נפטר פרופ' אשל בן יעקב, חוקר מושבות חיידקים מאוניברסיטת תל אביב

פרופסור אשל בן יעקב, בן 63 במותו היא גם חבר הוועד המנהל של חמד"ע וידיד המוסד. הוא נפטר ביום שישי, 5 ביוני 2015 בביתו בתל אביב. אשל בן יעקב שימש בחמש השנים האחרונות כיו"ר ועדת הפיקוח על הוראת הפיזיקה 

פרופסור אשל בן יעקב צילום באדיבותו
פרופסור אשל בן יעקב צילום באדיבותו

נפטר פרופ' אשל בן יעקב, מומחה בעל שם עולמי לחקר מושבות חיידקים מאוניברסיטת תל אביב. פרופסור בן יעקב נולד בחיפה ב-1952. אתשלושת התארים, עד דוקטורט בפיזיקה רכש באוניברסיטת תל אביב בין השנים 1970-1982 אותם סיים בהצטיינות יתרה. את מחקר הפוסט-דוקטורט ערך במכון קוולי לפיזיקה תיאורטית בסנטה ברברה ואחר כך כחבר המחלקה לפיזיקה באוניברסיטת מישיגן. ב-1986 הצטרף לבית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב. בראשית שנות ה-2000 כיהן כנשיא החברה הישראלית לפיזיקה. ב-2014 התמנה כחבר בחברה האמריקנית לפילוסופיה.

פרופסור בן יעקב כיהן כפרופסור לפיזיקה באוניברסיטת תל אביב ועסק במחקריו בשילוב בין פיזיקה ובין מדעי החיים. הוא עסק רבות ביצירת תבניות בעולם החי, ובשנים האחרונות התעניין במיוחד בהתארגנות עצמית של חיידקים ובתקשורת ביניהם ונעשה למוביל התחום החדשני של פיזיקה ביולוגית. מחקריו משמשים בסיס לחיפוש אחר טיפולים תרופתיים שיפעלו באמצעות ציטוט ושיבוש התקשורת הבין-חיידקית, או כפי שהוא נהג לכנות זאת: לוחמת סייבר ביולוגית.

בשנה האחרונה החל בן יעקב לנצל את התובנות שרכש גם במלחמה בסרטן, ובשימוש בחמצן לטיפול בפיברומיאלגיה (דאבת).

כחבר הוועד המנהל של חמד"ע קידם פרופסור בן יעקב את לימודי הפיזיקה, השתתף בפיתוח תכנית הלימודים במדע-חישובי (מ"ח) ותרם רבות להפיכת התכנית למקצוע מוכר של 5 יחידות, קידם שילוב בנות בלימודי פיזיקה, ונתן הרצאות לתלמידים ולקהל הרחב. קירות חמד"ע מעוטרים בתמונות של מושבות חיידקים שיצר בן יעקב במעבדות ועיבד במחשב ליצירות אמנות.

יהא זכרו ברוך

אשל בן יעקב שימש בחמש השנים האחרונות כיו"ר ועדת הפיקוח על הוראת הפיזיקה

ד"ר צביקה אריכא, מפמ"ר פיזיקה מוסיף: "בחמש השנים האחרונות כיהן פרופ' בן יעקב כיו"ר ועדת המקצוע של הפיקוח על הוראת הפיזיקה במשרד החינוך. גם בתפקידו כיו"ר ועדת המקצוע תרם משמעותית כדי שתלמידי מדינת ישראל יוכלו למצות את מלוא יכולתם המדעית."

"בין פועלו בוועדה היה ביטול ה"מיקוד" במקצוע הפיזיקה, עמידה בפרץ כנגד יוזמת משרד החינוך לבטל את בחינת המעבדה בפיזיקה, תמיכה בהוראת המקצוע בהיקף תכנים הראוי למדינה מפותחת ועידוד הרחבת הוראת הפיזיקה מעבר לרמת 5 יח"ל."

הפיקוח על הוראת הפיזיקה וכלל מורי הפיזיקה בישראל חשים שאיבדו שותף אמתי לדרך. שותף שסייע להם רבות בשנים האחרונות."

 

על פרופ' אשל בן יעקב באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. אשל ז"ל למד אתי בכיתה הריאלית בתיכון כצנלסון בכפר סבא בין השנים 1967-1968.
  כשנודע לי על הצלחתו בכל נושא מדעי בו עסק הייתי גאה בו מאד.
  ביום שני, כשראיתי את מודעת האבל על מותו בעיתון "הארץ" הייתי המומה ומיד התקשרתי לבעלי אבנר, להתחלק אתו בידיעה המטלטלת הזו, כיוון שגם בעלי הכיר אותו מהאוניברסיטה.
  אמנם ידעתי שהיה חולה אך לא שיערתי שמחלתו מאיימת על חיו ושמותו כה קרוב. לא תארתי לעצמי שימות בגיל כה צעיר, יחסית, כשהוא עדיין בשיא כשרו המקצועי.
  משתתפת בצערם ובכאבם של כל בני המשפחה ובעיקר שולחת תנחומים לרעיתו, מיכל, שגם אותה יצא לי להכיר לפני שנים ובנסיבות שונות לגמרי.
  שלא תדעו יותר צער.
  ליבי אתכם.
  נילי

 2. עצוב מאוד לקרוא שאשל נפטר , אדם מיוחד ומדהים תמיד חשב מחוץ לקופסא , יהיה זכרו ברוך !!!1

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן