סיקור מקיף

פינגווין טורפדו

הפינגווינים מסוגלים לנוע מתחת למים כמו טילים קטנים, להגיע למהירות מ-0 עד 7 מ’ לשנייה בתוך שנייה. למי שמנסים להבין מה זה אומר – מדובר בתאוצה מדהימה, בוודאי כשמדובר בפעולה תת ימית.

פינגווין צולל. מתוך shutterstock
פינגווין צולל. מתוך shutterstock

מאת: זיו כהני
הביטוי “הליכת פינגווין” נתפס אצלנו כתיאור להליכה מצחיקה ומתנדנדת. אז אולי ככה הם הולכים על האדמה, אבל מתחת למים הפינגווינים מאוד מפתיעים בתנועה שלהם…

פלאביו נוצ’ה, מרצה לאווירודינמיקה במכונים הטכנולוגיים המובילים בשוויץ, חוקר את תנועת הפינגווינים לצורך פיתוח של טכנולוגיות הנעה תת מימיות יעילות יותר ומתוחכמות יותר.

בין השאר גילה נוצ’ה כי הפינגווינים מסוגלים לנוע מתחת למים כמו טילים קטנים, להגיע למהירות מ-0 עד 7 מ’ לשנייה בתוך שנייה. למי שמנסים להבין מה זה אומר – מדובר בתאוצה מדהימה, בוודאי כשמדובר בפעולה תת ימית.

בכנס של תחומי דינאמיקה של זורמים שמתקיים בימים אלה, מציג נוצ’ה דגם שפיתח ויוצר במעבדה. הדגם מציג למעשה מנגנון מכאני כדורי חדשני, המחקה את התנועה המשולבת של הכתף והכנף של הפינגווין. המנגנון ניתן לחיבור בקצהו של ציר מסתובב, ויכול לאפשר תנועה בעלת 3 דרגות חופש (תנועות סיבוביות הן בעלות 2 דרגות חופש בלבד), דבר שמאפשר את הגדלת טווח התנועה הסיבובית, ולמעשה מציג מכלול משופר של פרופלור.

כמובן שלצורך השגת מה שהפינגווין עושה בעיניים עצומות, החוקרים השקיעו מחשבה רבה וביצעו ניסויים רבים- המנגנון שיחקה את התנועה הזו של הפינגווין צריך לעמוד בעומסים מכאניים גדולים מאוד.

זאת עוד דוגמה לכך שיצור גמלוני, שמתנדנד כשהוא צועד על פני האדמה, משאיר מאחוריו שובל עשן, ובמקרה הזה בועות, כשהוא מתחת למים…

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן