סיקור מקיף

איגוד האסטרונומיה העולמי זורק לפלוטו עצם – הוא והגופים הטרנס נפטוניים יקראו פלוטואידים

בכך מנסים באיגוד לשכך את הויכוח שהתעורר מאז הוחלט להדיח את פלוטו ממעמדו ככוכב לכת במליאת האיגוד שהתקיימה בפראג באוגוסט 2006

פלוטו וירחו כארון
פלוטו וירחו כארון

פרויקט מיוחד – ריכוז כל הידיעות הקשורות להחלטה לשנות את מעמדו של פלוטו

כמעט שנתיים לאחר שמליאת כנס איגוד האסטרונומיה העולמי (IAU) שהתכנסה בפראג באוגוסט 2006 החליטה להדיח ברוב קולות את פלוטו ממעמדו ככוכב לכת "אמיתי" לקטגוריה חדשה – כוכבי לכת ננסיים, החליט האיגוד, כמובטח, על שם לכוכבי הלכת הננסיים הטרנס-נפטוניים הדומים לפלוטו. השם "פלוטואידים" הוצע והתקבל בידי ה-IAU בפגישתו האחרונה באוסלו, נורווגיה.

להלן ההגדרה של פלוטואיד: "גוף שמימי המקיף את השמש במרחק הגדול מנפטון ושיש לו מסה מספיקה כדי להתגבר על קושיו של העצם ובשל כך יהיה לו שיווי משקל הידרוסטטי או במילים אחרות צורה קרובה לכדור. כמו כן, חלה עליו גם ההגדרה השניה של כוכב לכת ננסי – שהוא לא פינה את הסביבה שבקרבת מסלולו מעצמים אחרים.

שני הפלוטואידים המוכרים כיום הם פלוטו ואריס. עוד כמה גופים דומים שהתגלו ושייתגלו במהלך השנים הקרובות בעיקר בזכות משימת ניו הוריזון שתגיע לפלוטו ולחגורת קויפר בשנת 2015, יזכו אף הם לשמות רשמיים.

קרס, לשעבר האסטרואיד הגדול ביותר, וכיום גם הוא במעמד של כוכב לכת ננסי, לא יחשב פלוטואיד משום שהוא ממוקם בחגורת האסטרואידים שבין מאדים לצדק. האסטרונומים מאמינים כי קרס הוא העצם היחיד מסוגו, ולפיכך יוקצה שם נפרד לכוכבי לכת ננסיים דמויי קרס במועד מאוחר יותר.

איגוד האסטרונומיה העולמי הוא הגוף האחראי על מתן שמות לגופים במערכת השמש, לרבות כוכבי לכת, כוכבי לכת ננסיים וירחים מאז ראשית המאה ה-20, והוא גם הגוף הבוחן תקינותם של שמות הניתנים לתצורות על כוכבי הלכת והגופים האחרים במערכת השמש.

איגוד האסטרונומיה העולמי אישר לקרוא לגופים הללו באנגלית plutoid, בצרפתית plutoïde ובספרדית plutoide. לגרסה העברית נצטרך להסתפק בתרגום הפונטי שערכתי כאן באתר הידען.

7 תגובות

  1. מדענים גילו גוף שמימי שסובב את הכוכב ABCD%##$ ועכשיו הם מתווכחים אם זה כוכב לכת או פלוטואיד 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן