סיקור מקיף

מנת יתר שלא מתים ממנה

ביום שישי הקרוב, ככר דיזינגוף, 10:23 יתקיים אירוע 10:23 בו יטלו המשתתפים מנת יתר של תרופות הומיאופתיות

לוגו אירוע 10:23 - מנת יתר הומיאופתית
לוגו אירוע 10:23 - מנת יתר הומיאופתית

10:23 הוא אירוע מחאה גלובלי שמטרתו להגביר את המודעות לנזקים ולחוסר התועלת של ההומיאופתיה – "שיטת ריפוי" חסרת בסיס מדעי שאין שמץ ראיה ליעילותה. אלפי משתתפים בעשרות מדינות בעולם ייטלו "מינון יתר" של תכשיר הומיאופתי, כדי להמחיש את העובדה שהוא חסר כל השפעה.

האירוע הישראלי יתקיים ביום שישי ה-4.2 בשעה 10:23 בתל-אביב (פרטים אפשר למצוא באתר האירוע הישראלי).

מאז שנת 2008 מקיימת קבוצת ten23 הבריטית אירועי מחאה אלה בערים רבות בבריטניה נגד רשת הפארם Boots (המקבילה לרשת סופרפארם הישראלית). השנה האירוע הוא גלובלי ומופנה נגד מערכות הבריאות במדינות בעולם כולו. מחאה ראשונה מסוגה זו בישראל מאורגנת על ידי הקהילה הספקנית "שפינוזה".

הביו-סטטיסטיקאי ד"ר יוסי לוי, ממארגני האירוע, קורא לקופות החולים להפסיק את הלגיטימציה שהן נותנות ל"טיפולים" הומיאופתיים, ולהוציא טיפולים אלה משירותי הרפואה המשלימה שהן מציעות למבוטחים. במקביל קורא ד"ר לוי לציבור הרחב לבחון את התועלת והנזק הפוטנציאליים הטמונים בטיפול הומיאופתי לפני ההחלטה לפנות לטיפול כזה. ד"ר לוי מציין כי טיפולים הומיאופתיים עלולים לגרום נזק רב למטופלים, למרות הדעה המקובלת.

אסף אברהם, מראשי הקהילה הספקנית "שפינוזה", מדגיש: "לא יתכן שציבור שלם יולך שולל אחר הבטחות שווא מעורפלות, תוך מסע הכפשה כנגד הרפואה הקונבנציונלית והישגיה, וביטול הישגי החשיבה המדעית באלפי השנים האחרונות". אברהם מוסיף: "נראה שגופים רבים בהם רשתות בתי מרקחת, קופות החולים וגופים פרטיים קפצו על העגלה הפיננסית הזו והם מוכרים לציבור אשליות תוך ניצול תמימותו וחוסר הבנתו וניצול התדמית שרכשו בקרב הציבור כגוף רפואי מקצועי כביכול".

אודות התנועה הספקנית

תנועת הספקנות היא תנועה עולמית המאמינה ביכולתו של האדם להבין את העולם הסובב אותו באמצעות היגיון ותאוריות מדעיות בלי להסתמך על אמונות שווא ואחיזת עיניים. בישראל קהילה ספקנית גדולה ופעילה, חבריה הם אנשים פרטיים הממנים את הפעילות מכיסם, ואינם מקבלים מימון מגוף כלשהו.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. לשמחתי לקחתי חלק באירוע זה, התרופות הוכנו ע"י המשתתפים ולא נקנו.
  יש לזה יתרון בכך שלא מוציאים כסף סתם על מים (והרבה כסף!).
  חיסרון, שהומאופתים יכולים להגיד שזה לא הוכן כמו שצריך וכו'….

  נ.ב
  הדילול היה מסוכן מאוד של קפאין בדילול של 60^10, אני חי, לא עייף, ולא ערני יותר מדיי.

 2. ברור לכם שנטילת מנת "יתר" של תרופה כלשהי לא מוכיחה שום דבר לגבי תכונותה מלבד היותה חומר לא מסוכן לאדם.

  האירוע 1023 נראה נחמד בתור רעיון, אבל אני לא רואה בו תועלת מלבד תמיכה בשוק התרופות ההומיאופטיות (ע"י קנייה של כמות גדולה)

 3. אגב שכחתי, 1023 המופיע בלוגו, הוא מספר אבוגדרו. כלומר יש עוד אנשים המבינים כי ההומיאופטיה היא אחיזת עינים ורמאות.

 4. סוף סוף מישהוא שם לב כי ההומיאופטיה היא רמאות לשמה.
  הגיע הזמן כי תבוצע חקיקה בענין.
  למים אין זיכרון. המים הם מולקולות המסודרות באופן אקראי הנעות באופן אקראי לפי הטמפרטורה.
  זיכרון הוא מצב אירגוני של מערכת המביעה בצורה מסודרת תוצאה. אם זה היה נכון, אז אפשר היה לקבל מהמים את ההיסטוריה של כדור הארץ ומעבר לכך.
  מספר אבוגדרו מביע בדיוק את המצב האמיתי של מים לאחר דילול.
  להלן ההגדרה:
  בכימיה ובפיזיקה, מספר אבוגדרו הוא מספר החלקיקים (אטומים, מולקולות), הנמצאים במול (יחידה למדידת כמות חומר) חומר נתון. מספר אבוגדרו מסומן ב־\ N_{A}, ועל פי המדידות המדויקות ביותר, ערכו הוא N_A = (6.022 \, 141 \, 79\pm 0.000 \, 000 \, 30)\,\times\,10^{23} \, חלקיקים במול.

  המספר קרוי על שמו של אמדאו אבוגדרו, כימאי איטלקי בן המאה ה-19.

  מדענים נעזרים במספר זה כדי לחשב את מספר חלקיקים המצויים בכמות חומר – מכפלת הקבוע ומספר המולים שמצויים בדגימה.
  ההגדרה הפורמלית של מספר אבוגדרו היא מספר האטומים מסוג פחמן-12 הנמצאים ב-12 גרם של חומר זה. פחמן-12 נבחר למטרה זו משום שקל יחסית למדוד באופן מדויק את משקלו האטומי. באופן כללי יותר, מספר אבוגדרו הוא מספר החלקיקים המצויים בכמות חומר שמשקלה בגרמים שווה למשקל האטומי או למשקל המולקולרי של חומר זה.
  כלומר. לאחר ערבוב וחלוקה של התמיסה מס' לא גדול של פעמים, אין כמעט כל סיכוי סטטיסטי כי במים לאחר סיום הערבוב תהיה אפילו מולקולה אחת של החומר המעורבב.
  הרמאות זועקת לשמים !!!!!

 5. יש משמעות מעבר לכך, 6.02X10^23 ידוע בכימיה כמספר אבוגדרו.
  המשמעות של דילול תמיסה, כפי שקורה בהומיאופתיה מעבר לאבוגדרו (הם לפעמים מדללים עד לחזקה ה-30 ואף יותר של 10) היא שלמעשה מדובר במים מזוקקים ותו לו.

 6. מישהו יכול להסביר לי מה המשמעות של השעה המוזרה 10:23 ואיך זה קשור להומיאופתיה?

  הייתי מצפה שיהיה איזה הסבר לגבי העניין בגוף הכתבה, כותב המאמר מניח משום מה שכולם מבינים על מה מדובר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן