מחר הירח ייראה גדול ובהיר יותר בשל השילוב קרבתו לכדור הארץ ומילואו בהפרש של דקה

זו גם ההזדמנות לספר שמחקרים שנעשו לא מצאו שום קשר בין הירח המלא למספר מקרי הפשע, המחלות או להתנהגויות מוזרות אצל בני אדם. התופעה היחידה המתגברת במצב זה היא הגיאות

ירח מלא בפריגיאה. איור נאס"א
ירח מלא בפריגיאה. איור נאס"א

הירח המלא גורם לגיאות גבוהה מהריגל, גורם לכלבים לילל ומעיר אותנו בלילה באורו החד דרך חרכי התריסים.
אם קרן ירח תעיר אתכם בלילה של ה-5 במאי 2012 (מחר בלילה), כדאי לכם לצאת מהמיטה לחלון ולהתבונן. ירח מלא זה של חודש מאי הוא "ירח על" או "סופר ירח". הוא גדול ב-14% ובהיר יותר ב-30% מאשר שאר הירחים המלאים של 2012.

המונח המדעי של תופעה זו היא "ירח פריגיאה" (perigee moon). ירחים מלאים נבדלים בגודלם בשל הצורה האליפטית של מסלול הירח סביב כדור הארץ. הירחים מקיימים מסלול אליפטי סביב כדור הארץ כאשר צד אחד של המסלול (פריגיאה) קרוב ב-50 אלף קילומטר מאשר הצד השני (אפוגיאה). ירחים מלאים המתרחשים כאשר הירח נמצא בפריגיאה גדולים נראים גדולים ובהירים יותר.
מקרה כזה צפוי להתרחש ב-5 במאי בשעה 23:34 שעון החוף המזרחי של ארה"ב ובדיוק דקה אחר כך הירח יהיה במילואו, שילוב נדיר במיוחד.

מכיוון שבארץ השעה תהיה כבר 06:34 בבוקר של ה-6 במאי, הירח כבר ישקע והשמש תאיר, אך מי שיקום מוקדם יוכל לצפות בירח חזק מהרגיל, אף כי לא בשיאו, ובכל זאת, הקוראים במערב אירופה ובצפון אמריקה מוזמנים לצפות, להתרשם ואולי אף לצלם.

סרטון וידאו של ScienceCast מספר על העובדות והדמיון בתופעת ה"סופר ירח".

ואגב תושבי מערב אירופה יהיו ברי מזל יותר לצפות בתופעה משום שקל להבין אותה כאשר הירח נמצא באופק וניתן להתייחס לגדלו המוחלט, כאשר צופים בו בקרבת עצים בניינים ועצמי רקע אחרים. צאו מחר בערב כל אחד לפי השעה המקומית שלו ותצפו בירח מתקרב לשיאו, וגדול במיוחד. כמובן בשל היות הירח במילואו הוא זורח בדיוק כאשר השמש שוקעת, ושוקע עם הזריחה למחרת בבוקר.

זו גם ההזדמנות לספר שמחקרים שנעשו לא מצאו שום קשר בין הירח המלא למספר מקרי הפשע, המחלות או להתנהגויות מוזרות אצל בני אדם. הירח פחות משפיע מאשר סיפורי הפולקלור גורמים לנו להאמין.
תופעה אחת שכן התבררה כנכונה היא שהשילוב של הירח מצד אחד והשמש מצד שני כאשר כדור הארץ באמצע, המתרחש כאשר הירח מלא, בתוספת העובדה שהירח קרוב במיוחד, כל אלה גורמים להגברת הגיאות ואולם מדובר בתוספת של 2-3 סנטימטרים לגובה הגיאות הממוצע ורק באיזורים מסוימים הטופוגרפיה המקומית עלולה להגביר זאת ל-15 סנטימטר. מקומות אלה ערוכים לגיאויות מרביות אלה ואין חשש של הצפה.
סופר ירח בפריגיאה זו תופעה די נפוצה. הירח מתמלא בהפרש של מספר שעות מהפריגיאה בערך אחת לשנה בממוצע. האירוע הקודם היה ב-19 במארס 2011, ואז הפריגיאה היתה קרובה אפילו ב-400 קילומטרים יותר מאשר בפעם הזו. בנאס"א ממליצמים מחר – צאו החוצה ותהנו מירח על.

לכתבה באתר נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. לורה – הכתבה מדברת על הלילה של 6 מאי שזה אור ל-ט"ו בחודש העברי, כך שהכל בסדר.

 2. איך משתלב ירח מלא עם התאריך העברי (י"ג אייר, שלושה ימים לפני אמצע החודש)?

 3. תשובה לעמית.
  קח את מסלול הירח כפי שמופיע באיור למעלה וחלק אותו ל 12 חלקים (זה לא בדיוק 12 במציאות).
  למרות שבכל חודש הירח מבצע הקפה מלאה, הנקודה בא מתקבל ירח מלא זזה ב 1/12 עקב סיבוב שני הגופים סביב השמש. רק פעם בשנה יש מצב שבו הירח מלא וגם נמצא בנקודה קרובה אלינו.

 4. אני רק שאלה :
  המחזור של הירח הוא הרי קבוע ,אז למה לא תמיד ירח מלא יוצא ב"פריגיאה" ?

 5. ארנון, אל תדאג
  מעולם מאדים לא מגיע לנקודה שבו הוא נראה בגודל הירח…
  כדי שתבדוק את נתוני הגיאומטריה שלך
  או שמא אלו נתוני הגימטריה שלך
  ירח = מאדים הוא פלא = 218

 6. אבי,
  אל תשכח שבקרוב מאדים מגיע לנקודה בה הוא נראה בגדול הירח…
  זה קשור אולי לסוף העולם המתקרב בסוף 2012 ?
  כדאי אולי לבדוק את זה באופן יסודי בגימאטריה.
  שבת טובה לכולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן