סיקור מקיף

שיאן העולם בקפיצה לגובה

תגלית: חרק קטנטן בשם קצפית הרוק, המצוי גם בישראל, מסוגל לקפוץ לגובה של פי 110 מממדי גופו

אלכס דורון

הפשפש הוותיק, שיכול לקפוץ לגובה של פי 100 מגודל גופו, הודח כנראה מראש טבלת הקופצים יחסית לגודל הגוף. השיאן החדש הוא חרק זעיר בשם קצפית הרוק, שמסוגל לקפוץ לגובה מרשים של 70 סנטימטר. בהתחשב בכך שאורכה של הקצפית הוא 6 מילימטר בלבד, יהיה זה כאילו אדם יקפוץ ממקומו לגובה של גורד שחקים בן 80 קומות.

קצפית הרוק (Philaenus Spumarius) היא קרובת משפחה של הציקדות מסדרת אחידי-הכנף, והיא נפוצה מאוד בגינות וניתן למצוא אותה גם בישראל. במשפחת הקצפיות בארץ יש 10 מינים, 3מהם נחשבים לנפוצים.
בממדיה, מזכירה קצפית הרוק חיפושית זעירה, אבל רגליה האחוריות מפותחות מאוד ובעלות שוקיים
ארוכים וחזקים. מנגנון הניתור שלה כונה על ידי מדענים ''משגר טילים'', כיוון שבאמצעותו היא מצליחה לקפוץ לגובה הגדול פי 110 מגובהה שלה.

פרופ' מלקולם בורו, זואולוג מאוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה, הציב מצלמת וידיאו מהירה מאוד, שצילמה 2,000 פריימים בשניה כדי למדוד במדויק את הניתור של הקצפית. התברר, שמנגנון השרירים שלה ומערכת העצבים השולטת בו מייצרים כוח ניתור הגדול פי 400 (!) מכוח הכבידה. פרופ' בורו דיווח לשבועון המדע נייצ'ר כי בתוך פחות מאלפית שנייה נמתחו רגליה להאצת גופה למהירות של 4 מטרים בשניה. לשם השוואה: בקפיצה לגובה משקיע אדם כוח ניתור של פי 2-3 מכוח הכבידה.

ואם אנחנו כבר עוסקים בחרקים עם שיאים, נזכיר גם את הקרנפית (Rhinoceros Beetle), חיפושית ממשפחת הזביליות, שנחשבת ליצור החזק ביותר על-פני כדור הארץ ביחס לממדי גופה. משקל גופה של הקרנפית הוא 20 גרם בלבד ואורכה 150 מ''מ (מתוך זה, 56 מ''מ הן ה''קרניים'' שלה), אבל היא מסוגלת לשאת משא הגדול פי 100 ממשקלה. לשם השוואה – אדם מסוגל לשאת משקל הגדול רק פי 3 משלו. למעשה, יהיה זה כאילו אדם ירים על גבו משקל של 7 טונות.

חרק נוסף בעל יכולות חריגות הוא הנווטת הדו-צבעונית, נמלה אפריקנית המפלסת דרכה לא על פי אותות ריח – פרומונים שגופה מייצר – אלא על-פי השמש. הנווטת הדו-צבעונית מסוגלת לחיות בחום של 55 מעלות, ומעלה מבלי ''להתבשל''. חרק אחר בשם הדנאית ההדורה (ידועה בשמה האחר: ''פרפר המלך'')
יכולה לנדוד למרחקים עצומים – עד 4,500 ק''מ מקינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן