פוליו – עשרים הדברים שכל הורה חייב לדעת

קרן לנדסמן מגיבה לכל הטענות והקונספירציות שהופיעו היום באתרים שונים וגרמו להורים רבים שלא לחסן את ילדיהם כנגד נגיף הפוליו, ובכך לחבל במאמצים לעצור את המגיפה
18/8/2013 – הטיעונים המעגליים של מתנגדי החיסונים. אורי גורן ביקש וקיבל תשובה לשאלות מנציגת ארגון הבריאות העולמי

וירוס הפוליו. איור: shutterstock
וירוס הפוליו. איור: shutterstock

רשומה זו היא רשומת המשך לרשומה הקודמת על הפוליו. להסבר על הנגיף, ההבדל בין החיסונים והסיבה לבחירה בחיסון אחד על פני השני אנא קראו קודם את הרשומה ההיא: הדברים ששורצים בביוב.

(הערת העורך, ב-9/8/2013 הוחלט במשרד הבריאות כי מבצע החיסון נגד פוליו יתרחב לכל הארץ)

 

אני מחבבת מחלות זיהומיות. באמת. זו הסיבה בגללה הלכתי ללמוד רפואה – כדי להלחם במחלות זיהומיות. חיידקים, וירוסים, פטריות, טפילים ופריונים מלהיבים את דמיוני. איך דבר כל כך קטן יכול להרוג אדם? לחסל שבטים שלמים באמריקה ולהכחיד שני-שליש מאירופה? והכי חשוב – מה אני יכולה לעשות כדי לעצור אותם?

התשובה היא, כמובן, לא הרבה.

לא משנה מה אנחנו ממציאים, היצורים הנסתרים מהעין חכמים מאיתנו. הם מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה, יוצרים מוטאציות עמידות בפני תרופות אנטי-ויראליות, ואחת לכמה שנים, מופיע מין חדש לגמרי שטובח בנו ללא רחמים. אנחנו רק יכולים לתת להם ראשי תיבות מגניבים (AIDS, SARI, JKD), ולחפש במרץ תרופה טובה יותר.

למעשה, הדבר הכי טוב כדי לעצור אותם הוא לא להתעסק איתם מלכתחילה. כלומר – רפואה מונעת, או חיסונים במקרה של מחלות זיהומיות.

כמו שכולכם יודעים, יש לנו התפרצות פוליו בדרום הארץ. זה התחיל בתור דגימות מהביוב, המשיך במבצע חיסונים רק לתושבי רהט, התפשט לכל הדרום, ועכשיו משרד הבריאות הודיע על השלב הבא – חיסון חי-מוחלש לכל הילדים מתחת לגיל שמונה שגרים בין קריית גת למצפה רמון.

למה?

כי לא הצלחנו להשתלט על ההתפרצות בעזרת חיסון מומת בלבד. החיסון המומת (IPV) מצוין ליצירת נוגדנים אצל האדם המחוסן. 95% מהילדים מפתחים רמת נוגדנים גבוהה אחרי זריקה אחת, ו-99% מפתחים רמת נוגדנים גבוהה עם השלמת סדרת החיסונים. החיסון החי-מוחלש, לעומת זאת, יוצר רמת נוגדנים מאד טובה במעי, אבל רק אחרי ארבע מנות. הוא גם חיסון חי, מה שאומר שתיאורטית הוא יכול לעבור מוטאציה ולהפוך לוירוס תוקפני מאד. כמו כן, בשיעור של אחד למליון או אחד ל-2.5 מליון (תלוי בסוג החיסון) הוא עלול לגרום לשיתוק של פוליו.

(כולנו זוכרים שוירוס הפוליו עצמו גורם לשיתוק באחד מאלף ילדים, נכון?)

במשך עשרות שנים היה נהוג לחסן בארץ בשילוב של החיסון המומת והחיסון המוחלש. אחד הדברים שהתגלו עם השנים (לא רק בארץ, גם בעולם כולו) הוא שאם נותנים קודם את החיסון המומת ואחר כך את החיסון המוחלש מונעים לחלוטין את תופעת הלוואי של השיתוק. אחד היתרונות של החיסון המוחלש הוא שהוא ממשיך להיות מופרש ממערכת העיכול במשך תקופה מסוימת אחרי מתן החיסון, וכך כל מי שבא במגע עם הפרשות התינוק (לרוב ההורים ולעיתים הסבים והסבתות) נחשף לחיסון ומתחסן בעצמו. זוהי הדרך היעילה ביותר ליצור חיסון עדר במקרה של פוליו.

אבל, מתן של חיסון מוחלש עדיין עלול להביא בסופו של דבר למוטאציה, או שהחיסון יגיע לאדם שמערכת החיסון שלו כשלה והוא עלול להדבק בפוליו.

לאור הנתונים האלה והעובדה שלא היו מקרי פוליו בארץ מאז 1988 הוחלט לפני שמונה שנים להפסיק להשתמש בחיסון החי-מוחלש. בשביל מה להסתכן אם אין לנו פוליו?

אבל אי אפשר להפסיק לחסן לגמרי. כידוע, יש עדיין פוליו פרא בעולם. היצואניות העיקריות של פוליו הן פקיסטן, אפגניסטן וניגריה שבמשך שנים סירבו לחסן את האוכלוסיה שלהן נגד פוליו. בשנה האחרונה התגלו די הרבה מקרי פוליו גם בסומליה, ככל הנראה "ייבוא" של המחלה מארץ אחרת (כלומר – אדם חולה הגיע לסומליה, נתקל באוכלוסיה בעלת שיעור חיסון נמוך, והופ – יש לנו התפרצות). היות והעולם הוא כפר גלובלי, אי אפשר לסמוך על זה שהפוליו יציית לגבולות מדיניים, ולכן היינו חייבים להמשיך לחסן, אפילו שבארץ לא היו מקרי פוליו במשך שנים.

התוצאה היא שכל הילדים מתחת לגיל שמונה בארץ היום קיבלו רק את החיסון המומת ולא את החיסון המוחלש. זה מצוין כי זה אומר ש-99% מהילדים שחוסנו אכן פיתחו רמת נוגדנים גבוהה בדם ואכן מחוסנים. הבעיה היא שהנוגדנים האלה נוצרו בדם. הפוליו הוא וירוס שמגיע למעי. אם הנוגדנים בדם – הם יעצרו את הפוליו כשהוא יחדור לדם, אבל ייקח זמן לילד לפתח רמת נוגדנים מספיקה גם במעי. אלה נוגדנים אחרים לגמרי שהגירוי ליצירתם שונה.

התוצאה היא ילד מחוסן, שלא חולה בפוליו, אבל עדיין יכול להפריש וירוסי פוליו ממערכת העיכול שלו.

וזה בדיוק מה שיש לנו – קבוצה גדולה מאד של ילדים מחוסנים היטב שלא נדבקו בפוליו, אבל מפרישים את הוירוסים למערכת הביוב.

טכנית, זה לא אמור להפריע למי שלא נוהג לשתות את הביוב שלנו. מעשית, כל מי שיש לו ילד יודע שאי אפשר לשמור על סטריליות מוחלטת. ילד שלא שוטף ידיים כמו שצריך אחרי האוכל, דוחף את הידיים לצלחת הסלט המשפחתית, מבקר בקניון ונוגע בברזים, ידיות, כסאות… אתם מבינים את הרעיון. הילדים האלה יכולים בקלות להדביק אנשים מבוגרים וילדים שמערכת החיסון שלהם בעייתית.

על פי בדיקות אפידמיולוגיות התברר שמפרישי הוירוס כרגע הם ילדים שחוסנו בחיסון המומת בלבד. כדי להפסיק את הפרשת הפוליו מהמעי הולכים לתת לכל הילדים שחוסנו על ידי החיסון המומת במחוז הדרום (לא בכל המחוז – בינתיים רק מקריית גת ועד מצפה רמון) את החיסון המוחלש. אנחנו כבר יודעים שמתן של החיסון המומת לפני החיסון המוחלש מונע את תופעות הלוואי של החיסון המוחלש. מתן של החיסון המוחלש אמור לגרות יצירת נוגדנים במערכת העיכול, וכך לעצור את הפרשת הוירוס מהמעי.

זה אותו חיסון שקיבלנו פעם?

כן ולא. יש שלושה זנים של פוליו שגורמים למחלה. שמותיהם הם 1, 2, 3 (כן, אני יודעת, רופאים הם לא עם מקורי במיוחד). זן 2 הוכחד לפני שנים, ולכן אין צורך לחסן נגדו. משרד הבריאות התעקש שלא לחסן עם זן 2 המוחלש, אפילו שהחיסון עדיין זמין, כדי לא להחזיר לאוכלוסיה זן שכבר נעלם.

החיסון שינתן לאנשי הדרום הוא חיסון חי-מוחלש שמכיל רק שניים משלושת הזנים. זן 2 היה ידוע בתור הגרוע מבין השלושה, וכנראה אחד האחראים העיקריים למקרי השיתוק לאחר החיסון, כך שהוצאה שלו תעשה רק טוב לכולם.

כך שזה אותו חיסון פוליו, רק מינוס זן אחד. יותר יעיל, יותר בטוח.

עם קצת מזל (וכן, גם באפידמיולוגיה צריך מזל לפעמים) ההתפרצות תעצר בקרוב, וכולנו נוכל לחזור לחיינו הלא-מלהיבים בעליל.

**

לבקשת הקוראים מדף הפייסבוק של הבלוג, להלן תשובות לשאלות שהצטברו:

מסתבר שמסתובב בפייסבוק משהו לגבי "עשר הדברים שכל הורה אמור לשאול את עצמו" או משהו דומה. הפוסט הזה מעלה כמה טענות לגבי חיסון הפוליו, ואלה הן:

1. לא נערכו ניסויי בטיחות על חיסון הפוליו שעומדים לתת.

זה, כמובן, לא נכון. החיסון הוא אותו חיסון שבו משתמשים מאז שנות החמישים שתופעות הלוואי שלו ידועות. אבל כמובן שאי אפשר לרשום חיסון בלי להוכיח שהוא בטוח ואת זה עשו בניסוי הקליני שבדק את היעילות שלו.

2. לא נערכו ניסויים קלינים רחבי היקף על החיסונים שעומדים לתת.

שוב, לא נכון. הנה ניסוי אחד. הנה עוד ניסוי (שבודק ספציפית את מתן החיסון המוחלש אחרי החיסון המומת). הנה ניסוי שלישי,, ואם מישהו מעוניין להצטרף, הנהרשימת הניסויים שמתנהלת כרגע לגבי החיסון הזה.

3. ילדי ישראל יהיו הראשונים שיקבלו בהיקף כזה את החיסון החי-מוחלש.

ראו סעיף 2.

4. חברת GSK היא חברה מושחתת עם עבר מפוקפק ולכן אסור לקנות ממנה כלום.

אולי, אני לא מכירה לעומק את כל מה שקשור בכל הענפים השונים של חברת התרופות הענקית הזו. מה שכן, מעט מאד חברות בעולם מייצרות את החיסון המוחלש שמכיל רק שני זנים. האם זה יהיה טוב יותר אילו משרד הבריאות היה קונה את החיסונים מסנופי-אוונטיס? או שאולי עדיף להזמין היישר מהודו? משהו אומר לי שלא משנה מאיזו חברת תרופות החיסון היה מגיע – מישהו היה מעלה את טענת ה"אי אפשר לסמוך עליהם".

5. המלצות משרד הבריאות סותרות את המלצות ארגון הבריאות העולמי לגבי החיסון.

אה… לא. החיסון הזה מומלץ לעצירת התפרצות פוליו בכל מדינה בה יש פוליו. גם על פי הענף של ארגון הבריאות העולמי שאחראי להכחדת הפוליו , וגם על פי ארגון הבריאות העולמי. מה שכן – ארגון הבריאות העולמי ממליץ לסיים את תוכנית החיסונים נגד פוליו עד גיל חמש.

6. ד"ר מיכל שטיין אמרה בישיבת ועדת הכנסת שזו תהיה טעות לחסן עם החיסון המוחלש.

נכון. היא אכן אמרה את זה. היא מומחית לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות, רופאה מוערכת מאד שדבריה חשובים. הדבר היחיד שצריך לזכור בקשר לציטוט שלה הוא שהציטוט נאמר בחודש יוני, לפני כמעט חודשיים. אז חשבנו שנצליח לחסל את ההתפרצות עם הגברת שיעור החיסון בקרב ילדים על ידי החיסון המומת בלבד. היום אנחנו יודעים דברים אחרים. צריך להתאים את ההחלטות המתקבלות על פי האירועים העדכניים.

7. פרופ' אלון מוזס, מומחה למחלות זיהומיות בהדסה אמר באותה ישיבה שהחיסון המוחלש מסוכן לאוכלוסיות בעלות מערכת חיסון ירודה.

נכון, כמו ד"ר שטיין גם פרופ' מוזס הוא מומחה למחלות זיהומיות וגם דבריו מוערכים. אבל, כמו דבריה של ד"ר שטיין, גם מה שפרופ' מוזס אמר נאמר לפני חודשיים. מה שאנחנו יודעים היום שונה ממה שידענו אז. בנוסף – החיסון המוחלש עלול להיות מסוכן לאוכלוסיות בעלות בעיה במערכת החיסון (ולכן לא מחסנים אותם ואת בני משפחתם בחיסון המוחלש), אבל הוירוס החי יכול להרוג אותם.

8. איך יכול להיות שהחיסון המוחלש גם מגן על הסביבה וגם מאיים עליה?

פשוט – החיסון המוחלש יכול לחסן את הסביבה, אבל אם יש בסביבה אדם שיש לו פגיעה במערכת החיסון, החיסון המוחלש יכול להזיק לו. לכן לא מחסנים ילדים שיש להם פגיעה במערכת החיסון או בני משפחה קרובים עם פגיעה במערכת החיסון (מדובר על סרטן ומחלות קשות, כן? לא אסתמה…). אנשים שלא באים במגע עם הפרשות הילדים הנ"ל – הסיכוי שלהם לפתח מחלה כתוצאה מהחיסון המוחלש אפסי.

9. למה לא מחסנים רק את 5% של האנשים שלא מחוסנים נגד פוליו?

כי זה לא יעזור. 5% האלה מורכבים מאנשים שסירבו לחיסונים, אנשים שלא מסוגלים להתחסן מכל מיני סיבות ואנשים עם מערכת חיסונית ירודה שאסור להם לקבל את החיסון. כמו כן, המטרה שלנו היא להפסיק את הסתובבות הנגיף בארץ, והדרך לעשות זאת היא על ידי מתן החיסון המוחלש למי שמפריש אותו.

10. רוב המבוגרים חוסנו בחיסון שתוקפו פג, ולכן צריך לחסן את כולם ולא רק את הילדים.

אולי נגיע גם לזה. אם לא נצליח להשתלט על ההתפרצות עכשיו, יתכן שמשרד הבריאות יצא במבצע חיסון כלל האוכלוסיה, כמו שהיה ב-1988. אני מאד מקווה שלא נגיע לזה, כי אני לא רוצה לחיות במדינה שבה יש פוליו. זו מחלה מפחידה מדי, שהרגה יותר מדי אנשים במהלך ההיסטוריה.

**

ולבקשת הקוראים מהרשומה הקודמת, להלן מענה לסרטון שמסתובב עכשיו ברשת:

1. וירוס הפוליו הפרא איננו מזיק. הסיבה למגיפת השיתוק היתה DDT, עופרת ורעלים אחרים. באוכלוסיות מחוסנות היטב יש עליה בשיעור השיתוק הרפה החד, בלי קשר לפוליו.

שיתוק רפה חד (acute flaccid paralysis) הוא שיתוק המופיע באופן פתאומי ומאופיין ברפיון של הגפיים. זהו אכן הסימן המפורסם ביותר של פוליו. אבל הוא יכול להגרם גם כתוצאה מתסמונת גיליאן בארה, מחלות גידוליות ומחלות נוספות. ארגון הבריאות העולמי דורש ניטור של שיתוק רפה חד על מנת לזהות מהר ככל הניתן מקרי פוליו. ברור שאם יש ניטור מאסיבי של השיתוק, נגלה יותר מקרים, גם כאלה שאינם של פוליו, נכון?

בישראל בעשר השנים האחרונות לא היתה עליה במספר מקרי השיתוק הרפה החד, למרות האוכלוסיה המחוסנת היטב. בהודו יש ניטור של שיתוק רפה חד מאותה סיבה, ורוב המקרים בשנים האחרונות אכן לא נגרמים מפוליו (עמוד אחרון בדו"ח).

אבל אי אפשר לסמוך על הנתונים המקומיים ולכן הלכתי לאתר של ארגון הבריאות העולמי. כאן אפשר לבחור מדינה, טווח שנים (לחיצה על shift ועל השנים המבוקשות), ולראות כמה דיווחים של שיתוק רפה חד היו. לא של פוליו. הטבלה שנוצרת מגישה גם את המידע לגבי כמה בידודי פוליו היו.

כאשר בודקים את ישראל מגלים שכמעט לא היה שינוי מאז 1995 במספר מקרי השיתוק הרפה החד, ושבערך בשליש מהמקרים נלקחה דגימת צואה שהיתה שלילית לפוליו.

כאשר בודקים את הודו, שרק לפני שנתיים קיבלה אישור על היותר מדינה נקיה מפוליו, מגלים משהו מדהים – יש עליה במספר מקרי השיתוק הרפה החד! בערך ב-80% מהמקרים בכל שנה יש בידודי צואה, ומה שמדהים הוא שככל שהשנים מתקדמות כך יש פחות ופחות בידודי פוליו בצואה עד לאפס. מה שעוד יותר מדהים הוא שככל שהשנים מתקדמות כך הפוליו אחראי לפחות מקרי שיתוק. כאמור, יש הרבה דברים אחרים שיכולים לגרום לשיתוק רפה חד.

 

האם וירוס הפוליו אכן איננו מזיק?

ובכן, בניסוי המקורי שבו התגלה וירוס הפוליו דגימה מנוזל חוט השדרה של נער שמת מפוליו הוזרקה לכמה חיות מעבדה וגרמה לחלק מהן לפתח שיתוק של פוליו. אז… הוירוס הזה מאד מזיק כשמזריקים אותו לחיות. אני לא מכירה ניסויים שבהם יזריקו אותו לבני אדם.

2. ההגדרות של פוליו השתנו ולכן היו פחות חולי פוליו.

ההגדרות של פוליו נעשו צרות יותר מהרגע שהיה אפשר לבודד את הוירוס. אין טעם להגדיר כל אדם עם שיתוק רפה חד כחולה פוליו אם אין לו פוליו, נכון? יש לכך השפעה על הטיפול (במקרה של אבחנה שגויה) ועל הפרוגנוזה של האדם.

ההגדרה של "בידוד בצואה של וירוס הפוליו במקרה של שיתוק רפה חד נחשב כפוליו" קיימת שנים רבות, ולמרות זאת יש פחות ופחות חולי פוליו משנת 1988 (שאז הכריזו על תוכנית ההכחדה של הפוליו) ועד היום.

3. אין חולי פוליו בארץ למרות שהיו בידודים בצואה בשנים 2004 ו-2006.

נכון. אוכלוסיית ישראל מחוסנת היטב נגד פוליו ולכן לא היו לנו מקרי פוליו למרות בידודים חולפים. בשנת 1988, לעומת זאת, ברגע שהוירוס הגיע לאוכלוסיה עם פגיעה במערכת החיסון – היו לנו מקרי פוליו ומוות.

4. ההגנה מהחיסון קצרת טווח ולא אמינה

היא ארוכת טווח ומאד אמינה.

5. התחסנות לא יכולה למנוע את הפצת הוירוס.

תיקון – התחסנות בחיסון המומת בלבד לא מפסיקה את הפצת הוירוס (כמו שראינו). התחסנות בוירוס המוחלש בהחלט תעצור אותו. זה עבד במצריים לפני חודשים ספורים, אני מאד מקווה שזה יעבוד שוב.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

71 תגובות

 1. שירה
  בחודשיים הראשונים תינוק נושא נוגדנים מהאם. לכן, מתחילים חיסונים אחרי חודשיים.
  אבל – לתשובה מוסמכת, תפני לטיפת חלב. אין כל סיבה לא לסמוך עליהם.

 2. נקודה
  בוא נעבור על עשרת השקרים שלך:

  1) באתר של משרד הבריאות יש הסבר פשוט ומדוייק למה עושים את החיסון. הכל גלוי והכל ידוע.

  2) המידע של משרד הבריאות ושל ארגון הבריאות העולמי אמין ומבוסס על ראיות. אתה חושב שכל מה שבא מהממסד זה רע. אני חושב שאתה טיפש. כל אחד זכאי לדעתו, נכון?

  3) אתה שקרן עלוב. ארגון הבריאות העולמי לא קשור לשום יצרן תרופות. אתה גם טיפש כל כך …. יצרני התרופות רק מפסידים מחיסונים!!!!!!!! כמה אהבל אתה יכול להיות?

  4) לא יאמן ….. בזכות חיסון ב"נגיף חי" (שאין כזה דבר אבל לא תבין…..) אין יותר אבעבועות שחורות בעולם. וגם אין פוליו ברוב מדינות העולם.

  5) ב-2004 הפסיקו את חיסון ה-OPV בישראל עקב הצלחה מדהימה בחיסון זה. מ-1988, כשהחלו בחיסון זה, לא חלה ולו אדם אחד (שחוסן) במחלה זו. לכן, נשאים אפשריים למחלה הם בני 9 ומטה (אסביר לך את החישוב במקום אחר, לא רוצה לצחוק עלייך יותר מידי כאן….) לכן לא מחסנים בני 10 ומעלה.
  נקודה – אני משוכנע שאין אדם אחד מבין המחסנים שלא חיסן את ילדיו הקטנים קודם.

  6) אני לא מבין – האם שאלת את משרד הבריאות והם סירבו לענות לך? האם הסתכלת על הבקבוק ושם היצרן נמחק משם? והאם אתה מודע לכך שיש רק מקור אחד לחיסון??

  7) מה הקשר? אתה טוען שהורה לא יסכן את ילדיו בחיסון מוחלש… אבל האם אותו הורה מונע מילדיו לנסוע באוטו? האם הוא בכלל חוגר אותם באוטו??

  8) עכשיו אתה מסגיר מה כואב לך. אתה אידיוט מפונק שרק חושב "מגיע לי". אל תרגיש רע, יש הרבה כמוך בישראל. אתה בעצמך רצת לשלטון? ניסית לשנות? או שאתה סתם ילד קטן ומפונק?
  וחוץ מזה אתה כן מעניין את השלטון, הרי רק כשאתה בריא אתה יכול לשלם מיסים. כשאתה חולה, או נכה פוליו, אתה עולה המון לשלטון. טיפשון….

  9) מה הנקודה שלך? אם הם מחסנים תגיד שזה לא טוב. אם הם לא מחסנים תגיד שזה לא טוב….

  10) מי שמתחסן הוא פרייר ולא מת? מה לא טוב בזה?

  שמע, לא אמרת שום דבר בעל טעם. כתבת רשימה של שטויות. אולי תיקח את השנאה שלך למקום אחר?

 3. בהמות
  אתה פשוט מדבר שטויות. איזה מזל שלא כולם אגואיסטים כמוך. איזה הורה שפוי בדעתו יסכים שילדיו ישרתו בצבא? אתה פשוט חולני…….

  יותם -אני פונה אלייך ולא לטמבל ההוא כי אתה תבין….. אחת הבעיות בהתפשטות הנגיף היא שהנגיף יעבור מוטציה ויווצר זן מסוכן שאינו רגיש לחיסון. ואז כולנו בסכנה.

 4. בהמות, הבעיה העיקרית היא לא קבוצות קטנות של אידאולוגים כאלה ואחרים. הבעיה היא שנגיף פרא שמסתובב באוכלוסיה יפגע באנשים עם מערכת חיסון מוחלשת עקב מחלה, השתלה וכד׳ וכן בכאלה שחוסנו בנגיף המומת אך לא פיתחו נוגדנים. שתי הקבוצות האלו עלולות להיות ממשפחתך הקרובה או ממשפחתם של מחוסנים אחרים בשלב כלשהו של החיים. לכן חשוב לעצור את ההתפשטות השקטה ואז הם כבר לא יצטרכו לחיות תחת האיום הזה.

 5. טוב, אז אנסה לסכם מה שהבנתי עד עתה (אנא תקנו אותי היכן שטעות בידי):
  כל מי שחוסן בעבר (בנגיף מוחלש או מת) מוגן בפני המחלה ולא חשוף לשיתוק ילדים (עשוי להפוך לנשא במקרה הגרוע).
  עצם החיסון טומן בחובו סיכון של 1 ל-1-2.5 מיליון ללקות בשיתוק ילדים.
  מטרת החיסון היא אלטרואיסטית לחלוטין – לספק הגנה למי שלא טרח להתחסן עד עתה, ולא טורח לעשות זאת גם היום (ובואו נשים לרגע בצד את מנועי החיסון מסיבות אובייקטיביות).
  המלצת משרד הבריאות לרוץ ולהתחסן משמעה למעשה: "רוצו בבקשה להזריק נגיף מסוכן בפוטנציה לילדים שלכם, שממילא מוגנים מפני המחלה, כי יש אנשים שלא התחסנו ולא מוכנים להתחסן גם עכשיו, וחייבים לשמור עליהם. סטטיסטית אחד הילדים שייתחסנו ימות, אבל הי, בקטנה, כולה ילד אחד, מקסימום תעשו עוד אחד".

  ועכשיו קושיה:
  איזה הורה שפוי בדעתו ישקול ברצינות לסכן את פרי בטנו, בלי שהדבר ישפר את ההגנה לו ולמשפחתו כלל, רק כדי להגן על אוכלוסיה שלא טורחת להגן על עצמה מבחירה?! רק לי זה נשמע הזוי?

 6. תקפת יפה הרבה אנשי קש שהם לא רלוונטים לגבי רוב ההורים שמתלבטים האם להתחסן.

  השאלות הקשות ששאלו את משרד הבריאות ואף עתרו לבגץ נוגעות למקור התרופה לזהות החברה המייצרת למסמכים הנוגעים לבדיקות האיכות וסכנת ההדבקות, דברים פשוטים שמשרד הבריאות באופן חשוד מסתיר.

  יש לציין שמקרה הההתפרצות האחרון בשנות השמונים נגרמו ככל הנראה מחיסונים לקויים וניסיוניים ולא מהדבקות ישירה. זאת על פי דוח מבקר המדינה מ89. לאור זאת יש להזהר במיוחד בהעדר מידע וודאי על איכות החיסון.

 7. הילה

  הזמן שבו הווירוסים של פוליו מוחלש מופרשים מגוף המחוסן ארוך הרבה יותר משבועיים. אין מידע מדוייק מתי הפוליו המוחלש מפסיק להיות מופרש, זה משתנה באופן אינדיווידואלי.

 8. תודה, מיכאל, אכן אין צורך. אני רק מבינה שבשבועיים לאחר החיסון צריך לבקש מהילדים לא לשטוף את הידיים לאחר השירותים, אחרת לא עשינו כלום.

 9. הילה:
  החיידקים אמנם מגיעים ממערכת העיכול אבל אמצעי ההדבקה העיקרי – לא נעים לומר – הוא הידיים.
  אני מתאר לעצמי שלא צריך להיות יותר מדי גרפי בעניין.

 10. מה שלא לחלוטין ברור לי הוא כיצד הפרשה של הנוגדנים ממערכת העיכול של ילדים בני 7 מחסנים את כלל המשפחה? הילדים בגיל זה הרי עצמאים לחלוטין בהרגלי השירותים שלהם ואנו לא באים במגע ישיר עם ההפרשות שלהם.

 11. 10 דברים שכל הורה חייב לדעת:

  1. כשמנסים לדחוף לכם משהו מנצלים את העובדה שאתם רוצים להיות הורים טובים. ולכן הם פותחים במשפט "שכל הורה חייב לדעת" וזה סימן שעובדים עליכם. כי באופן טבעי אין דבר כזה שמישהו יקבע למישהו מה לדעת ומה לא לדעת.
  2. ה"לדעת" שבמשפט האמור, לא מתיחס לשום ידיעה. כי זה שבא מישהו ומספר לכם סיפורים על חיסונים ועל מחלות לא הופך את זה לידיעה. זה בדיוק כמו שאסטרולוג יבוא ויאמר משהו… זה לא ידיעה. זה סיפור.
  3. ארגון הבריאות העולמי משרת את חברות התרופות. וככזה מטרתו להרויח. ראו את כל הכסף שביבי בזבז על החיסונים המיותרים עד עכשיו.
  4. אני לא הייתי מעלה על דעתי להחדיר נגיף חי רק כי מישהו אמר שזה בריא.
  5. שאלו שמנסים להחדיר לכם את הנגיף החי יצטלמו כשהם ומשפחותיהם מחדירים לעצמם נגיף חי.
  6. שימו לב שלא מגלים לכם כמעט שום דבר. אפילו לא מה המקור של החיסון. יש אומרים GSK יש אומרים חברה מהודו. בקיצור משרד הבריאות מסתיר מידע חשוב.
  7. שימו לב בכל יום נפגעים בתאונות דרכים מעל 100 איש. ומהפוליו לא נפגע אף אחד.
  8. טיפ כללי אל תאמינו לשלטון, אתם לא מענינים אותו כל כך.
  9. תבדקו מה קורה עם החיסונים ברמת אביב ובכפר שמריהו.
  10. פרייארים לא מתים.

 12. אסף
  הצד שכנגד -גם הוא נשמע. כפי שקראת בכתבה הזאת ואפילו בכתבות אחרות שבהם מתנגדים לאבולוציה, למשל.
  משקראת גם את הצד של כנגד אני מקווה שתחסן (כפי שאתה רומז) את ילדיך, כיוון שאני לא רוצה שהילדים הבריאים שלי ידבקו במחלות שלכם.

 13. לגבי סעיפים 6 ו7 נכון שעבר זמן אבל מי שאמר שהם שינו את דעתם? אני בעד מתן חיסונים אבל אם רוצים להציג נתונים של בעד ונגד שיביאו גם את הצד של נגד.

 14. אסף:
  רק כדי שלא תחשוב שהבעיה היא אתך, אציין שההצעה להתחסן עכשיו לא נועדה לאותה מטרה שלה נועד החיסון המומת שקבלו וכל בר דעת יודע זאת ולכן אף בר דעת לא יסיק ששיקרו לו.
  לגבי מי שאינו בר דעת אינני אחראי.

 15. הבעיה איתך אסף שאינך יודע מי מרבית סרבני החיסון הנוכחי ולמה הם מסרבים.

  לידיעתך: מרבית סרבני החיסונים הנוכחיים מסרבים משום שהם קיבלו כבר חיסון נגד פוליו, הם אומרים לעצמם למשל "אם אנו חייבים להתחסן שוב זה סימן ששיקרו לנו בקשר לחיסון שכבר קיבלנו". זו לא הבעיה היחידה שגורמת לאנשים לא להאמין למערכת הבריאות.

 16. הבעיה היא עם "סרבני חיסונים" , תחילה אינם מתחסנים כלל
  ולכן הם חוששים (בצדק) לקבל את החיסון בווירוס מוחלש,
  כך הם מהווים אוכלוסיה בסיכון אבל גם אוכלוסיה של נשאים בכח .
  כלומר סיכון כפול לעצמם ולסביבתם,

 17. *תיקון* להודעתי האחרונה בעניין הלינקים של מקסימיליאן.

  הלינק הרביעי שנתן מקסימיליאן שגוי וצריך להיות
  icmr.nicDOTin/ijmr/2009/November/editorial1.pdf

  בכל 4 הלינקים שהוא נתן צריך להחליף את האותיות DOT בתוו היחיד ".", כלומר התוו נקודה, ואז נקבל כתובת אינטרנט לגיטימית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן