סיקור מקיף

פאקמן אכל את כוכב המוות (3D)

מפת הטמפרטורה של פני השטח של הירח השבתאי מימאס מזכירה את פאקמן. הדמות שפאקמן אוכל – היא מכתש הרשל, שתמונה תלת ממדית שלו מצורפת בתוך הכתבה. הכינו את משקפי ה-3D

מפת הטמפרטורות של מימאס (מימין) ואותו הירח באור הנראה (משמאל)
מפת הטמפרטורות של מימאס (מימין) ואותו הירח באור הנראה (משמאל)

מימאס זכה לתשומת לב בהיותו דומה במידה מסוימת (ואולי אף היווה את ההשראה) לכוכב המוות מסדרת מלחמת הכוכבים של ג'ורג' לוקאס, אך התמונה החדשה מהחללית קאסינית מציגה את הירח הפנימי של שבתאי שקוטרו 396 ק"מ מעניין עוד יותר.

מדובר במפת טמפרטורות ברזולוציה גבוהה של מימאס החושפת תבניות מפתיעות על הירח הקטן, לרבות איזורים חמים באורח בלתי צפוי הנראים כמו תווי המראה של פאקמן האוכל את מכתש כוכב המוות (הידוע בשמו הרשמי כמכתש הרשל במקרה של מימאס), כמו גם רצועות בהירות וכהות בקירות המכתש.

"מימאס אינו ירח משעמם" אמרה קרולין פורקו, מובילת צוות ההדמיה של קאסיני. היא ממליצה לחבוש משקפיים מיוחדים לתלת ממד כדי לצפות במכתש הרשל הענק בתלת ממד (ראו תמונה למטה).

החללית

מכתש הרשל על מימאס בתלת ממד. נא להגדיל את התמונה בלחיצה על האייקון ולהשתמש במשקפי תלת ממד
מכתש הרשל על מימאס בתלת ממד. נא להגדיל את התמונה בלחיצה על האייקון ולהשתמש במשקפי תלת ממד

קאסיני אספה את הנתונים במעבר ליד מימאס ב-13 בפברואר ולדברי פורקו, הצוות שלה הקדיש זמן רב לשיפור התמונה. לדבריה, הפרטים על פני השטח של הירח השבתאי הזכירו להם תוואים דומים בירחים אחרים של שבתאי: פיבי והיפריון, אם כי החתימה התרמית היא מוזרה ולאנשי הצוות אין לה הסבר.

"ירחים אחרים תפסו את אור הזרקורים אך מסתבר שמימאס מוזר יותר מכפי שחשבנו", אמרה לינדה ספילקר, מדענית בפרויקט קאסיני מטעם JPL. "הוא מספק לנו כמה חידות חדשות".

המדענים ציפו לשינויים חלקים בשיאי הטמפרטורות בשעות אחר הצהרים המוקדמות בסמוך לקו המשווה. במקום זה, האיזורים הללו היו חמים דווקא בבוקר לאורך אחת הקצוות של דיסקת הירח בצורה המזכירה את תווי הפנים של פאקמן. באיזורים הבהירים ביותר, המסומנים בצהוב נעו הטמפרטורות בשעות הבוקר בסביבות 92 מעלות קלווין (מינוס 181 צלזיוס). שאר הירח היה קר בהרבה – 77 מעלות קלווין (מינוס 196 מעלות צלזיוס). נקודה חמה קטנה אחת (צבועה באדום) – הנראית כמו הנקודה בפיו של פאקמן היתה באיזור מכתש הרשל – 84 מעלות קלווין (מינוס 189 צלזיוס).

יש הגיון בקיומה של נקודה חמה סביב הרשל משום שקירות המחשב שגובהם כ-5 קילומטרים יכולים לכוד חום בתוך המכתש, ואולם המדענים עדיין לא יודעים מה גרם לצורה החדה בדמות האות V בקצה האיזור הנראה של הירח. "אנו חושדים שהטמפרטורות חושפות הבדלים בהרכב פני השטח" אומר ג'ון ספנסר, העובד על הרכבת תמונות ממכשיר הספקטרומטר באינפרה-אדום. "זה כמו ההבדלים בין שלג ישן ודחוס לבין פתיתי שלג טריים".

שלג דחוס מחזיר במהירות את אור השמש מפני השטח וגורם לאיזור להשאר קר במהלך היום. שלג אבקתי הוא יותר מבודד והוא לוכד את אור השמש הפוגעים בקרקע, כך שפני השטח מתחממים.

לידיעה באתר מרכז JPL של נאס"א

לידיעה ביוניברס טודיי

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן