סיקור מקיף

‫הגנה מן השמים / מריסה פסנדן‬

מעקב לווייני עשוי להגן על אתרי מורשת עולמית

מצודת העיר חאלב מתנשאת מעל העיר העתיקה בצפון סוריה, ובה שרידים של ארמונות, מסגדים ומרחצאות מן המאה העשירית לפני הספירה. צילום: shutterstock
מצודת העיר חאלב מתנשאת מעל העיר העתיקה בצפון סוריה, ובה שרידים של ארמונות, מסגדים מתקופות שונות ומרחצאות מן המאה העשירית לפני הספירה. צילום: shutterstock

מצודת העיר חאלב (בתצלום) מתנשאת מעל העיר העתיקה בצפון סוריה, ובה שרידים של ארמונות, מסגדים ומרחצאות מן המאה העשירית לפני הספירה. ואולם, אתר מורשת עולמית זה מצוי כעת בסכנה בשל מלחמת האזרחים במדינה, בין המורדים לבין הצבא הסורי שסר למרותו של הנשיא בשאר אל-אסד.

 

קרבות ואסונות טבע מאיימים על חיי אדם ועל אתרי תרבות, אך לעתים בלתי אפשרי להגיע למקום כדי לאמוד את הנזק. במקום זאת, מומחים נעזרים בטכנולוגיית לוויינים כדי לנטר ולהגן על מוזיאונים, על אתרים בולטים ועל מקומות אחרים בעלי חשיבות היסטורית המצויים בסכנה. את המבצע הראשון מסוג זה ערכה המועצה הבין-לאומית למוזיאונים (ICOM) בשיתוף עם תכנית יישומי הלוויין המבצעיים של המכון לאימון ולמחקר של האו"ם (UNOSAT), במטרה לדווח על הנעשה באזור דרום אוסטיה, במהלך המלחמה בין גאורגיה לרוסיה ב-2008. תכנית UNOSAT נעזרת ברשת של לוויינים ציבוריים ופרטיים כדי לצלם את המצב מלמעלה. בעזרת צילומים אלה, וקואורדינטות של אתרי התרבות באזור, ביצעה ICOM הערכה ברמת הבית היחיד בתוך 24 שעות בלבד. מאז השתמשה ICOM בלוויינים כדי לסקור נזקים למאוזוליאומים עתיקים בטימבוקטו שנגרמו במהלך מלחמת האזרחים במאלי ב-2012 ומתכננת להשתמש בהם כדי להעריך את ההרס שנגרם בשל רעידת האדמה בהאיטי ב-2010.

במקומות שבהם הסכסוכים בעיצומם, לעתים אי אפשר להתערב בנעשה, אך טכנולוגיות הלוויינים וניתוח התמונה יכולות להעניק למועצה די מידע כדי לעורר מודעות בין-לאומית, לפנות ללוחמים בשטח ולהכין תכניות לשיקום בשוך הקרבות.

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן