סיקור מקיף

פובוס ודימוס ביחד סוף סוף!

החללית האירופית מארס אקספרס צילמה מעבר נדיר של שני ירחי מאדים בפריים של המצלמה והשיבה לכדור הארץ תמונות ברזולוציה גבוהה של מעבר שצולם עד כה פעם אחת מהרכב ספיריט על הקרקע ברזולוציה נמוכה לפני כ-4 שנים

מאת ננסי אטקינסון

פובוס ודימוס כפי שצולמו יחדיו מהחללית מארס אקספרס, 5 בנובמבר 2009. צילום: סוכנות החלל האירופית
פובוס ודימוס כפי שצולמו יחדיו מהחללית מארס אקספרס, 5 בנובמבר 2009. צילום: סוכנות החלל האירופית

מקפת המאדים האירופית מארס אקספרס צילמה בחודש שעבר תמונות של משותפות של שני ירחי מאדים, פובוס ודימוס. זו הפעם הראשונהש הירחים צולמו ביחד ברזולציה גבוהה, אם כי זו לא הפעם הראשונה שהם צולמו ביחד בכלל – רכב השטח ספיריט צילם אותם מן הקרקע חולפים מעליו ביחד בשנת 2005, אבל התמונות החדשות מספקות תחושה של ‘וואו’ ומסייעות לשפר את המודלים של מסלולי שני הירחים של מאדים בפרט ושני ירחים ביחד בכלל.

“זה לא קורה לעתים קרובות ששני הירחים של מאדים נמצאים ממש מול המצלמה, ישירות אחד מאחורי השני,” אמר הופמן הרלד ממרכז החלל הגרמני (DLR) העובד בפרויקט מארס אקספרס. “במהלך הפרויקט שנמשך כבר שש שנים, היו לנו כמה הזדמנויות לצלם את שני הירחים יחדיו,” אמר קלאוס דיטר מץ, שעבד עם הופמן לתכנן את צילום התמונות הללו. “הגאומטריה של המערכת במהלך הקפה מס’ 7492 של מארס אקספרס ב-5 בנובמבר 2009 היתה חיובית במיוחד, ולכן הפעם רצינו לנסות לצלפ רצף של תמונות – והניסיון הראשון סיפק את התוצאה המקווה”.

הדמיית סרט המורכבת מ-130 התמונות שצילמה החללית מארס אקספרס. צילום: סוכנות החלל האירופית.
הדמיית סרט המורכבת מ-130 התמונות שצילמה החללית מארס אקספרס. צילום: סוכנות החלל האירופית.

פובוס, הגדול מבין שני הירחים נע ב מסלול קרוב לכוכב הלכת האדום ומקיף אותו כל 7 שעות ו-39 דקות. הוא נע מהר יותר יחסית למאדים מאשר הירח נע יחסית לכדור הארץ. הוא נמצא בעת הצילום במרחק של 11,800 ק”מ מהחללית. דימוס היה אז במרחק 26,6200 ק”מ ממנה.

התמונות צולמו באמצעות הערוץ בעל הרזולוציה הגבוהה במיוחד (SRC) במצלמה הסטריאוסקופית בחדות גבוהה (HRSC). המצלמה צילמה 130 תמונות של הירחים בשעה 09:14 שעון מרכז אירופה ב-5 בנובמבר, במשך דקה וחצי במרווחים של שניה אחת והאיצה למרווחים של חצי שניה לקראת הסוף. רזולוצית הצילום היא 110 מטרים לפיקסל עבור פובוס ו-240 מטרים לפיקסל עבור דיימוס – מכיוון שדימוס היה כאמור מרוחק למעלה מכפליים מהמצלמה לעומת פובוס.

לידיעה ביוניברס טודיי

7 תגובות

 1. מדוע נאסא לא מפנה את המליארדים לדברים חיוניים יותר שיכולים לתרום לאנושות הרבה יותר – כגון התיישבות על הירח לצורך מחקר ארוך טווח בנוגע לחיים בחלל,ניצול משאבים בחלל, הפקת מים ואנרגיה בחלל, פיתוח פתרונות מגורים בחלל ועוד ועוד.

  יש לי תחושה לא נוחה שבמקום כל הדברים החשובים שצויינתי, נאסא מתעסקת בשטויות וביחסי ציבור.

 2. aviku איך עשית שהשם שלך יהיה מודגש? תוכל להסביר לי את הטריק?

  ולמה הפונטים בדף הזה כל כך ממוזערים?

 3. החללית האירופית מארס אקספרס,
  מרכז החלל הגרמני (DLR),
  כסף אירופאי.

  לא נאס"א ולא כסף אמריקאי…

  אפקט הוואו נמצא בסקרנות האנושית, שלא יודעת גבולות.

 4. “התמונות החדשות מספקות תחושה של ‘וואו’…”?
  שקוט, ליבי הפועם!

  שני סלעים קטנים ואפורים שנלכדו במקרה במסלול סביב מאדים וחלפו זה על פני זה מהווים סיבה להתרגשות כה רבה ולכותרת כל כך סופרלטיבית?
  אין לנאס”א דברים טובים יותר לעשות עם כספי הציבור האמריקני?
  הרבה מהומה על לא מאומה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן