חברה ישראלית מפתחת מערכות סקירה המאפשרות ביצוע מדידות במקומות סגורים

 חברת הסטארט-אפ הישראלית EZ2CAD, פיתחה מערכת זולה המאפשרת להכין מודל תלת ממדי של חדר

 

הדמיה של פעולת מערכת QuickSurveyor 
 
מאת: עידו גנוט 
 
 

חברת הסטארט-אפ הישראלית EZ2CAD, פיתחה מערכת זולה המאפשרת להכין מודל תלת ממדי של חדר. כך מוסר אתר החדשות הישראלי באנגלית ISRACAST. המערכת מאפשרת לבצע מדידות ממוחשבות מדויקות בתוך מבנים. היא מאפשרת למפעיל יחיד למדוד חדר וליצור דגם תיב"מ (CAD) בזמן אמת, שבה ניתן להשתמש להמשך התכנון של המבנה הפנימי. המערכת פועלת בעזרת אולטרה סאונד ומשדרת גלי רדיו (RF) בין תחנת הבסיס והיחידה הניידת. בצורה זו מפחיתה המערכת החדשה את המגבלות של קו ראינה או "שמים פתוחים" הנדרשים למערכות הסקירה הקיימות (מבוססות GPS), אך עדיין מאפשרת למערכת לשמור על רמת מחיר נמוכה יותר מזו של המערכות הקיימות.

סקירה היא מקצוע עתיק. המצרים העתיקים המצרים השתמשו בחבלים עם קשרים המסמנים יחידות מרחק ידועות כמו שאנו משתמשים היום בסרגל כדי למדוד מרחקים לצורך עבודות בניה ויישומים אחרים. מכשירי מדידה מתקדמים יותר התפתחו במהלך השנים ובכמה עשרות השנים האחרונות גבר קצב ההתפתחויות במכשירים המשמשים את עולם הגיאודזיה. מכשיר הלייזר למדידת מרחקים ומערכת ה-GPS סייעו באופן דרמטי לשפר את הדיוק של המכשירים, והם הביאו לקלות בשימוש ולהפחתת המחירים. למרות שיפורים אלה, גם המכשירים מבוססי ה-GPS (ששמם המסחרי RTK-GPS) וגם מכשירי ה- Total Station, עדיין סובלים ממגבלות. מכשירי RTK-GPS דורשים "שמים פתוחים" כדי לקלוט את אותות הלווינים והדבר מגביל את ביצועי המדידות שלהם בתוך מבנים, באיזורים בעלי בניה צפופה, יערות וכדומה. מכשירי TS מוגבלים בקו ראיה ובתנאי הראיה באיזור. כל המערכות הקימות דורשות קיומו של "מקל מדידה" ואת הצורך להחזיקו בצורה מאונכת. המערכות הקיימות גם יקרות ומתחילות בעשרות אלפי דולרים ליחידה, ולפיכך משתמשים בהם בעיקר סוקרים מקצועיים.
QS Rover

 כדי להתגבר על המגבלות האלה פיתח צוות של מודדים ומהנדסים מקצוענים מישראל מכשיר חדש המכונה QuickSurveyor. המערכת החדשה מורכבת משתי יחידות, תחנת בסיס ורכיב נייד קל משקל המכונה רובר. תחנת הבסיס היא פירמידה מתכתית בגובה 50 ס"מ הכוללת מקלטים ומשדרים זעירים הן בתחום הרדיו והם בתחום האולטרה-סאטנד. הרובר היא יחידה ניידת בצורת מוט טלסקופי בוארך של מטר אחד, שניתן להאריכה עד 3 מטרים כדי למדוד במקומות בהם התקרה גבוהה, ולמקומות אחרים שהגישה אליהם לא קלה. יחידת המוט כוללת שלושה חיישנים היוצרים ביניהם צורת משולש ובנוסף גם מכשיר למדידת מרחקים בלייזר כדי להרחיב את הטווח. יחידת הרובר גם יכולה לכלול מחשב נייד המראה את התקדמות המדידה בזמן אמת. לחילופין, הרובר יכול לשדר את הנתונים למחשב נייד הנמצא לא הרחק.

חברת EZ2CAD, מפתחת מערכת QuickSurveyor נמצאת בשלב מתקדם של בנית אב טיפוס פועל. יועץ החברה, בני מרקוס מסר לאתר ישראקאסט כי השוק למכשירי סקירה מוערך בלמעלה מ-3 מיליארד דולרים לשנה והוא עשוי לגדול ללמעלה מ-5 מיליארד ב-2008. מרקוס מסביר כי QuickSurveyor יכול לשמש גם כתחליף זול למערכות הקיימות והוא יכול גם להשלים ולשפר את הביצועים של מערכות קיימות. בשל כך היא תהיה מיועדת לא רק לסוקרים מקצועיים אלא גם לארכיטקטים, קבלני בנין, מעצבי פנים ושמאים שלא השתמשו בציוד הקיים בשל מחירו ומורכבות השימוש בו. מחיר המערכת צפוי לנוע בין 3000 ל-10,000 דולר (משמעותית מתחת למוצרים האחרים שהוזכרו).
EZ2CAD מחפשת כעת משקיעים לשלב המו"פ הראשון כמו גם לשלבים המאוחרים יותר של ייצור מוצרים מסחריים. החברה מתכננת לשווק את המערכות החדשניות שלה בתוך כשנתיים.

לידיעה באתר ISRACAST 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן