סיקור מקיף

דינוזאור חדש התגלה בפורטוגל, הטורף הקרקעי הגדול ביותר שחי באירופה בתקופת היורה

ל-T. gurneyi היו שיניים בצורת חרב באורך של עד 10 סנטימטרים, דבר המעיד על כך שהם היו בראש שרשרת המזון בחצי האי האיברי לפני כ-150 מיליון שנה.

דינוזאור ממין חדש היה באורך 10 מטרים ושקל 4-5 טון. צילום: כריסטופר הנדריקס, CC-BY
דינוזאור ממין חדש היה באורך 10 מטרים ושקל 4-5 טון. צילום: כריסטופר הנדריקס, CC-BY

מין חדש של דינוזאור שהתגלה בפורטוגל עשוי להיות הטורף הגדול ביותר שהתגלה באירופה, כמו גם הדינוזאור הטורף הגדול ביותר מעידן היורה. ל- T. gurneyi היו שיניים בצורת חרב באורך של עד 10 סנטימטרים, דבר המעיד על כך שהם היו בראש שרשרת המזון בחצי האי האיברי לפני כ-150 מיליון שנה. המדענים מעריכים כי הדינוזאור יכול היה להגיע לאורך של 10 מטרים ולמשקל של 4-5 טונות. כך עולה ממחקר שפרסמו חוקרים מאוניברסיטת ליסבון – כריסטורפ הנדריקס ואוקטביו מאטאוס ב-5 במארס בכתב העת PLOS ONE.

המדענים גילו עצמות השייכות לדינוזאור זה צפונית לליסבון. בתחילה הם סברו כי מדובר ב- Torvosaurus tanneri, מין של דינוזאורים מצפון אמריקה. השוואה מדויקת יותר של עצמות השוקיים, הלסת, השיניים וחלק מחוליה בזנב הביאו אותם לשער כי מדובר במין חדש למדע, והם כינו אותו Torvosaurus gurneyi.
ל- T. gurneyi היו שיניים דמויות להב. מספר השיניים, כמו גם גודלן וצורת הפה עשויים לבדל את הטרובוזאורוסים האירופים והאמריקנים. צורת עצמות הפה והמבנה של שני מיני הטורבוזאורוסים היו שונים. הדינוזאור החדש הוא המין השני של טורובוזאורוס הזוכה לשם.

"זה אינו הדינוזאור הטורף הגדול ביותר שאנו מכירים. טירנוזאורוס, קרצ'רודונטוזאורוס וגיגנוטוזאורוס מהקרטיקון היו בעלי חיים גדולים" אומר הנדריקס. "עם גולגולת של 115 סנטימטר, T. gurneyi היה אחד מהטורפים הגדולים של תקופתו, והיה צייד פעיל שצד דינוזאורים גדולים אחרים, כפי שמעידות השיניים הארוכות שלו." עדויות מאובנות של דינוזאורים קרובים מביאות את החוקרים לשער כי טורף זה היה מכוסה בנוצות לא מפותחות. עובר דינוזאורים שהתגלה לא מכבר בפורטוגל צפוי אף הוא להיחשב למין חדש של טורובוזוארוס.

 

להודעה של החוקרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן