סיקור מקיף

פורסמו שמות הזוכים בפרס מפעל הפיס למדעים

בתחום מדעי המחשב יוענק הפרס לפרופ' נוגה אלון בתחום כלכלת ישראל יוענק הפרס לפרופ' ראובן גרונאו; בחקר הספרות – לפרופ' אבנר הולצמן; בחקר החינוך – לפרופ' זמירה מברך; ביו-רפואה – לפרופ' חרמונה שורק

פרסי מפעל הפיס ע"ש מיכאל לנדאו למדעים לשנת 2004 יוענק השנה לחמישה מדענים בחמש קטגוריות. הפרס, בסך 80,000 שקל למדען, יוענק לכל אחד מהחוקרים בתחומים:

מדעים מדויקים: בתחום מדעי המחשב, יוענק לפרופ' נוגה אלון מאוניברסיטת תל אביב. מנימוקי השופטים: "מחקרו מתאפיין בעומק מתמטי רב, ובמציאת פתרונות מפתיעים, המשלבים כלים לא שגרתיים מתחומים שונים. עבודותיו הגדירו תחומי מחקר חדשים בהם עוסקים כיום רבים מטובי החוקרים בתחום. מעבר לערך המדעי הטהור של עבודותיו, יש להן גם יישומים מעשיים רבים".

מדעי החברה: בתחום כלכלת ישראל, יוענק לפרופ' ראובן גרונאו מהאוניברסיטה העברית. מנימוקי השופטים: "מחקריו הרבים והמגוונים שילבו פיתוחים תיאורטיים מחדשים יחד עם ניתוחים אמפיריים מעמיקים שהתבססו רובם ככולם על נתונים ישראלים. הפרס מוענק על מעורבותו המקצועית בתחומים הקשורים בכלכלה ציבורית, פיקוח על מונופולים, נושאי תחבורה ותשתיות ציבוריות, על היותו מורה מצטיין, ראש החוג לכלכלה באוניברסיטה העברית, מנהל מכון פאלק ומנהל אקדמי של כנסי קיסריה".

מדעי הרוח: בתחום חקר הספרות יוענק לפרופ' אבנר הולצמן מאוניברסיטת תל אביב. מנימוקי השופטים: "חוקר עתיר ידע, בעל מחשבה נקייה ויושר אינטלקטואלי, אשר בפרק זמן קצר יחסית קנה לו מקום כאחד החוקרים המרכזיים של הספרות העברית החדשה, והעמיד קורפוס מחקרי שאין רבים כמותו להיקף ולעומק".

מדעי החברה: בתחום חקר החינוך יוענק לפרופ' זמירה מברך מאוניברסיטת בר אילן. מנימוקי השופטים: "עבודותיה זכו לפרסום בכתבי עת מובילים בעולם והשפיעו על הוראת המתמטיקה בארץ. שימשה בין החוקרים המובילים של מחקר פיזה שהייתה לו השפעה על מדיניות החינוך בארץ, חשיבה מחודשת על הוראת האוריינות והמתמטיקה בישראל".

מדעי החיים: בתחום ביו רפואה יוענק לפרופ' חרמונה שורק מהאוניברסיטה העברית. מנימוקי השופטים: "תרומתה העיקרית הינו בחקר ביולוגיה מולקולרית והתפקוד של האנזים אצטילכולינאסטראז, אנזים חשוב מאוד בגוף. בגלל תרומותיה העצומות בתחום של ביולוגיה מולקולרית בסיסית ויישומה ברפואה המודרנית ועדת השיפוט של פרס לנדאו סבורה כי היא המתאימה ביותר לקבלת פרס זה".

הטקס יתקיים ב-17.5.05 באשכול פיס, שליד תיכון עירוני א' בהנחייתם של אלון אבוטבול ויעל דן ובהשתתפותם של ארקדי דוכין וקרני פוסטל.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן