סיקור מקיף

לרוסים אין חוש הומור: שמונה עצורים בטקס של 'דת' "מפלצת הספגטי המעופפת"

לעומת זאת בצ'כיה הוחלט להכיר בזכותו של חבר הכנסיה הפסטפריאנית לעטות על ראשו מסננת פסטה

שוטר רוסי מתעמת עם מפגין של כנסיית "מפלצת הספגטי המעופפת" במוסקווה, 17 באוגוסט 2013. מתוך YOUTUBE
שוטר רוסי מתעמת עם מפגין של כנסיית "מפלצת הספגטי המעופפת" במוסקווה, 17 באוגוסט 2013. מתוך YOUTUBE

העיתון The Moscow Times מוסר מפי סוכנות הידיעות הרוסית ריה נובוסטי (18 באוגוסט) כי שמונה חברים בכנסיה (שבעצמה הם מצמידים לה את הכינוי לא כל כך רצינית) – מפלצת הספגטי המעופפת נעצרו בשבת שעברה בידי משטרת ההפגנות הרוסית ובידי פעילים אורתודוקסים.

לפי ויקיפדיה, מפלצת הספגטי המעופפת (Flying Spaghetti Monster) היא האל של הדת "הכנסייה של מפלצת הספגטי המעופפת" או "פסטפריאניזם" (שילוב המילים "פסטה" ו"ראסטפארי") לעתים מכונה גם כ"נודליזם".

מפלצת הספגטי המעופפת הופיעה לראשונה במכתב פתוח הומוריסטי שנכתב בשנת 2005 בידי בובי הנדרסון – בוגר אוניברסיטת אורגון ובעל תואר בפיזיקה – כמחאה על החלטת מועצת החינוך בקנזס להתיר לימוד תכנון תבוני כתחליף ללימוד האבולוציה בשיעורי מדע בבית ספר ציבורי.
האמונה המרכזית היא שמפלצת ספגטי מעופפת בלתי נראית ובלתי ניתנת לגילוי יצרה את העולם. שודדי ים נחשבים לפסטפריאנים המקוריים, והנדרסון טוען שהירידה במספר שודדי הים במהלך השנים היא הגורמת להתחממות הגלובאלית. רוב האמונות שהציע הנדרסון נבחרו בקפידה כדי ללעוג לטיעונים שמעלים לעתים קרובות חסידי התכנון התבוני.

דובר משטרת ההפגנות ברוסיה מסר כי ה"פסטפריאנים" קיימו אירוע בלתי חוקי. הפסטריאנים הרוסים רצו לציין באירועים במוסקווה ובסנט פטרסבורג את יום הולדתו של השחקן האמריקני רוברט דה נירו ששיחק גיבור המכונה "נודלס" במותחן "היו זמנים באמריקה" בשנת 1984. השלטונות סרבו להעניק אישור לאירועים ואלו הופרעו בידי משטרת ההפגנות ופעילי הקבוצה האורתודוקסית "רצון האל" בראשותו של דימיטרי אנטו. "רצון האל" קיימה הפגנות נגד הומוסקסואלים וכנגד בנות להקת "פוסי ריוט".

 

נ.ב. בסרטון אומרים השוטרים לעצורים כי הם פוגעים ברגשות דת. אכן, רגשות דת הם דבר מאוד חזק וחסין מכל ביקורת. לצערי גם אצלנו (א.ב.)

תעודת הזהות של תושב צ'כיה לוקאס נובי, חבר בכנסיית "מפלצת הספגטי המעופפת" שהשלטונות אישרו לו לחבוש מסננת פסטה בעת הצילומים לתעודת הזיהוי לפי סעיף המתיר חופש דת
תעודת הזהות של תושב צ'כיה לוקאש נובי, חבר בכנסיית "מפלצת הספגטי המעופפת" שהשלטונות אישרו לו לחבוש מסננת פסטה בעת הצילומים לתעודת הזיהוי לפי סעיף המתיר חופש דת

אבל יש גם מקומות שבהם חושבים אחרת. בנצחון עבור הפסטפריאנים, הכירה הרפובליקה הצ'כית בכנסית "מפלצת הספגטי המעופפת", לפחות באופן עקיף כאשר איפשרה לפסטפריאן לוקאש נובי לחבוש מסננת פסטה בתעודת הזהות הרשמית שלו.

נובי, פסטפריאן ואזרח צ'כי התעקש לאפשר לו לחבוש את כיסוי הראש בתצלום לתעודה ממשלתית. בממשלת צ'כיה הדגישו כי ההיתר ניתן בשל חוקי חופש הדת ואין מדובר פה בהכרה רשמית של השלטונות בכנסיית מפלצת הספגטי המעופפת.

לפי דובר הממשלה הבקשה של נובי עונה לדרשות החוק הצ'כי לפיו כיסויי ראש הנעטים בשל סיבות דתיות או רפואיות מותרים ובלבד שאינם מסתירים את הפנים.

 

ובאותו עניין – טלסקופ החלל האבל צילם את מפלצת הספגטי המעופפת

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

15 תגובות

 1. דעתי על צ'כיה השתפרה באופן ניכר. לחשוב שמדינה מזרח אירופית כושלת כזאת מקדימה אותנו כ"כ מבחינה רעיונית. קשה לי עם זה.

 2. כל הכבוד לאנשים הרציניים והנהדרים האלה. זו העת לאתגר את ממשלת ישראל ולכסות את ראשינו במסננות לרוב. יחי מפלצת הספגטי! יחי יחי יחי!!!

 3. מה יותר מזה שקוראים לו לוקאש או לוקש כדי להוכיח את ההכוונה האלוהית של אותה מפלצת הספגטי המעופפת ושלא ימכרו לכם לוקשים הכל ניתן בחינם על ידי האל.

 4. ועל כך הנודליסט עובדיה יוסיף:
  "עונש על כך שהם לא השאירו מנחת כדורי בשר ובזיליקום!!!"
  העולם מורכב מתמורה ושכר, סיבה ותוצאה.
  הניסים מופיעים בדברים הקטנים, צריך לחפש מעט כדי להבין את רצונו של הבורא.
  ואם מישהו נעלב זה רק כיוון שהוא לא הבין את דברי – כהלכה.
  להבא בלונז!
  (לא אני אמרתי)

 5. לא הבנתי מה ההומור כאן. מפלצת הספגטי המעופפת זו תופעה שנובעת מחוסר והבנה בחוש הומור.

  הרי היו אלה היהודים שהציאו את אלוהים כדי שיהיה לנו במה לא להאמין.

 6. החלום שלי הוא להקים דת נגדית בשם דת "האנטי-פסטי" ואז להזמין את כל המאמינים בעולם למלחמת דת בירושלים של דת הפסטריאנים מול דת האנטיפסטי.
  במלחמה אליה יגיעו מאמינים מכל רחבי העולם, יילחמו המאמינים בהתזת רוטב עגבניות ,שאריות ספגטי ואנטי-פסטי.
  רק ככה יוגחכו מלחמות הדת בעולם ויבוא שלום בעיר השלום 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן