האם המספרים הראשוניים הם באמת אקראיים?

פיזיקאים מאוניברסיטת בוסטון פיתחו כלי סטטיסטי לבדיקת קצב פעימות הלב. בעזרת אותו הכלי גילו הפיזיקאים, כי המרווחים בין המספרים הראשוניים אינם אקראיים לגמרי, ויש למופעים חוקיות מסויימת.

ייתכן שקבוצת פיזיקאים מבוסטון מצאה קצה-חוט לשאלה שמטרידה מתמטיקאים שנים רבות: האם מספרים ראשוניים מופיעים בתוך סדרת המספרים השלמים באופן אקראי או לא? כידוע, מספרים ראשוניים מתחלקים רק בעצמם ובאחד, כמו למשל 7, 13 או 67. הם מופיעים במרווחים משתנים בתוך קבוצת המספרים השלמים, ועד כה לא נמצאה שום נוסחה שתסביר את הרווחים האלה. זאת, למרות שיודעים מה הם כל המספרים הראשוניים עד מספר בן ארבעה מיליון ספרות! הגילוי הנוכחי קרה בעצמו באקראי:

פיזיקאים מאוניברסיטת בוסטון פיתחו כלי סטטיסטי לבדיקת קצב פעימות הלב. בעזרת אותו הכלי גילו הפיזיקאים, כי המרווחים בין המספרים הראשוניים אינם אקראיים לגמרי, ויש למופעים חוקיות מסויימת. עם זאת, למרות שהתוצאות מרשימות, הן עדיין רחוקות מלהיות הוכחה מתמטית אמיתית להתנהגות המספרים הראשוניים.

לידיעה בנייצ'ר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אם נדע את החוקיות יהיה הרבה יותר קל לזהות מספרים ראשוניים.
    זה דבר מעניין בפני עצמו אבל אחת התוצאות מרחיקות הלכת תהייה שהרבה משיטות ההצפנה הנהוגות כיום תלכנה פארש בגלל שהן מבוססות על הקושי שבגילוי מספרים ראשוניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן