סיקור מקיף

מכשיר ראשון מסוגו לשיפור יציבות ומניעת נפילות של קשישים פותח באוניברסיטת בן-גוריון

מכשיר זה הוא אחד מבין למעלה מ-500 פיתוחים חדשים בכנס פרויקטים הנדסיים באוניברסיטת בן-גוריון שיתקיים מחר (1 ביולי) * מכשירים נוספים שיוצג בכנס: מערכת ניטור למניעת דום לב/ דום נשימה לתינוקות וחיישן במימד גבוה לאיתור ניצולים לאחר רעידת אדמה

המכשיר המתקיל קשיש במעידה או פציעה מדומה. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון.
המכשיר המתקיל קשיש במעידה או פציעה מדומה. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון.

מחר, 1 ביולי יתקיים באוניברסיטת בן גוריון כנס המציג פרויקטים שעשויים להפוך לפיתוחים תעשייתיים. בכנס יוצגו למעלה מ-500 פרויקטים. בפתיחת כנס הפרויקטים, שיתקיים בהשתתפות הנהלת האוניברסיטה ויזם ההיטק, ד”ר יוסי ורדי, המלווה את הפרויקט מזה שנים.

לדברי דיקן הפקולטה למדעי ההנדסה, פרופ' גבי בן דור, כנס הפרויקטים של אוניברסיטת בן-גוריון שיתקיים מחר (ד' 1 ביולי) מהווה הזדמנות חשובה לתעשייה לבחון מקרוב את הנעשה באקדמיה והוא פועל יוצא של התפישה הרב-תחומית של האוניברסיטה, שחברה ליצירתיות, לגמישות ולחדשנות.

“גישתה הפתוחה והיישומית של הפקולטה למדעי ההנדסה והאוניברסיטה למחקר, מאפשרת בסיס נרחב לשיתוף פעולה בין האקדמיה לתעשייה. “באמצעות הקרבה לליבת המחקר, החשיפה הייחודית לפיתוח, הנגישות להון האנושי המעולה והסמיכות להתרחשותה של הקדמה, יכולה התעשייה לנצל הזדמנויות וליצור לעצמה יתרון יחסי בשוק המחר בכוח אדם, בפיתוחים טכנולוגיים ובמחקר מתקדם”, אומר פרופ' גבי בן-דור.

הדמית נפילות אצל קשישים

שיתוף פעולה בין המחלקה לפיזיותרפיה והנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון הולידה את הדור הבא בטיפול בבעיות יציבות אצל קשישים.

אחד מכל שלושה קשישים נופלים לפחות אחת לשנה ובכך הופכים את הפציעה כתוצאה מנפילות לאחת הבעיות הנפוצות ביותר אצל אוכלוסיית הקשישים בעולם. מרבית מקרי הנפילות מסתיימים בפציעות קשות, ולעיתים קרובות אף מדרדרות למוות. ההוצאות הכספיות על טיפולים אלו מסתכמים במיליארדי דולרים. על אף הצורך ההולך וגדל למציאת פתרון רפואי הולם, כיום כמעט ואין פתרון שמסוגל לתת מענה ראוי ולהקטין את אחוז הנופלים.

דר' יצחק מלצר, ראש מחלקת פיזיותרפיה באוניברסיטת בן-גוריון זיהה את הצורך הזה, ובשיתוף עם דר' אמיר שפירא – חוקר ממחלקת הנדסת מכונות באוניברסיטה, פיתחו מכשיר ראשון מסוגו לשיפור יציבות ומניעת נפילות. המכשיר תוכנן ונבנה על ידי ארבעה סטודנטים להנדסת מכונות: איילת אסא-אשכנזי, אלעד אלפו, אופיר גל-אור, ואורן סגל, והוא ייחשף לראשונה ביום רביעי הקרוב (1 ביולי) בכנס פרויקטים, בו יוצגו למעלה מ-500 פרויקטים, פרי עבודתם של הסטודנטים העומדים לפני סיום לימודיהם בפקולטה למדעי ההנדסה באוניברסיטת בן-גוריון.

המכשיר, שיועד בתחילה לצרכי מחקר, מופנה כעת גם למכוני פיזיותרפיה המטפלים בבעיות יציבות. הטיפול מבוסס על דימוי המציאות היומיומית של המטופלים על ידי שילוב של הליכה ותזוזות פתאומיות של פלטפורמת ההליכה.

צוות המפתחים, בשילוב שלושה סטודנטים מתכנית ה-MBA למצטיינים של האוניברסיטה, שוקדים כיום על ניסוח התכנית העסקית והמשך דרכו של המוצר שאמור להימכר לשוק האמריקאי, בשלב הראשון במסגרת חברת NextStep (בהקמה). תהליך גיוס המשקיעים מתבצע בימים אלו בארץ ובחו”ל.

מערכת לניטור דום נשימה אצל תינוקות
פרויקט נוסף שיוצג בכנס הפרויקטים של הפקולטה למדעי ההנדסה באוניברסיטת בן-גוריון: באוניברסיטת בן-גוריון פותחה מערכת ניטור למניעת דום לב/ דום נשימה לתינוקות. הפרויקט מתמודד עם בעיה קשה שעד היום קשה למדע לאבחן במדויק, מוות בעריסה. המוצר המתוכנן יבדוק בזמן אמת את קצב הלב והנשימה של הפעוט, תוך בניית בסיס נתונים רפואי. המוצר החדש ישדר את כלל הנתונים בתקשורת אלחוטית למחשב הביתי. המוצר עשוי לתת מענה ראשוני וחשוב בעת הפסקת נשימה אצל הפעוט, תוך השמעת צפירת אזעקה ואף להציל את חייו. המוצר מותאם במיוחד לפגים, ועושה שימוש בטכנולוגיה חדישה למעקב והשגחה על חיי התינוק. נגזרת של המוצר עשויה לעזור גם לחולים לאחר אירוע לבבי ולהציל חיים.
המערכת מפותחת על ידי הסטודנטים דודי טדגי ואלינור כנעני בהנחיית פרופסור שלומי ארנון.

חיישן במימד גבוה לאיתור ניצולים לאחר רעידת אדמה
במקרה של אסון רחב היקף (רעידת אדמה, שיטפון), יש צורך באיתור מהיר של ניצולים הפזורים על פני שטח נרחב . במקרים אלו, נשאף לחסוך בכוח אדם ולבצע את מלאכת האיתור באמצעות טכנולוגיה הפועלת בזמן אמת, דבר העשוי להציל חיי אדם ולאפשר איתור באירועים בהם נוכחות אדם אינה אפשרית כמו באסון כימי, גרעיני וכד'. הפרויקט פותר בעיה זו ע”י פריסת רשת של גלאים באזור האסון אשר תספק תמונת מצב מדויקת. כל רכיב ברשת מכיל מעבד אשר מחובר לחיישנים שתפקידם לאסוף ולהעביר נתונים מסביבתם הקרובה למעבד הרכיב. אחד הרכיבים יתפקד כתחנת בסיס ויקבל מידע משאר הרכיבים הפזורים בשטח וכך ניתן לרכז מידע בזמן אמת מכל רכיבי המערכת בנוגע למיקום הניצולים. מטרת הפרויקט היא שכל רכיב במערכת יהיה מסוגל לקלוט תנועה, לזהות קול אדם, לצלם תמונה חיה מהשטח ולתקשר עם יחידת הבסיס בעזרת תקשורת רדיו ותקשורת אופטית אלחוטית. המערכת מפותחת על ידי הסטודנטים עמית אדוני ואידו גרינברג.

התכנית המלאה של כנס הפרויקטים

5 תגובות

 1. לפי מה שאני מבין מהטקסט (ומהתמונה) לא מדובר כאן במכשיר המונע נפילות אלא בסביבת אימון מוגנת לזקנים עצמם.
  אבי:
  האם בזה מדובר או שבאמת יש כאן גם משהו שמגן עליהם בשוטף?

 2. כפי שאתה יכול לראות בכיתוב, זו הודעה של האוניברסיטה, אילו אני הייתי כותב אותה, הייתי עושה זאת אחרת. הלוואי שהיו לי מספיק משאבים לעשות פולוו אפ לכל הודעה.
  בכל אופן חשוב לתת קרדיט למה שקורה באוניברסיטאות בארץ. העדר ההתעניינות הציבורית בכך, גרמה לקיצוצי עתק שעברו בלי שום ביקורת בעיתונות או בציבור, ושעלולים לגרום כעת לקריסה של כל מערכת ההשכלה הגבוהה.

 3. הי אבי,
  אני דווקא אוהב פיתוחים הנדסיים, זאת לא הייתה הכוונה שלי.
  אחוז גבוה מדי מהמלל הוא קרדיטים לסטודנטים, תוכניות לימוד, אוניברסיטאות וכו’.
  מספר המילים המסבירות על פעולת המכשיר לשיפור היציבות קטן ממספר המילים בכותרת המאמר.

  אדם.

 4. אדם, לא כל המאמרים נולדו שווים, אבל לפעמים גם צריך לדווח על מה שקורה לא רק במחלקות המדויקות אלא גם במחלקות ההנדסיות. כמגיב ותיק אתה בטח יודע שיש באתר תמהיל שמנסה לאזן בין הדיווחים המקומיים לעולמיים ובין המדע הנוקשה לטכנולוגיה ועוד כמה איזונים.
  בכל אופן, נכון לרגע זה, זו הידיעה הנקראת ביותר באתר היום. כמובן אשמח שהגולשים המגיעים אליה יקראו גם מאמרים אחרים, יותר מדעיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן