סיקור מקיף

מדוע אנו מפזרים מלח על משטחים מכוסי קרח בחורף?

ג'ון מרגרייב המנוח, פרופסור לכימיה באוניברסיטת רייס, העניק את התשובה הזאת:  בקצרה: מלח ממיס את הקרח

מתוך מדור השאלות והתשובות במגזין סיינטיפיק אמריקן. פורסם ב-22.9.2006

מאת: סיינטיפיק אמריקן

פינוי שלג. צילום: shutterstock
פינוי שלג. צילום: shutterstock

מדוע אנו מפזרים מלח על משטחים מכוסי קרח בחורף?
– ט' שטדפלט, הנטינגטון ביץ', קליפורניה

ג'ון מרגרייב המנוח, פרופסור לכימיה באוניברסיטת רייס, העניק את התשובה הזאת:  בקצרה: מלח ממיס את הקרח.

על כל המשטחים מכוסי הקרח יש למעשה שלוליות קטנות של מים. מלח שמפוזר על משטחים כאלה מתמוסס. למים נוזליים תכונה הקרויה קבוע דיאלקטרי גבוה, המאפשרת ליונים של המלח נתרן כלורי (יונים חיוביים של נתרן ויונים שליליים של כלור) להיפרד. יונים אלה, בתורם, עוברים מִיוּם (הידרציה), כלומר נקשרים למולקולות מים.

תהליך זה משחרר חום המתיך אזורים מיקרוסקופיים של משטח הקרח. באופן זה, כמות גדולה של מלח המפוזרת על פני משטח גדול יכולה להפשיר את הקרח. כשמכוניות נוסעות עליו, הלחץ מסייע לדחיקת המלח לתוך הקרח וכך מתרחשת יותר הידרציה.

 
רוב המלח הגס שמשתמשים בו בחורף זהה לזה שבמלחייה השולחנית. ההבדל היחיד הוא בכך שהמלח הגס התגבש לגבישים גדולים יותר, ולעומת זאת את מלח השולחן טוחנים לגרגרים אחידים פחות או יותר בגודלם. סידן כלורי, המופק ממי ים וממקורות טבעיים אחרים, נפוץ באותה מידה כמו נתרן כלורי להפשרת קרח ברחובות.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. גבי
  כשמפעילים לחץ על קרח, טמפרטורת הקיפאון של הקרח יורדת. לכן, הקרח נמס איפה שהגוש מפעיל לחץ, אבל קופא חזרה כשהמים נדחקים הצידה.

 2. אריק, חום התגובה של הגרגרים הראשונים ממיס עוד מים שלתוכם נמס עוד מלח מה שיוצר עוד חום שממיס עוד מים וכו'. המים שנוצרים כמו שאמרת הם תמלחת שלא תקפא בזכות המלח המומס בתוכה. פשוט צריך מספיק מלח פר ליטר.

 3. לא מובן. אנרגיית הלאטיס של סודיום כלוריד היא שמחממת את המיים?… אם כך אז הקרח צריך לחזור למצב מוצק לאחר שהתגובה הכימית הסתיימה וה״חום״ השתחרר.

  לפי מה שהבנתי המלח מוריד את נקודת הקיפאון של מולקולות המיים סביבו עד למינוס שלושים וזה מה שגורם להם לחזור למצב צבירה נוזלי.
  עדיין לא הצלחתי להבין מה במלח גורם להוריד את נקודת הקיפאון? הלא נקודת הקיפאון של מלח שולחן (מצב צבירה גבישי או מוצק) היא כשמונה מאות מעלות צלזיוס… מכאן שמלח היה אמור להעלות את נקודת הקיפאון …כמו שקורא עם נקודת הרתיחה של מיים בתוספת מלח (כשמבשלים פסטה מוסיפים מלח לימים הרותחים ע״מ להעלות את נקודת הרתיחה)

  האים יש מישהו שיכל לעשות סדר בדברים???

  תודה רבה!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן