‫משכך כאבים קוצני / ארלן ויינראוב‬

תמצית צמחית ניסיונית עשויה לחסל כאבים עקשניים בזריקה יחידה אחת

גן קקטוסים ליד מרקש שבמרוקו. צילום: shutterstock
גן קקטוסים ליד מרקש שבמרוקו. צילום: shutterstock

אף על פי שהרפואה התקדמה דיה כדי לטפל בכאבי ראש פשוטים, בשרירים תפוסים ובסבל הנגרם בטיפול שיניים, היא מתקשה להתמודד עם טיפול בכאב דלקתי, כזה הנגרם משיגרון, מסרטן העצמות או מפגיעות בגב.

כיום משתמשים בתרופות כמו מוֹרפין ואוֹפִּיַאטים אחרים, המציפות את כל תאי העצב בגוף וגורמות לתופעות לוואי מסוכנות. טיפולים מקומיים יותר, כמו הזרקת סטרואידים, מאבדים את יעילותם במשך הזמן. לאחרונה החלו חוקרים בבחינת רעלן המצוי בצמח דמוי-קקטוס ממרוקו שעשוי להעניק למטופלים הקלה תמידית מכאב מקומי לאחר הזרקה אחת.

 

החומר, הקרוי רֶסיניפֶרַטוֹקְסין (RTX), משכך כאבים באמצעות הרס תאי העצב הייחודיים האחראים לכאב הדלקתי. תאי העצב האלה פרוסים ברחבי הגוף (בין השאר בעור ובאיברים הפנימיים), משתרעים עד חוט השדרה ומעבירים את אותות הכאב לאורך האקסונים שלהם. בסופו של דבר מגיעים אותות הכאב האלה אל המוח. כשמזריקים RTX בהזרקה ישירה לנוזל השדרתי הוא מתביית אך ורק על תאי עצב מסוימים, המייצרים את החלבון TRPV1 שמעביר את התחושה המציקה של חום ודלקת, וקוטל אותם. הרעלן אינו פוגע ברקמה בריאה ובתאי עצב אחרים הקשורים בחישת כאב, כמו אלה המייצרים תחושות נימול או צביטה.

החומר RTX נוסה במחקרים על כלבי מחמד הסובלים מכאב משתק, והתוצאות מבטיחות. בניגוד למכרסמים, כלבים חשים כאב באופן דומה למדי לבני אדם. "ויש להם אישיות," אומר אנדרו מַנֶס, ראש המחלקה לרפואת חדר ניתוח במכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH). "אנחנו יכולים להבין כיצד הם מרגישים באופן שאינו אפשרי בעבודה עם חולדות."

ה-NIH עורך כעת ניסוי ב-RTX על חולים בסרטן מתקדם. אף על פי שמנס ועמיתיו אינם יכולים לחזות מתי יהיו בידיהם נתונים, מומחי כאב עוקבים אחר הניסוי בעניין. דייוויד מיין, מנהל המרכז לרפואת כאב מתערבת במרכז הרפואי מרסי בבולטימור, אומר שיש שיטות אחרות להמית סיבי עצב המעבירים כאב, כמו למשל הרס תאי עצב באמצעות אלכוהול. אבל השיטות האלה גורמות לעתים לכך שהכאב חוזר בעוצמה מוגברת ואז הוא הרבה יותר גרוע מבתחילה. "כשיש בידנו דרך לכוון תרופה באופן מדויק ולהימנע מהשפעות אחרות, יש לנו כנראה חומר מנצח," אומר מיין.

 

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. לצור.
  בעיקרון אתה צודק ואדם בריא או שיש
  מרפא למחלתו לא ישתמש בזריקה הזאת.
  הזריקה נועדה לטיפול בכאבים כרוניים,
  כאשר הבעייה כבר זוהתה, מרפא מלא
  עדיין לא נמצא והכאב גורם סבל מיותר.

 2. צור
  אתה מבלבל בין חרטוט למדע. ומה שאתה עושה זה מחרטט.
  יש אינספור מיקרים של כאב בלתי נסבל ללא כל מחלה או פציעה.

  תלמד קצת על החיים, בסדר?

 3. אתה באמת נשמע מאד הגיוני, מה אתה מציע לתת לחולים המסכנים להמשיך לסבול מכאבי תופת רק משום שעדיין לא נמצאה תרופה למחלתם ? מי אמר שהטיפול בכאב בא על חשבון מציאת תרופה למחלה ? מי אמר שהמדענים לא מנסים למצוא את המקור למחלות ? מה הקשר ?

 4. לעיתים אני נדהם מהבורות וחוסר בהגיון בריא השורר בקרב הקהילה המדעית.
  גוף בריא אינו כואב. גוף חולה כואב על מנת לאותת לנו שמשהו לו בסדר.
  במקום להקשיב לכאב, ולהחזיר את הגוף לאיזון כדי שהכאב יפסיק,
  מחפשים להשתיק את הכאב.
  ואחר כך בכתבה אומרים שיודעים לטפל בכאבי ראש פשוטים ושרירים תפוסים!?!

  כאשר מאלחשים אינם מספיק חזקים, (כי כשמשתיקים את הכאב אנחנו יכולים להמשיך לא להתייחס למסר שהוא רוצה להעביר ולכן הכאב רק מתחזק), מחפשים להרוס את תאי העצב. מה הצעד הבא? זריקה לגזע המוח שהורסת את החלק שאחראי על תחושה? זה בטוח יעבוד.

  מתי הרפואה תתחיל לחפש את המקור למחלות במקום לנסות לטפל בסימפטומים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן