סיקור מקיף

כך נראה כדור הארץ ממסלול סביב שבתאי

נאס"א חושפת תצלום נדיר כוכב הלכת הכחול ממרחק 1.5 מיליארד קילומטרים

תמונה נדירה זו צולמה השבוע - 19 ביולי 2013 במצלמת הזוית הרחבה שעל החללית קאסיני של נאס"א המקיפה את שבתאי. בתצלום רואים את טבעות שבתאי וכן את כדור הארץ והירח באותו פריים. צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
תמונה נדירה זו צולמה השבוע – 19 ביולי 2013 במצלמת הזוית הרחבה שעל החללית קאסיני של נאס"א המקיפה את שבתאי. בתצלום רואים את טבעות שבתאי וכן את כדור הארץ והירח באותו פריים ׁ(לתמונה המלאה) צילום: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

 

תצלום גולמי שמראה את כדור הארץ ואת מערכת שבתאי צולם ושודר בשידור חי ב-19 ביולי בידי החללית קאסיני של נאס"א המקיפה את שבתאי לרגל קמפיין "הריעו לשבתאי שהתקיים באתרים רבים על פני כדור הארץ באותו יום. התמונות עשו דרך של קור למיליארד וחצי קילומטרים (ליתר דיוק 1.44 מיליארד ק"מ) של החלל הבינפלנטרי המפריד בין כדור הארץ לשבתאי.

חברי הצוות המדעי עמלים כעת על עיבוד התמונה במטרה ליצור תצרפים של תמונות בכל צבע בנפרד של "הכדור הכחול הקָלוּשׁ.

התמונה מורכבת מחמישה צילומים נפרדים במצלמה רחבת הסרט והיא מאפשרת הצצה פנורמית שלמה. כדי לצלם את כל שבתאי ואת הטבעות הרחבות שלו, צילמה החללית צילומים רבים – בסך הכל 323 תמונות" אומרת קרולין פורקו, מנהלת צוות הצילום של קאסיני במכון למדעי החלל בבולדר, קולורדו.

בתמונות רואים את כדור הארץ והירח כנקודות ברוחב של פיקסל אך ניתן להבין שמדובר בנקודה כחולה קלושה, המהווה את הבית של כל האנושות, ואת השכן הקוסמי הלבן שלנו.

 

צילומים מרחוק של כדור הארץ באמצעות חלליות רובוטיות, בפרט מחלליות שהגיעו לקצה מערכת השמש, הם מעטים וזמן רב חולף בין כל אחד מהם. לפיכך מדובר באירוע שצריך לחגוג. "אחד האירועים המרגשים של קאסיני בשנת 2013 היה ה-19 ביולי, כאשר החללית הגיע למצב שהיא מסוגלת לצלם בו זמנית את כל מערכת שבתאי כשהשמש מאחוריה" מסבירה לנידה ספילקר, מדענית בפרויקט קאסיני מטעם JPL במצב הזה, שבתאי וטבעותיו מסתירים את אור השמש ומאפשרים איסוף מידע מדעי ייחודי אודות הטבעות וכן ללכוד את כדור הארץ,שאחרת, מנקודת המבט של שבתאי, הוא נבלע באור השמש.

 

קאסיני כבר שידרה תמונות תצרף של כל מערכת שבתאי וכדור הארץ ב-2006 והיא נחשבת עד היום כאחת מהתמונות החשובות של עידן החלל. עם זאת היה לצילום ערך מדעי משום שהיא חשפה את טבעת E של שבתאי המוזנת מפלומת המים והאבק של הירח אנסלדוס, היא גם חשפה שונות גדולה בבהירות ובצבעים במסלול הטבעת" אמרה ספילקר.

לידיעה ביוניברס טודיי

2 תגובות

  1. לצופה הנמצא על שבתאי, בהנחה שיצליח לשרוד יותר משניה אחת, כדור הארץ יראה כמו כוכב בוקר או כוכב ערב, בדומה לכוכבי לכת אלה הנצפים מכדור הארץ אפשר לחשוב על צילומים אחרים באמצעות הקסיני. כדור הארץ בזניט. לראות את כדור הארץ חולף על פני השמש בדומה לנוגה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן