סיקור מקיף

כיצד מתכננים חללית במאה ה-21?

לוקהיד מרטין מהדקת את קשריה עם נאס"א תוך שימוש בתוכנת ההדמיה DELMIA של דאסו סיסטמס לשיפור אב הטיפוס הפיזי של האוריון

הדמיית חלקי חללית האוריון
הדמיית חלקי חללית האוריון

דאסו סיסטמס, חברה אחות של יצרנית מטוסים מתמחה בפתרונות תלת-מימד (3D) וניהול מחזור חיי מוצר (PLM), הודיעה כי תוכנת DELMIA מסייעת לחברת לוקהיד מרטין להדק את קשריה עם סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א. שני הארגונים ממקדים את מאמציהם בבניית אבות טיפוס (mockups) עבור רכב החלל אוריון (Orion) שישמש במשימות להקפת הירח ולנחיתה על פניו.

האוריון, פרויקט חקר החלל האמריקאי של הדור הבא, מהווה חלק מתוכנית "קונסטליישן" לחקר מערכת השמש. לוקהיד מרטין ונאס"א משתפות פעולה בפיתוח הדמיות לבדיקת איכות הנדסת האנוש בתא הפיקוד של האוריון. החוזים של לוקהיד מרטין הקשורים לאוריון מוערכים בכ-4 מיליארד דולר. מנהלי הפרויקט בלוקהיד מרטין אומרים כי הדמיות תרחישי "מה אם" ומחקרים לשקילת חלופות מסייעים לבנות יחסי עבודה ואמון החיוניים בכל סוגי שיתוף הפעולה בין גורמים ממשלתיים לתעשייה. תוכנות ההדמיה המשמשות את הפרויקט הן DELMIA DPM לתהליכים דיגיטאליים בייצור ו-V5 Human לניתוח ארגונומי.

נאס"א ולוקהיד מרטין עובדות ישירות עם האסטרונאוטים תוך שימוש בפתרונות DELMIA, ובונות בליטלטון, קולורדו, אב טיפוס וירטואלי (דיגיטאלי) של מרחב הצוות ברכב החלל, ואב טיפוס פיזי במרכז החלל ע"ש ג'ונסון ביוסטון, טקסס. אב הטיפוס הווירטואלי מאיץ את מהירות פיתוח אב הטיפוס הפיזי המדויק במרכז החלל ג'ונסון, המדמה את מרחב הצוות ברמת אמינות גבוהה.
בנוסף, אב הטיפוס בליטלטון מפחית עלויות בכך שהוא מאפשר לערוך שינויים באופן דיגיטאלי במקום בעבודה ידנית. אב הטיפוס הווירטואלי משמש לתכנון טכני של סידור הצוות, המרווח בין אנשי צוות ועיצוב המושבים, ונעזרים בו כדי לוודא כי הצוות יוכל לראות את כל אמצעי הבקרה ולהגיע אליהם. בהדמיה משמשות עד 11 בובות אדם, והיא כוללת ניתוח של מרחב האימון, גישה לתאי האחסון של האסטרונאוטים, וכניסה ויציאה מהאוריון.


לוקהיד מרטין רואה באב הטיפוס הווירטואלי ובאב הטיפוס הפיזי נקודות ממשק עיקריות עם נאס"א. נתוני ההדמיה משמשים את מרכז החלל ג'ונסון לעריכת עדכונים ושיפורים באב הטיפוס הפיזי של האוריון, הנבנה בקנה מידה מלא. בנוסף, אב הטיפוס במרכז החלל ג'ונסון מסייע לצוות האסטרונאוטים המתאמן ולנאס"א להעריך את תכנון מערכות הבקרה. ההדמיות מסייעות במניעת בזבוז זמן ועלויות עקב תיקונים ושינויים חוזרים ונשנים באב הטיפוס הפיזי.

2 תגובות

 1. שימוש בפתרונות תלת מימד בפיתוח מערכות חלל – הגיע הזמן.

  יש רק לקוות שהכספים שיוזרמו לתחום התלת מידמ יורידו עליות כך שהטכנולוגיה תוכל לחלחל גם לתחומים אזרחיים אחרים כגון הרפואה.

 2. צריך להשתמש בתוכנה הזו לעוד דברים: כמו גוף האדם להשתלות (בעזרת התוכנה לעצב חלק מתאים יותר.)
  בבניה!! לבנות בתים מעוצבים ובטוחים יותר.
  לתכנת כבישים..
  וכ'ו
  :))

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן