סיקור מקיף

מטר מטאורים בשידור חי: להקשיב לפרסאידים ב-FM

מסתבר שעם ציוד פשוט ניתן לשמוע מתי עוברים מטאורים מעל הראש גם אם לא תמיד מצליחים לראות אותם. כזכור: הלילה מטר הפרסאידים, מטר מטאורים חזק

פרסאיד כפי שנקלט השבוע, 9 באוגוסט, בטלסקופ הרדיו בידי אנדי סמית'  (G7IZU)
פרסאיד כפי שנקלט השבוע, 9 באוגוסט, בטלסקופ הרדיו בידי אנדי סמית' (G7IZU)

מטר מטאורים הוא מראה מרהיב, אך מה לעשות אם באיזור שלכם יש עננים? האם ידעתם שניתן "לשמוע" מטר מטאורים. אם אתם מפעילי תחנות של חובבי רדיו, ניתן לעקוב אחר עקבות היונים שהמטאורים משאירים באטמוספירה ומאפשרים שידור האירוע לקולטי רדיו רוקים יותר? אין צורך בציוד מתוחכם כדי להאזין למטר מטאורים, מספיק רדיו FM ואנטנה חיצונית. אפילו הרדיו ברכב יכול לעבוד היטב.

כאשר חולף מטאור מעל ראשינו, נשמע לזמן קצר שידורים מתחנות רחוקות, קולות נפץ, זמזומים, צלצולים, צווחות, יללות ופשוט שינויים ברעש הלבן. לפעמים התופעה מתרחשת במתינות ולפעמים היא מכה בבת אחת. דבר אחד בטוח, הרעשים שתשמע מגיעים בוודאות מחוץ לעולם שלנו. כותבת המאמר ביוניברס טודיי, תמי פלוטנר כותבת כי קלטה את השידורים מהמטאורים החולפים בכל מיני סוגי מקלטי רדיו, כולל טרנזיסטור פשוט וכן באמצעות לטלוויזיה שחוברה לאנטנה חיצונית שכוונה לערוץ 3 (אם אינני טועה זה ב-VHF). הכל למען הכיף והתוצאות מדהימות.

ביום שישי הקרוב, בשעה 19:00-20:00 שעון בריטניה (22:00-23:00 שעון ישראל) ישדר ה-BBC באינטרנט שידור חי מכיכר טרפלגר בלונדון ובה ידגים עורך תוכנית האסטרונומיה ברשות השידור הבריטית כיצד קולטים אותות רדיו במהלך מטר מטאורים. יהיה זה במסגרת מיצג העמוד הרביעי שבו מתחלפים בכל שעה אנשים בעמוד הרביעי בכיכר טרפלגר, העמוד עליו אין פסל. את המיצג, שבו יתחלפו במשך 100 ימים, 24 שעות ביממה אזרחים מן השורה, שיזם הפסל אנטוני גורמלי (Antony Gormley). – לאתר המיצג

ולמי שרוצה להבין בדיוק מהו מטר מטאורים ומה הקשר בין מכוניות, זבובים ומטאורים, ולמה ככל שמתקרבים לבוקר כך רואים יותר מטאורים, מוזמן להכנס לידיעה הקודמת שלנו בנושא: מטר הפרסאידים: הלילה ומחר השיאים – הזדמנות ללמוד מהו מטר מטאורים.

כמו כן, האגודה הישראלית לאסטרונומיה תקיים תצפית ביום שישי על מה שישאר מהפרסאידים (אך יראו טוב יותר בהעדר ירח). התצפית בשיתוף בית ספר שדה הר הנגב במצפה רמון פרטים באתר האגודה.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. כיצד המטאורים משפיעים על קליטת רדיו. כאשר מטאור נופל הוא משאיר אחריו שובל יונים. גלי הרדיו מוחזרים על ידי האיזור המיונן – בדומה להחזרת שידורי רדיו בגלים קצרים מהיונוספירה – דבר המאפשר קליטה של שידור גלים קצרים (3 עד 30 מה"צ) כמעט בכל העולם. במקרה של מטאורים היוניזציה באיזור קטן יותר ובגובה נמוך יותר, לכן היא פועלת יותר על הגלים הקצרים יותר – בתחום התג"מ הנמוך (30 עד 150 מה"צ). אגב תופעה זו מנוצלת במערכות תקשורת צבאיות ומערכות בקרה מרחוק המעבירות נתונים בפרצי תקשורת קצרים – כי בכל רגע נתון יש פה ושם איזה מטאור מתאים למטרה זו (יותר מאחד בדקה), גם אם זה לא בזמן מטר מטאורים שאנו נוהגים לצפות בו. המערכת משדרת כל הזמן פרצי תקשורת קצרים, עד אשר היא מקבלת מהתחנה השנייה אישור קליטה. טכניקה זו נקראת תקשורת פרץ מטאורים.

 2. אממ אתם יודעים מתי זה אמור להיות?
  כי אני שמעתי שזה אמור להיות היום בלילה כאילו ב-12 בחודש.

 3. נדמה לי שקלטתי את השינויים ברעש הלבן במחשב. יכול להיות?
  או שזה איזה וירוס חדש 🙂

 4. "…נשמע לזמן קצר שידורים מתחנות רחוקות…"
  איך זה אמור לקרות לא הבנתי. הסבר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן