סיקור מקיף

איך עובדת רשת הגנה של מיקרוגל ומדוע החורים שלה עגולים?

כל מה שרציתם לדעת על מיקרוגל

רשת ההגנה של המיקרוגל נועדה כמובן להגן מפני הקרינה המזיקה של המכשיר, קרינת המיקרו. הקרינה הפוגעת ברשת ההגנה משתקפת חזרה מהמשטח וחוזרת פנימה להמשיך את פעולת הבישול. הגלים האלקרומגנטיים יוצרים שדה חשמלי ואלקטרומגנטי שנעים "מעלה מטה" באופן תנודתי. את המבנה של התנודות הכתיב מערך של ארבע משוואות הנקראות משוואות מקסוול, על שם המדען הסקוטי ג'יימס מקסוול, שגילה את הקשר שבין התכונות החשמליות של השדה והאלקטרומגנטיות שלו. משוואות אלו קובעות שקרינה הפוגעת במשטח מוליך לא תעבור לצד השני.

אם המשטח מחורר, אז עבור חורים שקטנים משמעותית מאורך הגל של הקרינה, עדיין לא תתרחש הקרנה לצד השני. באופן מדויק יותר, השדה האלקטרומגנטי דועך אקספוננציאלית עם המרחק מהחור. הבחירה בחורים עגולים היא פשוט כדי להכניס בשטח נתון כמה שיותר חורים עם שטח בינהם לחסימת הקרינה. בנוסף, לחור עגול אין העדפה מבחינת מעבר הקרינה (בגלל הסימטריות). צריך להזכיר שבשימוש במיקרוגל אסור להכניס מתכות, במיוחד מתכות מחודדות ומשוננות (בפינות נוצרים מצבורי מטען), או דיסקים של מחשב. כשגל נכנס לשיכבה דקה (כמו השכבות שמרכיבות את הציפוי של הדיסק), הוא מתאבך ויוצא "מחוזק". יתכנו תופעות מעניינות כגון ברקים בכל מיני צבעים, תודות לדיפרקציה שהגל עובר ביציאה (פיזור הגל). הדבר הפחות מעניין הוא שהמיקרוגל יישרף.

עובדה נוספת לגבי מיקרוגל היא שרק מים מתחממים בו. ניתן להגיד בהכללה שגלי מיקרו משפיעים רק על חלקיקים טעונים חשמלית.  מים יכולים לקבל את כמות הקרינה שגל מיקרו מספק והאחרים דוחים אותה. יש חומרים שגל מיקרו עובר דרכם, מתכת בכלל מחזירה את הגל, וחומרים אחרים סופגים את הקרינה במידה מועטה. מיקרוגל מודרני משתמש בגלים בתדירות של בערך 2.4 ג'יגה הרץ. כלומר חלקיק טעון חשמלית יתנוד 2.4 מיליארד פעמים בשניה (הקטנוניים יאמרו שעבור תדירות 2.4 ג'יגה הרץ הוא ישנה כיוון 4.8 מיליארד פעמים) . אמנם מולקולת המים לא טעונה חשמלית, אבל המולקולה מכיל דיפול – הקצה הראשון שלה טעון חיובית והשני שלילית. מול' המים רוקדת 2.4 מיליארד פעמים, במהלכם היא מתחככת עם מול' אחרות ויוצרת חיכוך שיוצר חום ומחמם את הגוף כולו.

מותר להכניס מתכת למיקרו. עובדה שהרשת שעליה שמים את האוכל מתכתית, אבל המתכת חייבת להיות מעוגלת בקצוות (שלא לצבור מטענים רבים בנקודות הקצה וליצור זרם עם המגנטרון שיוצר את השדה האלקטרומגנטי במיקרו). הרעיון הוא כזה: אם השדה שמושרה בתוך המכשיר יוכל להוביל את המטענים החשמליים בתוך המתכת ששמת באופן חופשי – אתה והמכשיר שלך תהיו בסדר. אם יצרת צווארי בקבוק עבור המטענים, תתכונן לאקשן. ברגע שהלוח שנועד לקלוט את עודפי הקרינה יתמלא – יתחילו להיות קטעים מצחיקים. קודם כל המתכת תלהט ותישרף, האש תתיך את החיבורים הדקים (הרשת) של המיקרו, ויווצרו זרמים כתוצאה מההשראה. סביר להניח שכל זה יקח זמן לא רב והמיקרו ישרף.

מה ההבדל בין מיקרוגל ותנור? מיקרוגל משפיע רק על מים, ולכן האפקט שלו דומה לקיטור על כביסה. הוא מחמם את המים שמתפשטים באוכל ולכן יוצרים אפקט (לא תמיד נעים) של דילדול. עבור בורקסים זה טוב, עבור עוף קצת פחות. בנוסף, מיקרו מחמם הרבה יותר הומוגנית מתנור. עובדה אחרונה לגביו נוגעת לסיבוב של המגש. למה צריך לסובב את המגש, הרי הוא עגול וסימטרי לכל הכיוונים? הסיבה היא שהקרינה מבצעת בתוך המיקרו התאבכות בונה והורסת, בהתאם למבנה האוכל שהכנסנו. באזורים הקרים יותר יש חימום חלש יותר.

לסיום נאמר שאין שום סכנה בלעמוד ליד המיקרוגל, גם אם הוא ישן. הילדים שלכם עומדים ליד מכשיר זהה לחלוטין למיקרו, וקוראים לו שפופרת קתודה CRT בטלוויזיה. ההבדל הוא שיובל המבולבל מתוכניות הילדים משודר אליהם לגולגולת בלי מיסוך, בלי הגנת הרשת של המיקרוגל. אמנם לטלוויזיה יש הגנת קרינה, אבל מביני דבר (לא אני) טוענים שזהו הרוצח השקט (עבור הטלוויזיות הישנות, לא LCD או פלזמה). ראו הוזהרתם.

16 תגובות

 1. נהרס לנו לוח ההגנה של המיקרוגל. זה שמוצמד לחור בדופן…האם ניתן להמשיך להשתמש במכשיר בלי הלוח הזה?

 2. האם רשת הגנה שהתקלפה מעט : נוצרה בועה באורך של 1 סמ בדפנותיה החצוניות אינה מסננת ונחשבת מסוכנת לשימוש?

 3. אם אתה מסתמך במידה רבה על מקורות אחרים באינטרנט, מן הראוי שתציין אותם במהלך המאמר, ולכל הפחות בסופו.

 4. צר לי לאכזב
  את המתקן או את כל יתר המשמיצים למינהם
  נקלעתי לאתר בטעות
  ומצאתי את עצמי קורא את כל המאמר בעניין רב.
  שפה גבוהה ומדעית מדי הייתה מבריחה אותי עוד בפסקאות הראשונות
  יונתן כתבת מאמר בגובה העיניים ישר ולעניין.
  יישר כוח

 5. ליונתן – קיצוניות כמעט תמיד אינה הפתרון שמתגלה כמעט תמיד איפהשהו באמצע, לפי שאתה מפרסם טור התייעץ במומחה/ית בתחום, שמור על שפה ברורה ונקיה וכולם יהיו מרוצים, לא כך ?

 6. אני הורדתי תגובות שלו מהאתר כי זה לא מכבד אותי, את האתר הזה,ובטח שלא מכבד אותו. גם אם אני לא חכם כמוהו זה לא סיבה להשוויץ.

 7. יונתן, יש לך כנראה מישהו ('המתקן') שקצת אובססיבי לגביך. הוא טורח להשמיץ אותך בכל כתבה שאתה מפרסם.
  יעשה לנו אבי הנכבד טובה גדולה ויפטור אותנו מעונשו של זה.
  חג שמח לכולם.

 8. כתבה טובה!
  אני מסכים עם הרעיון, לפחות במקרה זה, תגובה שלילית כמו שהייתה עונה על צרכיו הנפשיים של המגיב, ואין לה קשר לאיכות הכתבה.

 9. ליונתן
  לדעתי אתה כותב מצויין. אמנם פה ושם ישנן שגיאות אבל בסך הכל התוצאה חיובית.
  בעידן הטוקבקים , זה רק טבעי שיהיו תגובות שליליות ולפעמים אפילו מבזות אבל לא צריך לקחת ללב. אם קיבלת תגובה שלילית אחת על כל חמישים קוראים (ואני מאמין שהרבה יותר קראו את המאמר הזה) אז זהו ציון לשבח.

  לאבי – היה מעניין, באם אפשר, לשים מונה של כניסות בכל מאמר.

 10. מאד נהנתי מהכתבה.ההעלבות מ"מתקן"המקולקל אינה במקום. ה"מתקן" טורח לקרוא את הכתבות שלך וככל הנראה הירידה שלו עונה על צורך נפשי. כניעה למתקן תהיה כניעה לכל הנמוכים והמקולקלים שבקוראים.

 11. אל תלך! אם תיתרגש מכל מי שכותב נגדך, לא תגיע רחוק בשום תחום. הטענה היחידה הראויה ליחס היא על השפה והניסוח. לענין זה חשוב שכן תמשיך ותכתוב, רק כך תוכל להשתפר. ולכל השאר, כל זמן שאתה בודק את מקורותיך ודואג לנכונות המידע ככל שביכולתך, הרי אינך צריך להתרגש מכמה משמיצים שאינם מסוגלים להביא הסבר אחד לטענותיהם. להגיב בסיגנון: שטויות!!!1! או: פחחחח… זו לא חכמה. אז בבקשה, תמשיך. אני אישית נהנה.

 12. תגובה למתקן:
  אולי תתקן אותי ברמה המדעית ולא סתם תשמיץ? אני יודע, אני בור ועם הארץ ולא יודע שום דבר, אבל זו לא אשמתי. אני מנסה ללמוד ממכם, יודעי הכל, אבל לא מצליח.
  אני אספר לך סוד קטן לפני הפאנץ' ליין: לא כתבתי שום דבר בעצמי. אני אמנם מבין מספיק בפיזיקה כדי לענות למגיבים, אבל את כל הכתבות תירגמתי (קפד את הרקע המשעמם לדעתי) מתוך אתרים באינטרנט. לאורך החיים שלי הסתקרנתי מהרבה שאלות יומיומיות וחיפשתי תשובות. מוזר הא? הרעיון שיש למישהו אחר תשובות. אולי תנסה את זה בעצמך. בכל מקרה התשובות נכתבו באנגלית משובחת ע"י מיטב המומחים, שאחרת אני בעצמי לא הייתי משתכנע מהן. בניגוד אליך, סביר להניח אולם לא בטוח, לי יש רקע אקדמי בפיזיקה. ולמרות זאת את כל השאלות העתקתי בדיוק רב מאתרים באינטרנט, והקוראים מוזמנים לקבל ממני את האתרים הללו.
  לסיום: חשבתי שאצליח לפתוח למישהו את הסקרנות, מסתבר שרק הצלחתי לעצבן אנשים עם העברית שלי (הקלוקלת אני מודה). לא הצלחתי כי נתקלתי בעקשנותם של יודעי כל. אז הנה ניצחתם: משבוע הבא לא תראו עוד כתבות מעצבנות שלי. ואני יכול לנחש מה יהיה הקורבן הבא שלכם, שהרי אתם, אדומי הצוואר, לא יכולים ללא ליטרת הבשר. אתם תעברו להגיב ב ynet שם כל מגדלי הפנינים הלשוניות משתלחים חופשי באנשים שכל רצונם היה שיהיה קצת יותר מעניין בעולם הזה.
  תודה לאנשים שחיזקו אותי באתר וששלחו לי מיילים מסקרנים ומחזקים. הבורות היום זה אין (בחיריק), ואני שמח להיות אאוט. שלום.

 13. ראוי ונכון כי מי שכותב באתר מדעי יעשה זאת בשפה ברורה
  ויסתמך על עובדות , עובדות נכונות ידועות ומקובלות ולא הצעות מצוצות משרוול ווירטואלי ,
  בכל הכתבות של יונתן בשבועות האחרונים בולטים שני נושאים
  האחד הוא התעלמות סוחפת של הכותב ממוסכמות מדעיות בכל
  נושא עליו הוא ניסמך ובכל הדוגמאות בהן הוא ניתלה,
  השני הוא השפה העילגת והבלתי בהירה,
  כל מי שיטרח ויקרא ימצא דוגמאות רבות.
  אז במחילה מכבודך יונתן הואל נא להימנע מלהסתמך על
  נושאים בהם אינך מבין שכן בורות אינה דגל שכדאי לנפנף בו
  ונסה לכתוב בשפה שאינה עילגת , נסה להמנע משפת רחוב
  או לסרוגין פרסם את מילון יונתן ,
  אחרת כתבותיך רוויות בשטויות כתובות בעילגות

 14. "ההבדל הוא שיובל המבולבל מתוכניות הילדים משודר אליהם לגולגולת בלי מיסוך, בלי הגנת הרשת של המיקרוגל. אמנם לטלוויזיה יש הגנת קרינה, אבל מביני דבר (לא אני) טוענים שזהו הרוצח השקט"

  או! זו מחאה פוליטית אמיתית.
  יש להחליף במהרה את יורם המזרחי במר יונתן שנהב היקר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן