סיקור מקיף

פיניקס צילמה שלג יורד במאדים וגילתה רמזים למים שהיו בקרקע בעבר

נחתת המאדים פיניקס איתרה שלג נופל מענני מאדים. ניסוי הקרקע של החללית גם סיפק עדויות לאינאראקציות בעבר בין מינרלים ומים נוזליים, תהליך המתרחש על כדור הארץ

גושי קרח תת קרקעיים שחשפה הזרוע הרובוטית של פיניקס באחת החפירות. שלג ממשיך לרדת אך לא מגיע אל פני השטח
גושי קרח תת קרקעיים שחשפה הזרוע הרובוטית של פיניקס באחת החפירות. שלג ממשיך לרדת אך לא מגיע אל פני השטח

נחתת המאדים פיניקס איתרה שלג נופל מענני מאדים. ניסוי הקרקע של החללית גם סיפק עדויות לאינאראקציות בעבר בין מינרלים ומים נוזליים, תהליך המתרחש על כדור הארץ. מכשיר לייזר שתוכנן לאסוף ידע אודות הקשר ההדדי בין הקרקע והאטמוספירה במאדים גילה שלג שנשר לקרקע מעננים בגובה 4 קילומטרים מעל איזור הנחיתה. הנתונים הראו כי השלג התאדה לפני שהגיע לקרקע.

"טרם ראינו דבר דומה לכך על מאדים" אמר ג'ים ויטוויי מאוניברסיטת יורק בטורונטו, המדען המוביל של התחנה המטאורולוגית הקנדית המותקנת על הפיניקס. "נחפש אחר סימנים לכך שהשלג אולי הגיע גם לקרקע".

הניסויים על פיניקס גם הניבו רמזים המצביעים על קיומו של סידן פחמתי, המרכיב העיקרי בגיר שאנו כותבים איתו על הלוח, וכן חלקיקים העשויים להיות טיט. מרבית הסידן הפחמתי והטיט על כדור הארץ נוצרים אך ורק בנוכחות מים נוזלים. "אנו עדיין אוספים נתונים וצריכים לערוך ניתוחים רבים, אך אנו מתקדמים לא רע באשר לשאלות הגדולות שהצבנו בפנינו" אמר החוקר הראשי של פיניקס, פיטר סמית מאוניברסיטת אריזונה בטוסון.

סדרה זו של תשע תמונות שצולמה בידי נחתת המאדים פיניקס מראה את השמש עולה בבוקר היום ה-101 לנחיתה.
סדרה זו של תשע תמונות שצולמה בידי נחתת המאדים פיניקס מראה את השמש עולה בבוקר היום ה-101 לנחיתה.

מאז הנחיתה ב-25 במאי, פיניקס אישרה כי השכבה הקשה של פני השטח באיזור הנחיתה הצפוני שלה מכיל קרח מים. הקביעה האם הקרח הזה הפשיר אי פעם תסייע לענות על השאלה האם הסביבה היתה פעם אוהדת לחיים, אחת מהמטרות העיקריות של המשימה.
העדויות לקיום הגיר בדוגמאות האדמה מהחפירות שערכה הזרוע הרובוטית של פיניקס מגיעות משני מכשירים – TEGA, שהוא מכשיר לניתוח הגזים היוצאים מהקרקע או במילים אחרות התנור, ו-MECA – מנתח המוליכות והאלקטרו-כימיה.

"מצאנו גיר" אומר ויליאם בוינטון מאוניברסיטת אריזונה, החוקר הראשי של מכשיר ה-TEGA. "הדבר מצביע על אפשרות של אינטראקציה עם מים בעבר.". MECA זיהה תרכובות פחמן הנפלטות מדוגמת הקרקע בעת חימומה, האופיניות לתרכובות סידן פחמתי. MECA זיהה את התגובה של הגיר בניתוח כימיה רטובה של הקרקע. הריכוז הנמדד של סידן היה בדיוק כזה הצפוי מתמיסה של סידן פחמתי. שני המכשירים גם גילו את הרמזים לקיומו של חומר דמוי טיט בדוגמאות הקרקע.

ענני השלג על מאדים.
ענני השלג על מאדים.

נחתת הפיניקס, הפועלת זה החודש החמישי סובלת מירידה ביכולת ייצור האנרגיה, והדבר עלול לגרום לסיום חייה הפעילים עד סוף השנה. לפני שהכוח ייתם, מקווים אנשי צוות הפיניקס להפעיל מיקרופון על הנחתת שינסה להקשיב לקולות מאדים.

"במשך קרוב לשלושה חודשים, השמש לא שקעה מתחת לאופק באיזור הנחיתה" אומר בארי גולדסטין, מנהל פרויקט הפיניקס מטעם JPL. "כעת היא כבר נעלמת מתחת לאופק למשך ארבע שעות בכל לילה והתפוקה של קולטי השמש יורדת משבוע לשבוע. לפני סוף אוקטובר, לא תהיה מספיק אנרגיה כדי להזיז את הזרוע הרובוטית.

לידיעה באתר נאס"א

10 תגובות

 1. המממ טוב לדעת.תסלחו לי אבל אשמח לקרא פירוט נוסף מתורגם עם תמונות וסירטונים בכל נושא שקשור לחלל!בתודה מראש.ושניזכה עוד באמצע המאה הזו לסיור בחלל בעלויות שאזרח ממוצע יכול להרשות.

 2. אם גילתם שירד שלג ושלג מורכב ממים אז זה לא מספיק הלו היו שם חיים ואולי עכשיו יש חיידק מתפתח זה שלג שמורכב מגשם יש מים על מאדים אז מסתבר שעל הכוכב הכי קרוב אלינו יש חיים אתם לא צריכים להיתרחק מיליוני שנות אור בשביל חיים כי יש כמה מיליוני ק"מ מאיתנו חיים זה אדיר
  אנחנו סתם מחפשים כלכך רחוק שיש לידנו
  קצת סכל לא יותר מידי

 3. לדעתי פיזור אור השמש בזמן הזריחה על מאדים ניראה הרבה יותר מצומצם מאשר על כדור הארץ.
  כנראה בגלל האטמוספרה הדלילה.

 4. ממש כמו בירושלים. השלג נמס לפני הגיעו לקרקע.
  וכבר יצא מכרז להקמת ישיבה בק"ק מאדים.

 5. לעורכים
  ממש אהבתי את הקטע אם התמונות זה מוסיף הרבה להמחשה של הכתבה
  אולי תנסו להוסיף לינקים לסרטים רלוונטים מיו טיוב זה יוסיף הרבה לכתבות שניראות יבשות ומשעממות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן