סיקור מקיף

‫מזיקים חובבי פרי / אנה קוצ'מנט‬

חוקר חרקים, מומחה למינים פולשניים ממלא את המקפיא שלו בחרקים

מקרר מלא חרקים. קרדיט: ספנסר לואל
מקרר מלא חרקים. קרדיט: ספנסר לואל

חרקים הם אולי בעלי חיים קטנים, אבל הם יכולים לחולל שמות בסביבתם ובכלכלתן של מדינות. מארק הוֹדְל, מנהל המרכז לחקר מינים פולשניים באוניברסיטת קליפורניה בריוורסייד, משוטט בעולם, נלחם בחרקים שמחסלים מוצרי ייצוא חשובים או צמחים בעלי חשיבות אקולוגית, וחוקר אותם.
הודל שומר במעבדה שלו דוגמאות כדי שיוכל לבדוק את הדנ"א של החרקים ולתרום אותם לאוספי מחקר. לפעמים הוא גם לוכד חרקים מבעוד מועד, בטרם יעשו נזקים בארצות הברית, ושומר אותם לעיון עתידי. "קשה לחזות מה יהיה המזיק הפולש הבא," הוא אומר. "באופן הזה, כשהוא מופיע, כבר יש לי מטרה מסומנת."

חיפושית הקוקוס הקרנפית (Orycte rhinoceros)

מארק הודל ליקט את החיפושית הזאת כשתקפה שתיל דקל בסומטרה שבאינדונזיה. החרק הזה, מזיק חמור לעצי קוקוס, עדיין לא הגיע לארה"ב, אבל הודל כבר מוכן: יש לו דנ"א של החיפושית לזיהוי מהיר.

,

,

עש גלעיני האבוקדו (stenoma catenifer)

הזחלים של העש הזה קודחים חורים בפרי האבוקדו והופכים את תוכו לעיסה. הודל ועמיתיו עבדו בגואטמלה, בפרו ובמקסיקו, אזור מחייתו הטבעי של העש, וליקטו פרומונֵי-מין של החרק. החומרים האלה יוכלו לשמש כמערכת התרעה שתתריע לפני פלישתו לארה"ב. הוא ליקט גם דוגמאות של אויביו הטבעיים של העש, שיהיה אפשר לשחררם לחופשי כדי לבלום את התפשטות המזיק אם יכה שורש בקליפורניה.

,

חדקונית הקוקוס (Rhynchophorus vulneratus)

נראה שקוטלת הדקלים הזאת הגיעה ללגונה ביץ' שבקליפורניה מבאלי שבאינדונזיה, אומר הודל, שחקר את הדנ"א של החיפושית. הוא משער שנוסע כלשהו הביא כמה חיפושיות לארה"ב כצידה לדרך (אינדונזים אוכלים אותן), ניסה לגדלן בביתו, ואז שיחרר אותן.

,

,

ברקנית האלון (Argilus auroguttatus)

החיפושית קודחת האלונים הזאת, שמוצאה מדרום אריזונה, פלשה לקליפורניה והמיטה עליה אסון: היא חיסלה כ-80,000 אלונים בשמורה הלאומית קליבלנד שבמחוז סן-דייגו. הודל סבור שמטיילים שקוששו עצים למדורה באריזונה והביאו אותם לקליפורניה הפיצו בדרך זו את החרק בלי כוונה.

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן