סיקור מקיף

מחקר חדש מוכיח: הריון משפר את מצבן של נשים החולות בקרוהן ומחלות מעי אחרות

המחקר על מיקרוביום של נשים בהריון יוצג בכנס בבר אילן שירכז את ההתפתחות המדעית בנושא

ד"ר עמרי קורן. צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן
ד"ר עמרי קורן. צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן

ביום חמישי הקרוב יערך בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת, כנס מיקרוביום ישראל 2019 ע"ש אלי הורביץ ז"ל. ד"ר עמרי קורן, מומחה בינלאומי למיקרוביום יציג בכנס מחקר חדש המוכיח כי הריון בטוח לנשים עם מחלת מעי דלקתית. מחלת מעי דלקתית (IBD) הוא מונח-על הכולל מצבים כגון דלקת מעי גס מכייבת (UC) ומחלת קרוהן (CD), המאופיינים בדלקת כרונית של מערכת העיכול. IBD היא מחלה שסובלים ממנה מיליוני אנשים ברחבי העולם.

הדאגה הנפוצה בקרב נשים עם IBD היא איך ישפיע הריון על מהלך המחלה, ולהפך, כיצד תשפיע המחלה על ההריון ועל בריאות העובר. יש לנו חדשות טובות לנשים הללו. מחקר בינלאומי חדש הראה, כי ההריון בטוח ואף יכול להשפיע לטובה על המחלה הדלקתית של המעי.

המחקר נוהל על ידי חוקרים של הפקולטה לרפואה על שם עזריאלי באוניברסיטת בר-אילן בישראל המתמחים בחקר המיקרוביום במהלך ההריון, בשיתוף המומחים להיבטים האימונולוגיים של IBD בהריון מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי ברוטרדם שבהולנד. התוצאות פורסמו באחרונה בכתב העת המדעי GUT (המעי).

מכיוון שידוע, כי רמות הציטוקינים (מדדי תבניות של דלקת) מתנהגות באופן שונה באנשים עם IBD בהשוואה לאנשים בריאים, החוקרים השוו את תבניות הציטוקינים ואת המיקרוביום בצואה של נשים בהריון עם IBD לעומת נשים בריאות בהריון. דגימות הצואה נאספו מעוקבה של 46 נשים עם IBD (31 עם מחלת קרוהן ו-15 עם דלקת מעי מכייבת) ומ-170 נשים בריאות ששימשו מקרי ביקורת בנקודות זמן שונות לפני, במהלך ואחרי ההריון.

הנשים הבריאות הדגימו שינויים הקשורים בהריון ברמות הציטוקינים בנסיוב בכל אחד משלישי ההריון, ואלה לא נצפו בנשים הרות שהיה להן IBD. בנשים הרות עם IBD, רמות אלה פחתו באופן משמעותי אחרי ההפריה. דבר זה מרמז על כך, כי הריון מפחית את הפרמטרים האימונולוגיים של דלקת במטופלות IBD. במהלך ההריון עצמו, רמות הציטוקינים בנסיוב של חולות IBD נותרו יציבות למדי, לפעמים אף מעט נמוכות מאלה של מקרי הביקורת, במשך כל שלושת שלישי ההריון. באופן כללי, נראה אפוא כי המצב החיסוני של חולות IBD משתפר בזמן ההריון. בנוסף, למרות שהשונות של המיקרוביום הייתה פחותה בחולות IBD בהשוואה לנשים בריאות לפני ההריון ובשלביו המוקדמים, היא הפכה רגילה באמצע ההריון ובשלביו המאוחרים.

אחד המאפיינים העיקריים של המיקרוביום במחלה זו ובזמן הריון היא המגוון של מיני החיידקים. ההשוואה של המיקרוביום בין הנשים הבריאות לבין חולות IBD הראתה פחות שונות ויותר דמיון בקרב החולות לעומת הנשים הבריאות ששימשו כביקורת. נטייה פחותה לעושר חיידקי בקרב חולות IBD דווחה כבר בעבר, וממצא זה היה צפוי. "ואולם, מצאנו להפתעתנו, כי המיקרוביום בחולות IBD היה דומה ביניהן, מה שמצביע על כך, שמינים מסוימים נעלמים במשך המחלה אצל רוב החולות" – אומר ד"ר עמרי קורן, מנהל מעבדת מחקר המיקרוביום של הפקולטה לרפואה על שם עזריאלי באוניברסיטת בר-אילן, שהוביל את המחקר. הראינו כבר קודם, שבמהלך ההריון של נשים בריאות פוחת מגוון מיני החיידקים. העובדה שהיה שוני בין גיוון החיידקים בין חולות IBD ומקרי הביקורת של הנשים הבריאות בהריון המוקדם, אך שוני זה פחת בשלבי ההריון היותר מתקדמים מצביע על כך, כי ההריון בחולות IBD אינו מלווה בהפחתה נוספת של המגוון מעבר להרכב החיידקים במיקרוביום שכבר קיים בלאו הכי בחולות אלה."

תוצאים דומים הודגמו לגבי מחלת קרוהן ודלקת מעי מכייבת, מה שמראה שמערכת החיסון אינה נתונה לשינוי, אך המיקרוביום כן משתנה. למחלת קרוהן ודלקת מעי מכייבת היו מיקרוביומים שונים לפני ובמשך ההריון, אבל ככל שההריון התקדם חלה הפחתה במגוון בשני מצבים אלה, וזה גם מה שידוע לגבי הריון תקין בנשים בריאות. פרופ' יורם לוזון ממחלקת המתמטיקה של אוניברסיטת בר-אילן סייע ביצירת מודל מתמטי דינמי המאפשר להבין כיצד השינויים בתחילת ההריון משפיעים על המיקרוביום ועל השינויים בציטוקינים בסיום ההריון.

ההריון משפיע על תהליכים פיזיולוגיים רבים; אלה מופרעים במחלת IBD, אך עד כה היה ברור מעט מאד על החותמות החיסוניות והחיידקיות בחולות אלה בהריון. "זוהי הפעם הראשונה שדגימות הושוו עם דגימות מנשים בריאות לפני, במהלך ואחרי הריון." – אומר ד"ר קורן. "מנקודת מבט אימונולוגית ומיקרוביולוגית, ההריון בחולות IBD הוא אירוע מטיב."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. שאלה חשובה נוספת היא מה קורה עם המצב של המחלה לאחר הלידה, עם המצב של הציטוקינים ושל המיקריוביום. האם יש הישנות מחלה ברוב המקרים לאחר הלידה? או האם השיפור של ההריון נשאר ועוזר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן