סיקור מקיף

פלוטו לא מתאים

פלוטו המסכן. ייתכן שימיו כאחד מתשעת כוכבי הלכת של מערכת השמש שלנו חלל ספורים. שתי קבוצות חוקרים באיגוד האסטרונומיה הבינלאומי שוקלות להגדיר מחדש את כוכב הלכת הקטן

יוני 2008 – כוכבי הלכת הננסים העבר נפטוניים יכנו פלוטואידים

פלוטו המסכן. ייתכן שימיו כאחד מתשעת כוכבי הלכת של מערכת השמש שלנו חלל ספורים. שתי קבוצות חוקרים באיגוד האסטרונומיה הבינלאומי שוקלות להגדיר מחדש את כוכב הלכת הקטן.

"כבר 20 שנה ברור שפלוטו לא מתאים", אומר האסטרונום מייק אהרן מאוניברסיטת מרילנד, ראש מחלקה באיגוד האסטרונומיה. קוטרו של פלוטו, כוכב הלכת המרוחק ביותר מהשמש, הוא 2,304 ק"מ בלבד. קטן אף מהירח. זאת ועוד: בעוד שמסלולי שאר כוכבי הלכת מעגליים, מסלולו של פלוטו אליפטי ולעתים הוא מתקרב לשמש אף יותר מנפטון, כוכב הלכת השמיני מהשמש. אהרן מבקש ליצור סיווג חדש של גרמים שמימיים שנעים מעבר לנפטון: טראנס-נפטונים. פלוטו יהיה טראנס-נפטון מספר .1 לעומתו, בריאן מרסדן ממרכז האסטרואידים של האיחוד, מעדיף לסווג את פלוטו כאסטרואיד, שיזכה כנראה למספר הסידורי הנכסף .10,000"זוהי אינה הורדה בדרגה", אומר מרסדן, "זהו כבוד".
האסטרונום אלן הייל, אחד ממגלי כוכב השביט הייל-בופ, טוען שהוויכוח טיפשי למדי. אין כל הגדרה ברורה של כוכב לכת, הוא אומר. "תושב היפותטי של צדק היה צוחק למשמע העובדה שאנו מכנים את כדור הארץ 'כוכב לכת'".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן