סיקור מקיף

לאן נעלמו 3 מיליארד בני אדם?

לפני 30 שנה העריכו כי ב-2050 כדור הארץ יאכלס 12 מיליארד נפשות, אך כעת מדברים על 9 מיליארד בלבד. כך התבדתה תחזית האימים לפיצוץ אוכלוסין

זוכרים את "פצצת האוכלוסין"? את שיעורי הילודה המאמירים שעומדים לכלות את המזון בעולם ולזהם את האוויר והמים בכדור הארץ? ובכן, האיום עדיין כאן, אבל הוא לא נורא כל כך. בשלושת העשורים האחרונים סכנתו פוחתת, ועמה דועכים גם תחזיותיו המאיימות של תומס מלתוס, נביא הזעם הדמוגרפי בן המאה ה-19.

שיעור הילודה במדינות מפותחות, מאיטליה עד קוריאה, צנח בשנים האחרונות מתחת לרמה הדרושה כדי שהאוכלוסייה לא תקטן, גיל הנישואים וההריון עולה, והשימוש באמצעי מניעה גדל מאוד, למגינת לבו של הוותיקן. האיום כעת הוא יותר אזורי ופחות עולמי, ונפיץ רק במקומות כמו הודו ופקיסטן.

ב-1968 חזתה מחלקת האוכלוסין של האו"ם שאוכלוסיית העולם (6.3 מיליארד בני אדם כיום) תגדל ליותר מ-12 מיליארד עד 2050. מאז תיקנה הסוכנות שוב ושוב את הערכותיה, וכעת היא חוזה שאוכלוסיית העולם ב-2050 תמנה רק כ-9 מיליארד בני אדם.
המעבר מכפרים לערים מפחית את הצורך בילד רביעי
לאן נעלמו המיליארדים הנוספים? מיליוני תינוקות מתו, חלקם מאיידס, אך רבים יותר ממלריה, שלשולים, דלקת ריאות ואפילו חצבת. מיליוני עוברים הופלו, בין אם כדי להימנע מלידה או כדי להימנע מלידת בת, כפי שקורה בסין ובהודו.

אבל האיידס והגידול במספר ההפלות הם רק טיפה בים. המיליארדים החסרים הם למעשה התינוקות שפשוט לא נהרו, אם משום שאחיהם ואחיותיהם שרדו, או בגלל השיפור המתמיד בחיי האמהות. במערב העשיר הלכה האם ללמוד במכללה, והחליטה שמימון לימודים אקדמיים לשלושה ילדים הוא דבר שלא תוכל להרשות לעצמה. באזורים העניים במזרח כדור הארץ ובדרומו, השיגה האם עבודה (במפעל נצלני, בדרך כלל), ולא היתה זקוקה לילד רביעי או חמישי שיקושש עצים.

"בחווה עוזרים הילדים עם החזירים והתרנגולות", מסביר ג'וזף שאמי, מנהל מחלקת האוכלוסין של האו"ם. כמעט מחצית מאוכלוסיית העולם מתגוררת כעת בערים, אמר, "וכאשר אתה צריך לעבור לעיר, הילדים לא יכולים לעזור באותה מידה".

בנוסף, פעולות פשוטות כגון הקמת סכרים לשמירה על מים נקיים, מתן ויטמינים לנשים הרות, שטיפת ידיים בקרב מיילדות, חיסונים לילדים, ואנטיביוטיקה לכל דורש, עזרו להכפיל את תוחלת החיים בעולם במאה ה-20, מ-30 שנה ל-60.

מכיוון שיותר ילדים שורדים, פחת התמריץ ללדת לעתים קרובות. ב-1970 היה שיעור הפריון החציוני בעולם 5.4 לידות לאשה; ב-2000 הוא ירד ל-2.9. כדי לשמור על יציבות בגודל האוכלוסייה, צריך שיעור הילודה להיות לפחות 2.1 ילדים לאשה. זאת, מבלי להביא בחשבון אירועים כמו מלחמות, רעב, מגפות או אסונות.
הירידה בשיעור הילודה היא כלל עולמית
אוכלוסית איטליה צפויה להצטמצם ב-20% עד 2050 (צילומים: רויטרס

אפילו באלבניה, הענייה במדינות אירופה, ירד ממוצע הלידות לאישה באופן משמעותי

שיעור הפוריות בסין נמוך מזה שבצרפתאיטליה היא הדוגמה המוכרת ביותר לירידה בשיעור הילודה. הנשים האיטלקיות היו בעבר סמל לפוריות, גם בשל המסורת הכפרית וגם בשל הדת הקתולית, הדוחה בתקיפות את הפיקוח על הילודה. ב-2000 היה שיעור הפוריות באיטליה הנמוך ביותר במערב אירופה, עם 1.2 לידות לאשה. אוכלוסיית המדינה צפויה להצטמצם ב-20% עד 2050.

בדנמרק הליברלית והפרוטסטנטית ירד שיעור הילודה ב-1970 ל-2.0 לידות לאשה, ועד 2001 ירד מספר הלידות הממוצע ל-1.7. באלבניה, המדינה הענייה באירופה, המתאפיינת באוכלוסייה כפרית גדולה, ירד שיעור הלידות מ-5.1 לידות לאשה ב-1970, ל-2.1 לידות ב-1999.

אפילו בצפון אפריקה, החריגה במגמה הכללית של הידלדלות האוכלוסין, נרשמה ירידה מסוימת בשיעור הילודה. במצרים, למשל, נרשמה ירידה מ-5.4 לידות לאשה ב-1970, ל-3.6 לידות ב-1999. שאמי סבור שהנתונים מפריכים את מה שהוא מכנה "מיתוס פוריות המוסלמים", אפיון בלתי הוגן לדבריו, שייעלם עם השיפור בחייהן של הנשים המוסלמיות. שאמי אמר כי בירדן היה שיעור הילודה בשנות ה-60 שמונה ילדים לאשה. כיום ירד שיעור הילודה שם ל-3.5 בלבד. בישראל ירד שיעור הילודה מ-4 ילדים לאשה בשנות ה-50, ל-2.9 בעשור האחרון. לדברי שאמי, שיעור הילודה בתוניסיה ובאירן הוא כ-2 ילדים לאשה.

גם תפישות ישנות לגבי שיעור הפוריות באסיה אינן נכונות. שיעור הפוריות בסין ירד מתחת לזה של צרפת, אוכלוסיית יפן מזדקנת, ובדרום קוריאה, לאחר חמישה עשורים של תיעוש, ירד שיעור הילודה מ-6 לידות לאשה בשנות ה-50 ל-1.17 לידות בלבד.
פרסומתלפיכך החלו מדינות רבות לשלם לנשים, כדי שייכנסו להריון. באסטוניה מממנת המדינה שנה שלמה של חופשת לידה, באוסטרליה כלל שר האוצר, פיטר קוסטלו, מענק בסך 2,000 דולר לילוד בתקציב המדינה ל-2004, וקרא לאזרחי המדינה "ללכת הביתה ולבצע את חובתכם הפטריוטית הלילה". ביפן מארגנים מושלי המחוזות שיט תענוגות לרווקים. ארה"ב אינה צריכה לממן פעילויות כאלה, משום ששיעור הילודה בה יציב – 2.13 לידות לאשה. הגידול באוכלוסיית המדינה בכ-3 מיליון איש בשנה נובע בעיקר מהגירה, כפי שהיה מאז הגיעו המהגרים הראשונים לארה"ב על סיפון ה"מייפלאואר".
המצב האופטימלי – 2 מיליארד איש בעולם

ככה יהיה בסוף? (צילום: artoday)מחצית מהגידול באוכלוסיית העולם מתרחשת כעת בשש מדינות: הודו, פקיסטן, ניגריה, אינדונזיה, בנגלדש וסין (למרות הירידה בשיעור הילודה במדינה). בשל כך קשה יותר כיום לנבא נבואות חורבן כפי שעשה פול ארליך ב-1968 בספרו "פצצת האוכלוסין", שעורר בהלה רבה בעולם.

ד"ר ארליך, מרצה ללימודי אוכלוסין ולביולוגיה באוניברסיטת סטנפורד, אמר ש"הופתע לטובה" מהשינוים הגלובליים שעירערו על הקביעות המאיימות ביותר בספרו. שינויים אלה כוללים את מדיניות הילד האחד בסין, ואת השימוש בזרעים ובחומרי דישון טובים יותר במדינות העולם השלישי. אלה הובילו לכך שניתן כיום להאכיל אנשים רבים יותר, גם אם רק בדייסת תירס ובאורז (ארליך מציין עם זאת, כי כ-600 מיליון בני אדם הולכים לישון כל ערב בעודם רעבים).

ואולם, ארליך מחזיק בדעתו כי "גודל האוכלוסייה האופטימלי" בכדור הארץ הוא 2 מיליארד איש. "אני חושש שלא נוכל לקיים אפילו שני מיליארד איש, אם כולם יחיו כמו אזרחי ארה"ב", אמר. "העולם יכול לקיים הרבה יותר קדושים צמחונים מאשר אידיוטים הנוהגים בג'יפים".
 

מאת: דונאלד מקניל ניו יורק טיימס, הארץ, חדשות וואלה

תגובה אחת

  1. הציטוט בסוף פשוט הפיל אותי מהכיסא מרוב צחוק… מעולה…

    למה עליה בשרידות של ילדים מביא דווקא לרצון נמוך יותר ללדת, הרי אין זה חייב להיות כך…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן