סיקור מקיף

החללית ניו הוריזונס זכתה ל'ניתוח מוח' בדרך לפלוטו

מפעילי החללית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס הטעינו שידרוג לתוכנת ההפעלה של המחשב הראשי, במסגרת הטיפול השנתי השני לחללית שתגיע בעוד שבע שנים לפלוטו

איור אמן של החללית ניו הוריזונס בחגורת קויפר, באדיבות אוניברסיטת ג'ונס הפקינס
איור אמן של החללית ניו הוריזונס בחגורת קויפר, באדיבות אוניברסיטת ג'ונס הפקינס

שבע שנים לפני הפגישה הצפויה עם כוכב הלכת הננסי פלוטו, התעוררה החללית ניו הוריזונס משנת החורף שלה לבדיקה השנתית השניה של כל מערכותיה. החללית ואנשי הצוות המפקחים עליה מדור הארץ גם יפעילו אותה למשך שלושה חודשים במהלכם היא תצלם את אורנוס נפטון ופלוטו. אך המשימה הראשונה שלהם היתה להעלות ולשדרג את גרסת התוכנה המפעילה את מערכות הפיקוד והטיפול במידע של החללית.

“ניתוח המוח עבר בהצלחה” אמר החוקר הראשי של ניו הוריזונס, אלן סטרן. “התוכנה החדשה – האחראית להנחות את שאר מערכות החללית כיצד לבצע את הפקודות ולאסוף ולאחסן נתונים – מותקנת על המחשב המרכזי של ניו הוריזונס ופועולת כהלכה. ואת כל הטיפול הזה עשינו כאשר החללית נמצאת במרחק של 1.62 מיליארד קילומטרים מהבית”. סיכום סטרן.

צוות ההפעלה של המשימה במעבדה לפיסיקה יישומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בלורל, מרילנד, העלתה את התוכנה למחשבי החללית באמצעות הרדיו דרך משדרי רשת החלל העמוק של נאס”א. בעשרת הימים הבאות ישדר הצוות תוכנות חדשות לשתי מערכות הבקרה והניווט האוטונומיות של החללית.

אליס בומן, מנהלת צוות הפעלת החללית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס אומרת כי החללית והמחשב שלה נמצאים במצב טוב. “התוכנה החדשה תיקנה כמה באגים והעשירה את הדרכים שבהם פועלת המערכת, בהתבסס על מה שלמדנו בהפעלת החללית בכמעט שלוש השנים מאז שיגורה” אמרה. “קינפגנו את המערכות השונות בתוך החללית כדי שיהיו מוכנים לתמוך בחזרה לטיסת ההתקרבות לפלוטו ולירחו כארון המתוכננת לקיץ הבא.”

ניו הוריזונס נמצאת במרחק של מעל 200 מילי קילומטר מעבר למסלול שבתאי, וכ-11 יחידות אסטרונומיות (1.62 מיליארד ק”מ) מהשמש. היא גומעת כמיליון וחצי ק”מ ליום בשעטה לעבר פלוטו.

המבדק השנתי השני של החללית יימשך עד אמצע דצמבר.

לידיעה באתר נאס”א

8 תגובות

 1. אור:
  הכל יחסי.
  אם תביא בחשבון את תנועת כדור הארץ (שעליו נמצאת המאזדה שלך) סביב השמש, תנועת השמש סביב מרכז הגלקסיה וכו, יתברר לך שאתה דווקא עובר יותר קילומטרים כל יום.

 2. לאבי

  אתה נראה שלא בקו הבריאות.
  אני מקווה שאני טועה.

  האם יש סיבה לכך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן