סיקור מקיף

מרכז חלל על שם אל”מ אילן רמון ז”ל יוקם לראשונה בטייבה על ידי משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף משרד ראש הממשלה

לאחרונה נחנך מרכז דומה בירכא. השר הרשקוביץ: “עם כניסתי למשרד פעלתי לגבש תכניות להנגשת המדע לכלל האוכלוסייה, בדגש על הפריפריה ומגזרי המיעוטים” * השר הדף את הביקורת של ח”כ טיבי לפיה רמון פגע באזרחים ולכן אין להנציחו במגזר הערבי

מפקד הקולומביה בטיסה STS-107 ריק האסבנד והאסטרונאוט הישראלי אילן רמון
מפקד הקולומביה בטיסה STS-107 ריק האסבנד והאסטרונאוט הישראלי אילן רמון: מהחלל לא רואים גבולות

מרכז חלל חדשני על שם אל”מ אילן רמון ז”ל יוקם לראשונה בטייבה על ידי משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף משרד ראש הממשלה. המרכז ישרת את תושבי אזור המשולש ויכלול ציוד מדעי מתקדם וחדשני לצורכי לימוד, התנסות והעשרה. חנוכת המרכז תתקיים ב-26 ביוני 2012 במעמד שר המדע והטכנולוגיה פרופ’ דניאל הרשקוביץ.

בידיעה שפורסמה ב-YNET נמסר כי ח”כ אחמד טיבי, תושב העיר הביע התנגדות למהלך ופנה לשר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, בבקשה לבטל את הפרויקט . לטענתו, רמון היה טייס קרב בחיל האוויר, ו”השתתף בהפצצות על אוכלוסייה אזרחית במלחמת לבנון הראשונה ובתקיפות במדינות ערביות”. הוא הוסיף כי קריאת המרכז על שמו “עלולה לפגוע ברגשות תושבי המקום והמגזר הערבי בכלל”.

מרכז זה הוא חלק משורה של מרכזי מדע שמקים משרד המדע והטכנולוגיה ביישובי הפריפריה, בין היתר גם ביישובי החברה הערבית. באחרונה חנך המשרד מרכז חלל ע”ש אילן רמון לחברה הדרוזית בירכא. בהקמת המרכזים הושקעו 800,000 שקלים.

ההחלטה להקים את המרכז בטייבה התקבלה בעקבות מכרז שפרסם משרד המדע והטכנולוגיה לרשויות הערביות להקמת מרכז חלל שבו זכתה טייבה. במכרז נכתב בפירוש כי המרכז שיוקם ייקרא על שם אילן רמון מאחר והכסף להקמת המרכז הוא מקרן רמון היושבת במשרד המדע והטכנולוגיה.

המרכזים יצוידו במיטב הציוד הדרוש להפעלות תכניות מדעיות בתחום החלל כגון פלנטריום, טלסקופ שמש, טלסקופ אופטי, מקרן כוכבים ועוד. מטרת המרכז היא להרחיב ולהעמיק את הידע, החשיבה והסקרנות המדעית והטכנולוגית בקרב ילדים ובני נוער תושבי האזור, וכן להקנות להם את הכלים שיאפשרו להם להשתלב בתחומי המדעים. המרכזים ישרתו את כל התושבים באזור המשולש, החל מהגיל הרך ועד לגיל הזהב. המרכז יהיה פעיל בשעות היום לתלמידי בתי הספר ובשעות אחה”צ יפעלו בו חוגים לכלל האוכלוסייה. בראש המרכז יעמוד מנהל מרכז פיס בטייבה.

טקס חנוכת מרכז החלל ע”ש אילן רמון, יתקיים ב-26 ביוני 2012 במעמד שר המדע והטכנולוגיה הרב פרופ’ דניאל הרשקוביץ, מנכ”ל משרד המדע והטכנולוגיה מנחם גרינבלום, ראש העיר טייבה פאיק עודה, אימן סיף ממשרד ראש הממשלה וגברת רונה רמון.­­

תגובת מנכ”ל קרן רמון אריאל בריקמן: “קרן רמון תמשיך להשקיע בבני נוער ללא קשר למוצאם או למקום מגוריהם מתוך אמונה שהעתיד טמון באיכות הדור הצעיר. הקרן הוקמה בהשראת אילן ואסף רמון במטרה לעודד מצויינות אישית וחינוך ערכי ומדעי לצעירים ברחבי ישראל. ”

שר המדע והטכנולוגיה פרופ’ דניאל הרשקוביץ: “עם כניסתי למשרד הנחתי את הגורמים המקצועיים לגבש תכניות להנגשת המדע לכלל האוכלוסייה, בדגש על הפריפריה. במסגרת זו אנו משקיעים רבות בחינוך בלתי-פורמלי, חונכות וחוגי העשרה שמניבים תוצאות מדהימות. הקמת מרכזי חלל בפריפריה זה חלק מהרעיון הזה, שמטרתו לטפח ולהעשיר את דור העתיד בתחומי המדע השונים ולצמצם פערים בחברה הישראלית”.

כזכור, בעת שהותו בחלל הביע רמון את תקוותו לשלום במזרח התיכון. במכתבו לנשיא המדינה דאז משה קצב, ממעבורת החלל קולומביה (ומצוטט בספר “ההתרסקות” מאת אבי בליזובסקי ויפה שיר-רז, עמ’ 132): “במשימתנו מספר ניסניות מדעיים בינלאומיים אשר מבוצעים לטובת כולנו, כולל ארצות ערב. אנו עובדים לטובת האנושות כולה, מן החלל כל העולם נראה כיחידה אחת ללא גבולות… ולכן ברצוני לקרוא מלמעלה, מהחלל – בואו נעבוד למען השלום ולמען חיים טובים יותר לכל אדם.:

לא דברים של אדם מחרחר מלחמה כפי שהציג אותו ח”כ טיבי.

10 תגובות

 1. דוק
  אתה מגוחך ושכמותך פתטיים. על אנשים כמוכם אני לא יודע אם לרחם או להתעצבן. אבל מכיוון שיש משפט שאומר כי להתעצבן פירושו להעניש עצמך על טיפשותם של אחרים, אז אני משתדל בעיקר לרחם עליכם.

  (ובשביל הספורט בוא נראה כמה רחוק המוח שלך מסוגל להגיע בלי לטעות: האם למתגוררים בטייבה צריכה להיות בעיה לקבל שירותים מאנשים ששירתו ביחידות קרביות של צה”ל? נגיד ואני טייס קרב ששירת במלחמת לבנון הראשונה ואני רוצה לבוא לבתי ספר יסודיים בטייבה בשביל לחשוף את הילדים לעולם התעופה המופלא, לקרב אותם בצורה זו למדע, טכנולוגיה ופשוט להעשיר אותם במקום שבו להורים אין את היכולות הללו. משהו שאולי אני עושה במקומות נוספים בפריפריה בדיוק מסיבה זו, אך כמובן לא רוצה לפסוח על הערבים. האם לשיטתך עלי לפסוח עליהם בגלל מי שאני?)

 2. דוק, זה לא קריאה על שם איש צבא ישראלי, זה על שם אסטרונאוט ישראלי. וח”כ טיבי פשוט מראה עד כמה הוא מתנגד לשלום. פשוט מאד. המעשה הנכון היה לקרוא לטייבה לאמץ בהתלהבות הזדמנות שבאה פעם בדור, לעצב את עתידם ולקדם את עצמם לחזית הטכנולוגיה. החיטוט המתמיד בשוליים חסרי המשמעות הוא זה שמפריע לכולנו להגיע לשלום אמיתי.

 3. אבי, בבקשה!
  ירכא הוא כפר דרוזי שרבים מבניו משרתים בצבא, ומן הסתם גם נפלו במלחמות ישראל. מה הקשר בינם לבין ערביי טייבה?

  גיא, מנין לך המידע אודות טיבה של אוכלוסיית טייבה?
  האם עיינת לאחרונה בויקיפדיה, למשל, על התפקיד שמילאה טייבה ב1948?

 4. ו. דוק, למה אתה אומר שהנתרמים לא יסכימו עם התורם או מטרותיו? היה מדובר במכרז שהוגדר בו בברור שמדובר במרכז ע”ש אילן רמון ז”ל, והעיריה בחרה להשתתף במכרז…

  זה שאחמד טיבי חושב אחרת זה לגיטימי, והוא מוזמן לרוץ לרשות העיר ולדחות תרומות שלא נראות לו.

  הוא פשוט מחפש כותרות, אחרת הוא לא היה מדבר עם רבין שכנראה היה אחראי ליותר ערבים הרוגים מאילן רמון, או עם כל ישראלי אחר ששירת בצה”ל…

 5. ו.דוק, אוכלוסיית טייבה מטבעה איננה מיוחסת כתומכת במדינות הסובבות אותנו. הם איננם “אחיהם הערבים”. אני מכיר תושבי טייבה שיכולים להעריץ את אילן רמון, ואני מאמין שמאנשים כאלה מורכבת רוב אוכלוסיית העיר, אבל ח”כ טיבי הוא מאוד קיצוני ועוד בלשון המעטה…

 6. ו. דוק למה בירכא זה בסדר ובטייבה לא, רק גבגלל שגר שם חבר כנסת?
  אנ קורא המון ביקורות על התקשורת והפוליטיקאים הערביים גם באתרים שאינם חשודים בימניות ואפילו בידי עיתונאים ערביים. כדי לקלל מישהו כותבים בעיתונות הערבית הישראלית על פוליטיקאי כותבים שהוא דואג לערביי ישראל יותר מאשר לפלשתינאים. עבורנו זה משפט חיובי, כי הרי הם אלו שבחרו אותו, אבל האג’נגדה האנטי ישראלית שולטת בשני המגזרים הללו – עיתונות ערבית ופוליטיקה ערבית ישראלית.
  הלוואי והיו בשני הגופים הללו אנשים שוחרי אינטגרציה.
  רק ראש מעוות יכול לראות בתרומה כזו כשלילית.

 7. ישנן תרומות שאי אפשר לתרום, משום שאין סיכוי שהנתרמים יסכינו עם התורם או מטרותיו.
  אילן רמון הוא מקור של גאווה לישראלים – פרט לערבים ישראלים – אין טעם להתעלם מעובדה זו.
  אני אישית הייתי משתומם לו התרומה המסויימת הזו היתה מתקבלת בברכה.
  לא מדובר כאן על הודאה או הרשעה של חייל ישראלי – אלא בכך שתרומה אי אפשר לכפות.

 8. את הכסף תורמת קרן על שם אילן ואסף רמון. גם לנו יש רגישויות. ינסה מר טיבי להיות שליח של שלום בינינו לבין הערבים. לעניין זה, יתחיל נא בביתו ואחר כך יפנה לרשות למתן את החינוך האנטי יהודי והאנטי ישראלי. נניח לרגע שכל מה שהערבים אומרים זה נכון, האם הם עוורים לנוכח מחוות ישראליים “קטנים”. חבר הכנסת טיבי היה יועצו של ערפאת בימים שהוא נחשב לאויבנו המר. ואינני מאמין שהוא (ערפאת) החליף כיוון מתי שהוא. לאחר שהערבים יקבלו את כל מה שהם יכולים לקבל, הם יפתחו במלחמה. והדבר יכול לקרות קודם לכן. האם לזה שואף חבר הכנסת טיבי? אני לא מאמין שטחו עיניו. אני חושב שעניו בראשו והוא מתכוון למה שהוא עושה ואומר, ואני חושב שיש לו גם כוונות שהוא לא בדיוק מצהיר עליהן ומזדהה אתן. על כוונות ומחשבות אין לדון אותו לכף חובה אבל על מעשיו אין לדעתי חסינות. ערביי ישראל הם כמו ילדים קטנים הבוחנים גבולות כל הזמן.

 9. ו.דוק, אתה לא מבין כנראה את ההבדל בין טייס ישראלי ללוחם טרור. חייל ישראלי נלחם אך ורק במי שמנסה לפגוע בישראלים, בין אם זה בבודדים ובין אם להשמיד את המדינה כולה. אם נפגעים אזרחים זה לא במכוון ובמיוחד כאשר המחבלים מתחבאים אחרי אזרחים.

  הנסיון לגזור גזירה שווה בין אלו הנוקטים בטרור לבין אלו הנלחמים נגדו הוא פטתי וגובל בשקר והוצאת דיבה. מדובר בנשק אסטרטגי לכל דבר. הוא נועד להחליש את ישראל כדי למנוע ממנה להתגונן ואכן דמעות התנין של משלחי המחבלים וכמה ישראלים תמימים שמאמינים להם, הצליחו לגרום נזק תדמיתי בעולם, בגלל שהעולם לא מבין מה זה לחיות תחת איום מתמיד, ותחת טפטוף של טילים המשוגרים במכוון לעבר מטרות אזרחיות שאפילו ועדת גולדסטון קבעה שהם מנוגדים לחוק הבינלאומי.. . לא מקובל עלי שהשקט שלנו יהיה תלוי רק באי ההצלחה המקרית של מחבלים. אני מעדיף שיהיה סיכול ושיהיה עליהם איום מתמיד, כולל באמצעות מטוסים. אחרת כל מבזק חדשות יהיה כמו שירים ושערים – קפיצה מזירת פיגוע אחד למשניה.

  אני ממש לא אוהב מלחמות, ומת שיהיה פה שלום, אבל עד שיהיה פה שלום, זכותי להגנה בידי המדינה. לוליא אנשים כמו אילן רמון היינו נאכלים חיים.

  למגזר הערבי מגיע ייצוג יותר טוב, של אנשים שרוצים לקדם את החינוך בו – בעיקר בתחומים הטכנולוגיים כדי שהבוגרים יוכלו להביא ברכה הן למדינה (שירבו מהם הסטרטאפיסטים) והן למהנדסים עצמם ולבני משפחותיהם. עיסוק בסוגיות של כבוד לא מביא כבוד לאף אחד.

 10. לא מדובשך… אני המום מהאטימות שהביאה בכלל להצעה הזו – לקרוא למרכז טכנולוגי בטייבה על שם איש צבא ישראלי.
  ואולי לא מדובר באטימות, אלא מראש בכוונה נסתרת שלא להקים את המרכז הזה.
  אין זה כי אם צלם בהיכל – אני יכול לחשוב על דוגמאות מקבילות: המרכז ללימודי יהדות על שם פאולוס, או המרכז ללימודי דמוקרטיה על שם לה-פן…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן