר ישראל, ולכן היא מעוניינת ליטול חלק פעיל בתהליך האיתור והזיהוי. עדיין לא ידוע באיזה אופן יזוהו גופות האסטרונאוטים, אולם בידי אנשי נאס"א ישנן דגימות ד-נ-א וסימנים מזהים אחרים אשר יוכלו לסייע בתהליך.

אתמול דווח לראשונה על מציאת חלקי גופת אדם באזור ההתרסקות במזרח טקסס. מנאס"א לא נמסר מה היה מצבם של השרידים שנמצאו והאם אפשר לדעת במי מהאסטרונאוטים מדובר.

האחריות לאיתור וזיהוי גופתו של האסטרונאוט הישראלי מוטלת גם על הנציגות הצבאית הישראלית בארה"ב, בהיותו של רמון אל"מ בחיל האוויר.

תצלום של קסדה, כנראה של אחד  האסטרונאוטים, בטקסס
תצלום של קסדה, כנראה של אחד האסטרונאוטים, בטקסס

במקביל, זרמו אתמול ידיעות מרחבי ארה"ב על מציאת שברים וחלקים של המעבורת בשטח של מאות קילומטרים רבועים. בעוד מרכז אזור מציאת השברים היה בעיר פלסטיין, לא רחוק מדאלאס, הרי ששברים התגלו על פני רדיוס גדול בהרבה.

בעיר נורווד נמצאה קסדה שלמה ומפויחת של אסטרונאוט, בסאן אוגוסטין גילו אזרחים שבר ועליו סמל קולומביה והמשלחת .STS-107 סמל זה, עליו שמותיהם של כל 7 האסטרונאוטים ודגל ישראל ליד שמו של רמון, היה תפור על דש חליפות החלל של האסטרונאוטים וליווה כל פריט של משימת החלל.

רשויות אכיפת החוק בטקסס, בסיוע יחידות של נאס"א וכן מסוקים של הצבא האמריקאי שהוזנקו מבסיס פורט הוד הסמוך, המשיכו כל יום אתמול בחיפוש ואיתור שברים מן המעבורת. האזור בו התפזרו השברים הוא חקלאי ברובו ומיוער, מה שמקשה על איתור החלקים. מטרת נאס"א היא לנסות ולמצוא את כל השברים, כדי לנסות ולשחזר את הרגעים האחרונים שלפני התרסקות הקולומביה ולברר את הסיבות לתאונה.

המשטרה המקומית מציינת כי אך בנס לא נפגע איש על הקרקע מן ההתרסקות. שברי המתכת ואריחי הבידוד נפלו בין היתר אל תוך משרד של רופא שיניים מקומי ושבר אחד אף חדר לתוך בית מגורים בטקסס. מכל מתכת קטן התגלה על מסלול נחיתה בשדה תעופה סמוך לפלסטיין ועשרות שברים התגלו בחצרות פרטיים של תושבים באזור.

תהליך איתור השברים יתמקד בשתי מטרות עיקריות. הראשונה היא איתור שרידי גופות האסטרונאוטים, כדי להביאם לקבורה, והשנייה היא מציאת חלקים מהמעבורת לצורך חקירת הההתרסקות. ההערכה אתמול היתה כי תהליך האיתור יימשך עוד ימים אחדים וכי גם אחרי שבועות יתגלו עוד חלקים מן המעבורת.

חשש מרכזי של ראשי נאס"א, בשעות הראשונות אחרי ההתרסקות, היה שאזרחים ייפגעו מהחומרים המסוכנים שעלולים להיות בין השברים. חומרי הדלק של המעבורת מכילים רכיבים שעלולים להיות מסוכנים, וכן עלול היה להיות חשש ממגע עם מקצת החומרים ששימשו לעשרות הניסויים על גבי המעבורת, קצתם חומרים מסוכנים. חשש זה התבדה, כאשר התברר כי הציבור היה קשוב לקריאות שלא לגעת בשרידים ותחת זאת הזעיק את כוחות המשטרה המקומית בכל פעם שאותר חלק מהמעבורת.

תלמידים עבורם ביצע רמון ניסוי יקימו אתר זיכרון

עם היוודע דבר התרסקותה של המעבורת נאספו תלמידי כיתה יא' באורט קריית מוצקין, בבית אחד התלמידים כדי לשוחח על האסון.
לתלמידים, בהם דור צפריר, עידו רכטר, ליילה פלדמן, אדר מוריץ ואריאל גרינברג, ולמורתם לפיזיקה, אמירה בירנבוים, היה קשר מיוחד עם האסטרונאוט הישראלי אל"מ אילן רמון. הוא ביצע עבורם בחלל את הניסוי הפיסקלי שתכננו – "גן כימי", שש שעות לאחר שהמעבורת שוגרה לחלל, ב-16 בינואר.

היום יוקם באורט קריית מוצקין אתר הנצחה לזכר רמון

התלמידים, שנבחרו מבין בתי הספר בישראל להציג את הניסוי המדעי שתכננו בחלל, מעורים בפרוייקט עם האסטרונאוט הישראלי זה שלוש שנים, ואף נפגשו עמו לפני שנתיים. התלמידה ליילה פלדמן אומרת כי "המפגש עם האסטרונאוט הישראלי הראשון יצר אצלי רצון עז לעסוק באסטרופיסיקה שאגדל". לדברי אמירה בירנבוים, "רמון הצטייר במפגש שקיימנו, כאדם מיוחד, שדיבר עם התלמידים בגובה העיניים. הוא פינה להם את הבמה, ובעיקר הקשיב לדבריהם והתעניין בניסוי שתכננו".

משלחת של חמישה תלמידים ומורתם לפיזיקה, ביקרה לפני כשבועיים, במתקני מעבורת החלל בפלורידה, שם התקינו את הניסוי הפיסקלי בתא מיוחד שרמון שיגר לחלל החיצון.

אחד התלמידים, דור צפריר, אף הורה לרמון, במילים "אנא הפעל", ללחוץ על הכפתור ששיגר את התא ובו הניסוי המדעי הכיתתי, לחלל. משלחת התלמידים צפתה בשיגור החללית, "מראה מרהיב מעורר התרגשות", לדברי פלדמן, ובמשך יומיים עמלו התלמידים כדי לעדכן את הניסוי "הגן הכימי" בתא ששיגר רמון לחלל.

הניסוי נועד לחקור גידול כימי בחלל של מוצקים (שתי תרכובות כימיות) בנוזל המכונה "מי זכוכית" – זכוכית מומסת במים. הניסוי בחלל נועד לבודד את הכוחות הפיסקלים שפועלים על פני כדור הארץ (כמו כוח הכבידה) במגמה להבין טוב יותר את התהליכים הכימיים הגורמים להתמצקות תרכובות.

2 תגובות

  1. הסיבה לכך שאין תגובות היא שבזמנו מערכת התגובות היתה תפורה במיוחד לאתר ובמעבר לוורדפרס, ב-2006, לא ניתן היה להעביר גם את התגובות.

  2. אין תגובות לכתבה. ככה זה. לאיש לא אכפת. אילן רמון הפך להיות ערך בויקיפדיה. ומצד שני, הוא עשה את הדברים שאהב ללא התניה. לא בשביל שיאהבו, לא יאהבו אבל בכל זאת: זה צובט בלב כי הוא נתן את כל כולו גוף ונפש. יפה עשו גוגל שהזכירו לנו, הממהרים לשכוח, נהנתני הפייסבוק והסמארטפון את האיש ההוא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן