התחממות כדור הארץ תגרום גם להתפרצות חיידקים וטפילים

הרס בתי גידול של בעל-חיים עקב פעילויות אנושיות תחת השם הכולל "פיתוח" והכחדה של מינים בכל העולם, אינם רק בעיה בתחום האקולוגיה. הנזק הסביבתי מסכן את בריאות האנושות

בני האדם, במעשיהם, מהווים גורם מכריע בהתחממות כדור הארץ, אבל הם גם תורמים במידה רבה להופעתן של מחלות חדשות ומסוכנות.

הרס בתי גידול של בעל-חיים עקב פעילויות אנושיות תחת השם הכולל "פיתוח" והכחדה של מינים בכל העולם, אינם רק בעיה בתחום האקולוגיה. הנזק הסביבתי מסכן את בריאות האנושות כולה, כיוון שטפילים הופכים אז ל"שדות מוקשים אבולוציוניים", כך הזהיר לפני כמה ימים מדען קנדי, הפרזיטולוג, ד"ר דניאל ברוקס מאוניברסיטת טורונטו.

הוא טוען כי הנסיגה שחלה במה שמכונה "שונות ביולוגית", כלומר ירידה במיגוון היצורים החיים על פני כדור הארץ, נקשרת עם הופעתן של מחלות אנוש חדשות כמו קדחת מערב הנילוס ושפעת העופות.

"משבר השונות הביולוגית איננו נוגע רק להכחדת מינים של בעלי חיים" קבע ד"ר ברוקס העומד מאחורי מחקר חלוץ על טפילים. "בעבר, כאשר היו מקרים בודדים, אפיזודות, של שינויי אקלים גדולים או גלים נרחבים של הכחדות מינים ובעלי חיים החלו לנוע מבתי הגידול הטבעיים שלהם, מאזורים שבהם חיו לאזורים חדשים, התהליך הזה הביא להופעת מחלות חדשות.

טפילים נדדו יחד עם בעלי החיים שאירחו אותם, לאזורים חדשים, ממש זינקו לספינות ששטו על פני הימים, הגיעו למקומות ישוב חדשים, ומצאו להם מאכסנים חדשים. התוצאה: מחלות שבמקומות רבים לא היו מוכרות קודם לכן.

המדען הקנדי הציג את ממצאי מחקרו לפני כמה ימים בכנס ההתאחדות האמריקנית למדעי מתקדם שבמהלכו נערך דיון-מומחים על סיטטמטיקה סביבתית.

מחקרו של ד"ר ברוקס שנמשך יותר מעשור, התנהל בג'ונגלים הצפופים של קוסטה-ריקה שבהם אסף דגימות של טפילים. באזור אחד, שמורת גואנקסטה בצפון-מערב קוסטה-ריקה על שטח של 1000 קמ"ר, מרוכזים בתי גידול לבעלי חיים רבים וגם יערות גשם וסאבאנות, אזור שבו מצויים כרבע מיליון מיני צמחים, עצים ובעלי-חיים, מנגיפים ועד יגוארים.

ברוקס תיעד וחקר יותר מ- 4000 פרטים של טפילים, החל מאלה שמוצאים "מחסה" על גופם של צפרדעים ועד צבאים. הוא זיהה יותר מ- 5000 טיפוסים של טפילים מיקרוסקופיים כך שבידיו המאגר הגדול ביותר בעולם. שני-שלישים מהם חדשים לחלוטין למדע.

בדו"ח שמסר ציין החוקר הקנדי כי תידרש עבודה רבה כדי להתחיל ולהבין איזה תפקיד ממלאים אלפי הטפילים בהופעתן של מחלות, שמקורן הראשוני בבעלי חיים ומהם, הם "מזנקים" לבני אדם ומחוללים אצלם מחלות קשות. "איננו יודעים עדיין מספיק על מחזורי החיים המורכבים ומרובי-המאחסנים של הטפילים ומי מהם מעביר מחלות וכיצד, ללא המיידע ההכרחי הזה לא נוכל למנוע את הופעתן של המחלות החדשות, המאיימות על בני האדם", אמר ד"ר ברוקס.

בעוד שמדע הרפואה יודע די הרבה על הטפיל מחולל המלריה, למשל, הוא איננו יודע אלא קמצוץ לגבי טפילים אחרים.
אחת ממטרות ה מחקר היא לקטלג בשיטות מודרניות את טפילי תבל, באמצעות כלים מתחום הביולוגיה והטקסונומיה (מדע סיווג המינים) המולקולרית והגנטיקה.

מזג אוויר חריג ומסוכן

באותו כנס מדענים רב-יוקרה, הציגו מומחים דרישות לממשלות ולגורמי בריאות ורפואה "להתחיל לחשוב על צורות תגובה הולמות" להתגברות השינויים באקלים העולם , ולקשר שיש בין שינויים אלו למשברים בריאותיים כמו הופעתן של מחלות שונות. השינויים האקלימיים שמהווים סיכונים בריאותיים הם גלי חום קיצוניים שביכולתם להמית בני אדם, בצורת ורעב, שטפונות וגלים של מחלות מידבקות שבאים בעקבות אירועים אלו.

מאחר שהעולם עובר בעשורים האחרונים תהליך של התחממות וגם מאחר שבני אדם משנים נופים במהירות רבה, ההערכה היא שאוכלוסיות רבות יהיו בעתיד פגיעות הרבה יותר מבעבר למחלות: לגלי חום שגורמים למוות, לזיהומי אויר שמחוללים מחלות בדרכי הנשימה, למחלות זיהומיות מידבקות וגם למחלות עקב תת תזונה, שגם היא נגרמת עקב אסונות טבע, שיש המקשרים ביניהם לשינויי האקלים.

פרופ' ג'ונתן פאטץ מומחה למדעי הסביבה באוניברסיטת ויסקונסין אמר כי אירועי מזג אויר קשים שמספרם יגדל בשנים הקרובות, קלי חום קיצוניים, סערות ענק, שטפונות, כל אלה נגרמים עקב שינויים באקלים העולם והם אלו שיוצרים את הסכנה לבריאות המין האנושי כולו.

"חום וקור ממוצע לא הורגים, מצבים קיצוניים, הורגים" תימצת המדען האמריקני את מחקרו.
הוא ציין את גל החום הקטלני שפגע באירופה בשנה שעברה ושבו מתו בין 22 אלף ל- 35 אלף בני אדם רובם קשישים עניים ותשושים. "זה היה עד כה אירוע אקלימי קיצוני וחריג מאד, אבל יתכן שזה אות מבשר רע לבאות" ציין המדען האמריקני.

"אנחנו מודאגים שאירוע קיצוני כזה יתרחש בתכיפות. שיחולו שינויים בטמפרטורות באזורי העולם השונים, שמגמות השינוי במזג האויר יעצרו או יגבירו את הגשמים, יחוללו מחלות, יגרמו לתפוצה של מחוללי מחלות באויר ואז לבעלי חיים יהיה קל יותר לשאת מחוללי מחלות שידביקו בני-אדם.

למשל: ארועי אל-ניניו חזקים גורמים לגשמי זעף בדרום מערב אמריקה, מגדילים במידה מעוררת חששוות את אוכלוסיית המכרסמים שהם נשאי נגיף מחלת האנטה הקשה כשהפצת הנגיפים נעשית באמצעות השתן של המכרסמים והגללים שלהם. בני אדם באים במגע עם זיהומים כאלה ונדבקים.

המדענים דורשים לשכלל את מערכות חיזוי מזג האויר והאזהרה מפני אירועי מזג אויר חריגים – כחלק מההיערכות לבאות. הערכה ראשונית: השנה צפויים 9 מיליון מקרים של מחלות כתוצאה מחיידקים ונגיפים שמתפזרים דרך טיפות מים מזוהמים.

ההודעה לעיתונות שהוציא צוותו של ברוקס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן