סיקור מקיף

תמליל השיחה בין אילן רמון לראש הממשלה שרון – 21/1/03 שעה 17:40

שיחה ראשונה נערכה הערב בין האסטרונאוט הישראלי בחלל אילן רמון לבין ראש הממשלה אריאל שרון. השיחה הועברה בשידור וידאו מהמעבורת קולומביה ללשכת ראש הממשלה בירושלים.  

  
 
 
תמונה מתוך שיחת הוועידה בין ראש הממשלה, אריאל שרון ושרת החינוך והמדע לימור לבנת. צילום: סימה מזרחי, מורה לאסטרונומיה בביה”ס התיכון המקיף גילה.
שיחה ראשונה נערכה הערב בין האסטרונאוט הישראלי בחלל אילן רמון לבין ראש הממשלה אריאל שרון. השיחה הועברה בשידור וידאו מהמעבורת קולומביה ללשכת ראש הממשלה בירושלים.

הנה קטע מן השיחה:
רה”מ שרון: שוחחנו איתך, שרת החינוך ואנוכי מעט לפני השיגור והתרגשנו, עכשיו כשאנחנו מדברים אליך אל החלל אנחנו מתרגשים עוד יותר.
אל”מ רמון: גם אני נרגש לא פחות ממכם, תמיד לשוחח עם ראש הממשלה, אבל במיוחד לשוחח איתך מהחלל.”

רה”מ שרון: “מה אתה רואה משם שאנחנו לא רואים מכאן?”
אל”מ רמון: “מה שרואים מכאן, זה באמת מדהים. כדור הארץ שלנו הוא יפהפה, אבל מה שיותר מעניין שהאטמוספירה היא דקיקה. אני חושב שאנחנו צריכים לשמור עליה כעל בבת עינינו, ככה היא נראית”.

שרון: אני מקווה שהניסויים שאתה עושה בהחלט יתרמו ליעד הזה. אתה טסת כדי למדוד סופות חול ובמקום זאת יש לנו גשמי ברכה.
רמון (לאחר שני נסיונות): אנחנו במשימה דחוסה, יש לנו עשרות ניסויים ואנחנו עובדים סביב השעון, 16 שעות ויותר ביום. זמן להנות אין לנו יותר מדי, אבל גם הזמן הקצר שיש לנו בינתיים מספיק. הצוות שיחד איתי פה ושהתאמנו ביחד שנתיים וחצי זה צוות נהדר. אנחנו מרגישים כאן כמעט כמו בבית. אנחנו גם מקבלים סיוע יוצא מהכלל מבקרי הטיסה, המאמינים שלנו וכל אלה שמלווים אותנו מהקרקע.
שרון: “אני מבקש שתמסור לראש המשלחת מר ריק האסבנד ולצוות הנפלא ברכות מאיתנו בירושלים”
רמון: “אני אמסור להם והם מאוד רוצים להיות בירושלים. אנחנו רוצים לארגן להם אחרי הטיסה סיור בירושלים. הם מאוד אוהבים אותנו, אוהבים את הארץ.”
שרון: אני רוצה להודות לנשיא בוש ולנשיא הקודם של ארה”ב, קלינטון, שבעצם החליט אז על שליחה של איש שלנו לחלל. לסוכנות נאס”א ולכל מי שפעלו בתחום הזה והביאו אותנו להשג הגדול הזה, ואני מקווה שהוא רק ראשון בדרך טיסות החלל שלנו.
אני מצטרף לכל מילה ולכל ברכה שברכת ובכל זאת, מגיעה מילת זכות טובה למפקד הקודם של חיל האוויר, איתן בן אליהו שבלעדיו לא היינו מגיעים לכך, ולאבי הר-אבן מנהל סוכנות החלל וליובל נאמן שהקים את הסוכנות ומלווה אותה. מילה טובה גם למדענים שלנו שנמצאים בוושינגטון ועושים עבודה מופלאה ומוצלחת. לכל הצוות של הניסוי, אני רוצה לברך את צוות המדענים.

שרון: “תודה וברכות להצלחה”
השרה לימור לבנת: אני רוצה לברך אותך. זו התרגשות עצומה. אני רוצה לשאול אותך. לקחת לחללית כמה פריטים בעלי ערך הסטורי יהודי, אולי תספר לנו מה לקחת ומה זה אומר לך?”
רמון: “תודה לשרת החינוך והמדע. אני לקחתי כמה דברים מעניינים. מכאן מהחלל ארץ ישראל נראית כפי שהיא נראית על המפות – קטנה אבל מקסימה. יש לנו אנשים נפלאים בארץ, אחד אחד ואני חושב שחשוב מאוד לשמור על התרבות ההסטורית שלנו – הסטורית -ודתית.
הבאתי ספר תורה קטן. לפני שישים שנה ילד קטן ממחנה ההשמדה ברגן בלזן קיבל אותו מהרב של אמסטרדם שלימד אותו לקראת הבר-מצווה. הילד הזה קרא את פרשת השבוע וההפטרה מהספר הזה. הוא היה כרוך במטפחת שהיתה איתו מאז. הילד הקטן הזה ניצל בהרבה מזל מהמחנה, הגיע לארץ, לחם במלחמות ישראל כקצין, והגיע לתפקיד פרופסור מכובד באוניברסיטת תל אביב. זהו פרופ' יוסף יהויכין – יויה, שהוא היום אחד משני החוקרים הראשיים של ניסוי מידקס. זה חוט מקשר מאוד מאוד מרגש והוא כאן איתי בחלל. אני מאוד מודה ליויה, ואני חושב שזה מדגיש יותר מכל את היכולת של העם היהודי, למרות כל דבר משואות נוראיות להגיע לימים עם תקווה ואמונה בעתיד.

לבנת פונה למפקד החללית, ריק האסבנד ומזמינה את הצוות לביקור בישראל, לא רק לראות אותה מהחלל.
האסבנד: אני מקבל את ההזמנה ואני מקווה ליישם אותה בקרוב.

נציג מכיתה ט' בבית הספר המקיף בגילה, איתי שמחוני:
“אני פה עם עוד 4 נציגים מכדור הארץ, מבית הספר בגילה. רצינו לשאול אותך הרבה שאלות אבל התירו לנו לשאול רק שאלה אחת. מהי החוויה האמיתית שהיתה לך ואשר לא ציפת לה?
רמון: שלום לסטודנטים ולתלמידים. אני חושב שהחוויה הכי מרגשת ומיוחדת פה פרט להסתכלות דרך החלון החוצה זה הריחוף. אתם לא רואים אותנו פה מרחפים כי אנחנו צריכים להשאר מול המצלמה אבל כאשר אני הולך לישון אני נכנס לתוך מדף ומרחף באמצע. זה כמו שהראו לנו פעם קוסמים אבל הפעם זה אמיתי. אני גם רוצה להזכיר לתלמידים, לשרת החינוך ולראש הממשלה שיש לנו על המעבורת ניסוי של תלמידים מקרית מוצקין. לא הספקתי לראות אותו במו עיניי אבל אני מקווה שהוא עובד טוב. מאוד חשוב למשוך את התלמידים שלנו ללמוד מדעים.

פרופ' יובל נאמן: הזכרת לי את הימים לפני 40 שנה שהקמתי את המסגרת הראשונה שעסקה בחלל, באוניברסיטת תל אביב ופרופ' יוסף יהויכין היה אחד הראשונים שגייסתי. יש לי אליך למעשה שתי בקשות. אם יהיה לך זמן להרהר, הייתי מבקש ממך להשתתף. דור הולך ודור בא, אתה צריך לחשוב איך להוליך קדימה את הנושא. איך לשכנע את הציבור הישראלי, את הממשלה בחשיבות נושא החלל, ואיך לתרום בו תרומות רציניות, לא תרומות של נגררים אלא תרומות של מובילים. חוץ מזה, שתלמדו הרבה על החלל כי יהיה בזה צורך כאשר יהיה מדובר במסעות של שנים כמו שפעם נסעו באניה, ויסעו בעתיד למאדים. אני מאחל לך הצלחה במשימה וגם שלניסוי של מיידקס.
“רמון: באשר לשאלה השניה – נאס”א לומדים כל הזמן. יש לנו מוחות מבריקים בארץ ואני חושב שזו יכולה וצריכה להיות התרומה העיקרית שלנו בנושא החלל. אנחנו לא צריכים לשלוח מעבורות משל עצמנו לחלל אלא להשתמש במוחות שלנו ולעשות מחקרים. יש כר נרחב של עבודה וצריך משאבים, כמו בכל דבר.
מנכ”ל סוכנות החלל הישראלית, אבי הר-אבן: הייתי איתך ארבע וחצי שנים והייתי כשהמראת. יש לי דרישת שלום מרעיתך, דיברתי איתה הבוקר. אני מקווה שנמשיך לעשות דברים טובים ביחד, גם במסגרות אחרות.”
רמון: “תודה רבה אבי, על כל המאמצים שהשקעת לטובת הפרויקט הזה בחמש שנים האחרונות. לא הספקתי לדבר עם רעיתי, כי היא פשוט עוד לא היתה בבית, רק קיבלתי ממנה אימייל. אני רוצה לציין שרונה והילדים נתנו לי כתב וויתרו ויתורים עצומים למרות הקשיים הרבים שהיו בדרך. רונה – אני אוהב אותך.
ארנון פרלמן: ראש הממשלה יסכם את השיחה הראשונה בין מדינת ישראל לחלל.
רה”מ אריאל שרון: אני לא אגזים אם אומר שכל היושבים כאן ובודאי אזרחים רבים בישראל מתקנאים בך ובכיולת שלך להיות במקום שבו אתה נמצא. אני רציתי לברך אותך על עמידתך הגאה כיהודי ועל אמונתך הגדולה בכך ואני מאמין כמוך ביכולת ובכשרונות הגדולים הנמצאים פה. אני בטוח שאנחנו בני עם מיוחד שעמד בהצלחה בנסיונות הקשים ביותר ויכול להגיע לשיאים אדירים. יש לנו הכוח, יש לנו את הנחישות ואם באמת נדע גם להגדיר לנו את היעדים החשובים שלפנינו, אני מאמין שאנחנו יכולים להגיע לכל השג, ואתה אחד ההשגים הגדולים שלנו.

אני מודה לראש הממשלה. אני קורא לכל יהודי בעולם לנטוע עץ אחד בארץ ישראל, ואני רוצה לראות עוד 13-14 מיליון עצים נטועים בארץ ישראל לקראת יום השנה לשיגור. וכאן בחלל אנחנו ממשיכים לעבוד. תודה לכולכם.
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן