סיקור מקיף

פרדיקס התחילה בניסויים קליניים בתרופה חדשנית המיועדת לטיפול במחלת האלצהיימר

זו הפעם השנייה במהלך השנה הנוכחית שהחברה מקדמת תרופה פוטנציאלית, שהתגלתה באמצעות מודל תלת-מימדי ממוחשב של חלבון המטרה, לשלב הניסויים הקליניים בבני אדם

חברת פרדיקס (Predix Pharmaceuticals), העוסקת בגילוי ופיתוח תרופות, הכריזה על התחלת ניסויים קליניים שלב I בתרכובת חדשנית PRX-03140 המיועדת לטיפול במחלת האלצהיימר, בהפרעות זיכרון ובהפרעות קוגניטיביות אחרות. זו התרופה הניסיונית השנייה שהחברה מכניסה לשלב הניסויים הקליניים במהלך שנת 2004.

התרופה הניסויית PRX-03140 היא התרופה השנייה של החברה שנתגלתה תוך שימוש במודלים ממוחשבים של קולטני GPCR ופותחה באמצעות שילוב של כימיה חישובית עם כימיה תרופתית. התרכובת החדשנית הוכיחה פעילות בכמה מודלים של ליקויים קוגניטיביים. על פי ניסויים אלה נראה שמנגנון הפעולה המשוער של התרופה הניסויית החדשה הוא כפול. מחד התרופה עתידה לשפר את תפקודי הזיכרון ומאידך יש לה פוטנציאל של הגנה על העצבים ומניעת הידרדרות נוספת במצבם.

"אנו מאמינים כי ל-PRX-03140 יש פוטנציאל רב להפוך לטיפול חדשני בהפרעות המשפיעות על הזיכרון והקוגניטיביות", אמר ד"ר סטיבן דונהיו, סגן נשיא לעניינים קליניים ורגולטוריים. "מנגנון הפעולה הכפול – הגברת שחרור האצטילכולין תוך כדי המרצת הייצור של חלבונים המגנים על תאי העצב – הוא רצוי במיוחד לטיפול במחלות קשות כגון מחלת האלצהיימר".

המחקר הקליני הראשון שהחל זה עתה צפוי לכלול למעלה מ-40 מתנדבים בריאים. מחקר רב-מינוני נוסף שיכלול מתנדבים בריאים, מבוגרים וכן אנשים עם ליקויים קוגניטיביים קלים עתיד להתחיל במחצית הראשונה של 2005.

"התרכובת PRX-03140 היא התרופה הניסויית השנייה שגילינו והבאנו לשלב הניסויים הקליניים בתוך פרק זמן של פחות משנתיים. בכך מוכחת פעם נוספת יעילותה של מערכת גילוי ופיתוח התרופות הייחודית של החברה", אמר ד"ר אורן בקר, אחד ממייסדי החברה והמנהל המדעי שלה.

אודות פרדיקס

חברת פרדיקס היא חברה לגילוי תרופות ולפיתוחן הקליני המשתמשת בשיטות מבוססות מחשב כדי לשפר את יעילותו של תהליך גילוי התרופות ופיתוחן. באמצעות מינוף הטכנולוגיה שלה, המתמקדת בשני תחומים: קולטני GPCR והתעלות היוניות, הצליחה פרדיקס לבנות פורטפוליו מגוון של תרופות בשלב הקליני ובשלב הקדם-קליני.

המוצר המוביל של החברה, תרופה ניסיונית לטיפול בחרדה ובדיכאון, צפוי להתחיל את השלב IIa של הניסויים הקליניים בתחילת 2005. פרדיקס צופה שהתרופה החדשנית השלישית שלה, שאף היא פותחה באמצעות מודלים ממוחשבים ומיועדת לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי ובפיברוזיס ריאתי, תכנס לשלב הניסויים הקליניים במחצית הראשונה של 2005. החברה עובדת על גילוי ופיתוח תרופות פוטנציאליות נוספות.

חברת פרדיקס נוסדה ברמת-גן בנובמבר 2000. משרדיה, נמצאים בווברן, מסצ'וסטס, ארה"ב וברמת גן, ישראל.

לאתר פרדיקס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן